Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 21 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Jan, Monika
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » O Powstaniu Styczniowym

O Powstaniu Styczniowym

wielkość tekstu:A | A | A

Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi, przy wsparciu Urzędu Gminy, Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich oraz Starostwa Powiatowego w Kielcach zorganizowano sesję popularnonaukową poświęconą wydarzeniom związanym z powstaniem styczniowym. Sesja rozpoczęła się od podsumowania działalności Towarzystwa w ciągu mijającego roku, której dokonał prezes- Marek Partyka. Wielokrotnie w swej wypowiedzi podkreślał on ogromny dorobek Towarzystwa, działającego od ponad trzydziestu lat. Marek Partyka w swoim podsumowaniu nie omieszkał wspomnieć o wielkim wkładzie w pracę Towarzystwa Leonarda Zyzmana, którego pozycje książkowe często stanowiły kwintesencję dorobku organizacji promującej Nową Słupię. Również sobotnia sesja poniekąd była zasługą tego wielkiego społecznika i regionalisty, który odszedł od nas przed prawie dwoma laty ale pozostawił po sobie wiele książek i opracowań naukowych , które niejednokrotnie są motywem przewodnim działalności Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi i nie tylko. Tak też się stało 15 października . To właśnie opracowania naukowe przygotowane niegdyś przez Leonarda Zyzmana były kanwą sesji popularnonaukowej poświęconej powstaniu styczniowemu.  Przez ponad trzy godziny w świetlicy środowiskowej w Nowej Słupi pasjonaci historii mogli wysłuchać prelekcji i wykładów poświęconych tematyce zrywu powstańczego z 1863 roku.

Wykłady przygotowane na podstawie wiarygodnych źródeł historycznych w sposób niezwykle prosty i przejrzysty miały zobrazować wkład duchowieństwa, chłopów, mieszczaństwa oraz kobiet w działania narodowowyzwoleńcze z roku 1863. Wykłady te zostały przygotowane przez historyków, regionalistów, a także członków Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi.

W specjalną, podniosłą atmosferę uczestników sesji wprowadziła grupa młodzieży z Zespołu Szkół w Nowej Słupi pod opieką Jacka Góry, która wykonała kilka najbardziej popularnych pieśni patriotycznych związanych z okresem powstania styczniowego.

Wszyscy prelegenci, którzy zabierali głos podczas sobotniej sesji podkreślali w swych wykładach wielki wkład mieszkańców Nowej Słupi oraz okolicznych miejscowości w działania powstańcze. Jan Kulpiński w swoim wykładzie dotyczącym roli chłopstwa w powstaniu wymienił kilka nazwisk związanych z Nową Słupią i sąsiednimi miejscowościami podkreślając, iż najbiedniejsza warstwa społeczna angażując się w działania zbrojne ryzykowała niejednokrotnie nawet życie swoje i swoich rodzin, chociaż nie mając odpowiedniego zaplecza w postaci uzbrojenia czy munduru ruszała z gorącym sercem, przepełnionym miłością do ojczyzny do walki z Moskalami.

Niezwykle interesujący i poruszający był  też wykład Zbigniewa Pękali z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej, który w przystępny sposób przedstawił  postawę duchowieństwa wobec powstania styczniowego. Przedstawił kilka postaci związanych z ziemią świętokrzyską, które zapisały się złotymi zgłoskami w historię powstania z 1863 roku. Mówił on również o ogromnej roli Klasztoru na Świętym Krzyżu, który wielokrotnie w różnych okresach historycznych był bastionem myśli i czynu patriotycznego. Wszystkie te informacje zobrazowane były adekwatnymi fotografiami co pomogło lepiej zapoznać się z istotą poruszanego tematu. Równie zajmujący był odczyt dotyczący roli kobiet w powstaniu styczniowym, który został opracowany na podstawie prac profesora Adama Massalskiego, a odczytała go Teodora Klefas, członek Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi.

Pod koniec sesji rozstrzygnięto konkurs plastyczny związany z powstaniem styczniowym, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych z Łagowa, Rudek i Nowej Słupi. Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi, Urząd Gminy  oraz Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Nie lada gratką  dla uczestników sobotniej sesji był pokaz unikatowych dokumentów pochodzących z czasów powstania, oryginalnych pieczęci urzędowych, dekretów i odezw. Natomiast dzięki rekonstrukcji historycznej przygotowanej przez grupę rekonstrukcyjną ze Zduńskiej Woli słuchacze mogli lepiej poczuć atmosferę wydarzeń z 1863 roku. Członkowie pokazu ubrani w stroje oddające realia epoki pokazali scenkę sądu nad powstańcem dokonanego przez carskiego urzędnika.

Wśród uczestników sobotniej sesji byli nie tylko mieszkańcy Nowej Słupi, pasjonaci historii, regionaliści ale także przedstawiciele władz gminy wójtowie Andrzej Gąsior, Włodzimierz Zaręba, radni gminy i powiatu, nauczyciele i uczniowie.

 

czytano: 945 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 17 października 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Turystyka Dębniak Baszowice Łysa Góra Rudki Góry Świętokrzyskie Andrzej Gąsior Kielce Jeleniów Emeryk Rekreacja Stara Słupia Dymarki Milanowska Wólka Św. Krzyż Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej