Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » III spotkanie projektowe: Tomelloso – Hiszpania ...

III spotkanie projektowe: Tomelloso – Hiszpania (Erasmus+)

wielkość tekstu:A | A | A

W  dniach 25-27.10.2016 delegacja Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Nowej Słupi brała udział w trzecim międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu „GOAL”. Szkołę reprezentowały: koordynator projektu Ewa Pikus oraz nauczyciele: Agnieszka Pawlik-Osuch i Olga Zyzman-Ponikowska. Wizytę zorganizowała szkoła partnerska CEIP José Antonio, która znajduje się w mieście  Tomelloso (środkowa Hiszpania).

            Głównym celem spotkania było podsumowanie działań projektowych za okres : maj-październik 2016 oraz szczegółowe zaplanowanie i omówienie kolejnych zadań.

            We wtorek nastąpiło oficjalne powitanie gości w szkole. Pierwszą rzeczą, która zwróciła naszą uwagę po przekroczeniu progu szkoły, były przepiękne dekoracje wykonane przez dzieci rozwieszone w całym budynku. Napisy „CZEŚĆ”, mapy i flagi Polski z zaznaczoną Nową Słupią, plakaty ze Świętym Krzyżem znajdowały się na każdym piętrze i budziły nasze wzruszenie.

            Ze względu na ciepłą, słoneczną pogodę, uroczysty apel powitalny odbył się na dziedzińcu szkoły. Delegacje szkół partnerskich powitane zostały przez dyrektora szkoły, burmistrza miasta i pracownika departamentu oświaty.  Następnie uczniowie pozdrawiali każdy kraj wniesieniem powiewającej na wietrze flagi przy akompaniamencie  hymnu danego państwa. Po tym, każda klasa zaprezentowała się tańcząc i śpiewając do melodii ludowych czy znanych piosenek hiszpańskich takich jak np. „Asere jè, a przy „Makarenie” cała publiczność została porwana do tańca.

            Poznawałyśmy kulturę, historię i tradycję narodową Hiszpanii. W środę uczestniczyłyśmy    w wycieczce do miasta Toledo położonego na wzgórzu w zakolu rzeki Tag. Najpierw udałyśmy się do miejsca widokowego, gdzie oglądałyśmy przepiękną panoramę miasta. Następnie zwiedziłyśmy Katedrę Najświętszej Marii Panny i Synagogę Santa Maria la Blanca. Podziwiałyśmy też XVII wieczny Ratusz, most św. Marcina, bramy miasta, Alkazar – twierdzę z XI wieku wzniesioną w najwyższym punkcie miasta oraz obrazy El Greco znajdujące się w tamtejszym muzeum poświęconemu malarzowi.

            Kosztowałyśmy specjałów kuchni hiszpańskiej, takich jak: paella,  gazpacho czy tortilla ziemniaczana oraz typowych dań regionalnych: lokalny owczy ser smażony na oliwie, turon, toledańskie marcepany. Miałyśmy możliwość wejścia na arenę walki byków i porozmawiania                  z torreadorem. Podziwiałyśmy też tancerki flamenco.

            W czwartek zgodnie z aktualną tematyką projektu – paraolimpiadą, zorganizowane zostały rozgrywki sportowe, w których każdy uczeń, jak i nauczyciel mógł wcielić się w osobę niepełnosprawną ruchowo lub niewidomą. Gra w piłkę siatkową czy koszykówkę na siedząco, chodzenie z zasłoniętymi oczami nie były nawet dla nas, zdrowych osób, łatwymi zadaniami.

            W czasie całego spotkania projektowego panowała wyjątkowa, ciepła i przyjazna atmosfera. Jesteśmy wdzięczne nauczycielom i uczniom hiszpańskiej szkoły za wspaniałe przygotowanie wizyty.

                                               

                                                                                                        Koordynator projektu

                                                                                                        Ewa Pikus

                                                                                                        

czytano: 917 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 02 listopada 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 8
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Turystyka Kielce Góry Świętokrzyskie Dębniak Rekreacja Nowa Słupia Emeryk Jeleniów Stara Słupia Andrzej Gąsior Rudki Św. Krzyż Łysa Góra Dymarki Baszowice Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej