Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Paraolimpiada w ramach projektu Erasmus+ "GOAL!"

Paraolimpiada w ramach projektu Erasmus+ "GOAL!"

wielkość tekstu:A | A | A

„Paraolimpiada” - to temat ostatnich działań prowadzonych od września do października w Zespole Szkół w Nowej Słupi w ramach projektu Erasmus+ „GOAL”. 

 

            Uczniowie poprzez udział w proponowanych zajęciach realizowali zadania projektu, podobnie jak ich rówieśnicy z Hiszpanii, Irlandii, Chorwacji, Grecji i Finlandii ucząc się przy tym otwartości i akceptacji wobec osób niepełnosprawnych, łamiąc dotychczasowe schematy myślenia. Zadania zostały poprzedzone zajęciami z pedagogiem szkolnym, na których uczniowie poczuli, jakie trudności napotykają niepełnosprawni w życiu codziennym.

 

            Temat działań projektowych zbiegł się w czasie z odbywającą się paraolimpiadą w Rio de Janeiro. Uczniowie oglądali transmisje z Brazylii, na ich podstawie wybierali sportowca, śledzili jego zmagania na paraolimpiadzie i poszukiwali informacji na temat jego kariery sportowej w różnych źródłach. Efektem zadania była prezentacja sylwetki sportowca przy użyciu narzędzi techniki cyfrowej jak np. photo story czy prezi. Gdy paraolimpiada dobiegła końca uczniowie odpowiadali na pytania w interaktywnym quizie Kahoot. W zadaniu tym uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą na temat tego wydarzenia sportowego, ale również refleksem
i szybkością w podejmowaniu decyzji.

 

            Wśród najważniejszych działań projektowych należy wymienić wyjazd 8 października 2016 r. grupy uczniów z klas IV-VI na IV Międzynarodowy Turniej Koszykówki na Wózkach o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Nasi uczniowie szczególnie mocno kibicowali drużynie KS Pactum „Scyzory Kielce”. Dzieci zwróciły uwagę na niezwykłą atmosferę panującą wśród zawodników oraz ich umiejętności sportowe. Po meczu uczniowie mieli możliwość porozmawiania z zawodnikami. Uzyskali szczegółowe informacje na temat uprawianej przez nich dyscypliny sportowej i ciekawostek z ich życia. Okazało się, że jeden z zawodników - Jarosław Gajewski uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi, a jego klubowy kolega - Krzysztof Pietrzyk był uczestnikiem paraolimpiady w Londynie.

 

            Z dużym zaangażowaniem uczniowie wykonali zadanie dotyczące gry „Sitting volleyball” – siatkówki na siedząco dla niepełnosprawnych.  Uczniowie z klasy VI wcielili się w rolę osób z uszkodzonym narządem ruchu i rozegrali mecz piłki siatkowej, który sędziował nauczyciel W-Fu pan Adam Dwojewski.  Wszyscy przyznali, że gra w takiej pozycji nie była łatwym wyzwaniem.

          

            Do niezwykłej lekcji doszło 19 października, gościem naszej szkoły był Wojciech Makowski – srebrny medalista olimpiady w Rio, w pływaniu stylem grzbietowym na 100 metrów. Medal olimpijski to zwieńczenie jego ostatnich sukcesów sportowych: złoty medal na 100 m stylem grzbietowym, podczas Mistrzostw Europy w Portugalii, brązowy medal na 100 m stylem grzbietowym na Mistrzostwach Świata w Wielkiej Brytanii, brąz 100 m stylem dowolnym - Mistrzostwa Europy w Holandii.

            W spotkaniu z paraolimpijczykiem uczestniczył pan dyrektor Rafał Karcz, pani wicedyrektor Renata Storzysz, koordynatorka projektu pani Ewa Pikus oraz nauczyciele pani Olga Zyzman-Ponikowska oraz pan Robert Domański. Spotkanie zostało zainicjowane  i poprowadzone przez panią Agnieszkę Pawlik- Osuch.

            Wojciech Makowski opowiadał uczniom o początku swojej kariery, sukcesach sportowych, pasji muzycznej oraz o pokonywaniu trudności w sporcie. Przybliżył dzieciom idee sportów paraolimpijskich, motywował ich do aktywności w życiu (nauki języka angielskiego, rozwijania zainteresowań) realizacji swoich marzeń bez względu na ograniczenia, jakie niesie zwykły dzień. Spotkanie rejestrowała telewizja TVN - program „Uwaga – Kulisy Sławy”.

            Po lekcji z uczniami SP pan Wojciech Makowski udał się na spotkanie z uczniami gimnazjum. Uczniowie Zespołu Szkół słuchali gościa z ogromnym zainteresowaniem, chętnie zadawali pytania, z uznaniem oglądali liczne trofea sportowe oraz Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP. Po spotkaniu tłumnie podchodzili do gościa, rozmawiali z nim, każdy chciał mieć pamiątkowe „selfie” ze srebrnym medalistą paraolimpijskim.

            Po niezwykle pozytywnych reakcjach uczniów i pytaniach o kolejne spotkanie sądzimy, iż powyższe działania były dla nich ważną lekcją tolerancji i kształtowania otwartej postawy wobec osób niepełnosprawnych.

czytano: 2285 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 07 listopada 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Andrzej Gąsior Dymarki Łysa Góra Emeryk Rudki Rekreacja Nowa Słupia Jeleniów Kielce Góry Świętokrzyskie Dębniak Baszowice Milanowska Wólka Turystyka Stara Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej