Skróty klawiszowe:

Obchody Święta Niepodległości w Rudkach

Strona główna » Aktualności » Obchody Święta Niepodległości w Rudkach

wielkość tekstu: A | A | A

Tegoroczne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowane przez społeczność szkolna z Rudek odbywały się 10 listopada o godz.10.30 w Gminnym Ośrodku Kultury.

Akademia z tej okazji przygotowana pod opieką polonistów z Zespołu Szkól w Rudkach- Emilii Spelak i Agnieszki Cedzyńskiej w bardzo ciekawy sposób połączyła obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę ze świętem patronów szkoły -Stanisława Staszica i Stefana Żeromskiego oraz uroczystym ślubowaniem pierwszoklasistów.

Uroczysty apel rozpoczął się od wprowadzeniem pocztów sztandarowych oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie społeczność szkolna z Rudek przedstawiła program słowno- muzyczny „Jestem uczniem, jestem Polakiem”, w którym wystąpili uczniowie zarówno szkoły podstawowej i gimnazjum. Przedstawili oni sylwetki patronów szkoły , krótką historię odzyskania niepodległości przez Polskę . Wypowiedzi słowne przeplatane były pieśniami patriotycznymi.

W drugiej części uroczystego apelu uczniowie klasy pierwszej pod opieką wychowawcy – Renaty Wojtasik złożyli ślubowanie i zostali poprzez akt pasowania włączeni w szeregi społeczności szkolnej. Uroczystego aktu pasowania dokonała dyrektor Zespołu Szkół w Rudkach- Alina Cieśla w asyście wójta gminy- Andrzeja Gąsiora.

Na zakończenie czwartkowej akademii odbyła się ceremonia wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego poświęconego tematyce powstania styczniowego, którego organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi. W gronie wyróżnionych znaleźli się : Kinga Machajska, Aleksandra Zielińska, Dominika Przygoda, Wiktoria Głuszek, Aleksandra Ocios, Łukasz Życiński, Michał Kozłowski i Rafał Binkowski. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe.

Nie był to jednak jedyny konkurs, którego rozstrzygnięcie nastąpiło podczas czwartkowych uroczystości Rudkach. Władze gminy na czele z wójtem – Andrzejem Gąsiorem przybyłe na uroczystości wręczyły nagrody laureatom konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej organizowanego przez Związek Gmin Świętokrzyskich. W konkursie wzięli udział uczniowie z 4 szkół z terenu gminy Nowa Słupia. Rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Komisja konkursowa oceniała prace uczniów klas 0-3, 4-6 oraz gimnazjum. Wójt Andrzej Gąsior  podsumowując konkurs podkreślił, iż zgłoszone prace były niezwykle interesujące i pomysłowe, ale również pouczające. Komisja z pewnością miała trudny wybór, gdyż uczestnicy wykazali się inwencję twórczą i dojrzałością w rozumieniu tematu segregacji odpadów i ochrony środowiska. W pierwszej kategorii wiekowej , w której oceniano prace uczniów klas 0-3 bezkonkurencyjni okazali się wychowankowie Szkoły Podstawowej w Jeziorku. Pierwsze miejsce zajęła praca Zofii Treska z klasy II, drugą lokatę zdobył Mateusz Kupisz z klasy I, zaś trzecia była Amelia Dekiel z 0.

Druga kategoria wiekowa dla uczniów klas 4-6 również pomyślnie zakończyła się dla uczniów ze szkoły w Jeziorku, których prace uzyskały odpowiednio I i III miejsce. Druga lokata przypadła uczennicy Szkoły Podstawowej z Nowej Słupi- Oliwii Jaworskiej. Jeśli chodzi o uczniów gimnazjum najlepiej w konkursie o tematyce ekologicznej wypadła Maja Gąsior z Rudek, równie wysoko komisja oceniła prace  Jakuba Miśkiewicza i Katarzyny Zielonki. Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci rowerów i sprzętu elektronicznego. W imieniu organizatorów nagrody wręczył wójt Andrzej Gąsior w asyście sołtysa Rudek Grzegorza Marczewskiego oraz radnych tej miejscowości Grażyny Wojtachnia i Łukasza Nowaka.

Na zakończenie uroczystości władze gminy na ręce dyrektor Aliny Cieśli podziękowały całej społeczności szkolnej za przygotowanie pięknej akademii promującej tradycje patriotyczne, które  z kolei mają ogromny wpływ na kształtowanie tożsamości narodowej młodego pokolenia.

Tymczasem w imieniu pedagogów i nauczycieli głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół w Rudkach dziękując zarówno uczniom, rodzicom, wychowawcom jak również dyrekcji Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich za pomoc w organizacji uroczystego apelu. O oprawę muzyczną czwartkowych uroczystości zadbał Jakub Kusiński, natomiast od strony graficznej apel przygotował  Marek Kozłowski.

 

czytano: 1314 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2016-11-14 09:49:19

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna