Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 28 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Augustyna, Inga
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Nie bójmy się oddać krwi

Nie bójmy się oddać krwi

wielkość tekstu:A | A | A

Nie bójmy się oddać krwi!

 

Tymi słowami do szlachetnej idei dzielenia się bezcennym darem jakim jest krew zachęca mieszkańców gminy wójt Andrzej Gąsior, który nota bene dając dobry przykład włączył się czynnie w akcję oddawania krwi, która już po raz trzeci odbywała się w Nowej Słupi.

 

Inicjatorem i pomysłodawcą tego szlachetnego projektu jest prezes Stowarzyszenia Aktywni i Zdrowi „NOVUM- Mariusz Dąbek. Po raz pierwszy akcję zbiórki krwi przeprowadzono w maju tego roku, jako że cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Mariusz Dąbek postanowił we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Kielcach przeprowadzić kolejne dwie w sierpniu i listopadzie. Łącznie w dotychczasowych zbiórkach wzięło udział 82 osoby. Udało się pozyskać 40 litrów krwi, dzięki której można uratować kilka ludzkich istnień. Akcja ta została doceniona i należycie nagrodzona.

 

Za popularyzację idei Polskiego Czerwonego Krzyża oraz zasługi na rzecz krwiodawstwa Mariusz Dąbek otrzymał z rąk Jerzego Stalmasińskiego podziękowanie oraz okolicznościowy puchar, które zostały wręczone podczas uroczystej gali podsumowującej inicjatywy związane ze zbiórką krwi, która odbyła się 25 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

 

Również podczas tej gali uhonorowany został odznaką za zasługi na rzecz krwiodawstwa Włodzimierz Zaręba- zastępca wójta gminy Nowa Słupia. Łącznie w swoim życiu oddał 18 litrów tego bezcennego leku i jak sam przyznaje na początku miał pewne obawy ale żona, która pracuje w służbie zdrowia skutecznie je rozwiała. W czasie służby w wojsku brał wielokrotnie czynny udział w zbiórkach krwi dlatego tez gdy dzięki pomysłowi Mariusza Dąbka zrodziła się inicjatywa zorganizowania w naszej gminie takiej zbiórki wziął w niej udział bez żadnych oporów.

 

Włodzimierz Zaręba podkreśla, iż biorąc udział w tego typu inicjatywach chce przede wszystkim dzielić się z drugim człowiekiem najcenniejszym darem jakim jest bez wątpienia krew, lek którego do tej pory nie można niczym zastąpić. Jednocześnie apeluje do wszystkich mieszkańców gminy by nie bali się oddawać krwi, od strony medycznej jest to całkowicie bezpieczny zabieg, wykonuje go bowiem fachowy personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Kielcach, ponadto każdy uczestnik akcji przed pobraniem wypełnia specjalną ankietę o stanie zdrowia oraz odbywa rozmowę z lekarzem.

 

Każdy zdrowy człowiek spełniający określone kryteria wiekowe i wagowe powinien zaangażować się w te szlachetną inicjatywę. Krwi wciąż brakuje a nigdy nie wiadomo czy w przyszłości sami nie znajdziemy się w potrzebie i wówczas ktoś inny podzieli się z nami tym cennym darem.

Skoro  mamy szansę wziąć udział w zbiórce krwi na terenie gminy oraz mamy takie wzory do naśladowania jak postawa angażujących się w te akcje władz samorządowych to nie bójmy się z tej możliwości skorzystać. Kolejna taka okazja nadarzy się już w lutym przyszłego roku jak zapewnia prezes Stowarzyszenia Aktywni i Zdrowi „NOVUM- Mariusz Dąbek.

 

czytano: 822 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 29 listopada 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Turystyka Dymarki Św. Krzyż Baszowice Łysa Góra Dębniak Andrzej Gąsior Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Kielce Emeryk Nowa Słupia Stara Słupia Rudki Rekreacja
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej