Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa

Strona główna » Aktualności » Przegląd Kolęd i Pastorałek w Rudkach

Przegląd Kolęd i Pastorałek w Rudkach

wielkość tekstu:A | A | A

10 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach odbył się już po raz drugi Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek połączony z kiermaszem bożonarodzeniowym. W  konkursie rywalizowało aż 21  podmiotów wykonawczych wśród , których byli zarówno soliści jak i zespoły śpiewacze. Uczestnicy zostali zakwalifikowani do czterech kategorii wiekowych, przedszkolacy, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści oraz osoby dorosłe. Każdy z uczestników przeglądu wykonał po dwa utwory o tematyce bożonarodzeniowej. Repertuar był niezwykle zróżnicowany, począwszy od skocznych pastorałek, poprzez popularne kolędy, a skończywszy na nieco zapomnianych staropolskich utworach. Poziom konkursu jak podkreślało jury był w tym roku dosyć wysoki dlatego też jurorzy stanęli przed trudnym zadaniem wyłonienia najlepszych wykonawców. Jury w składzie,  którego znaleźli się trzej muzycy; Jan Sepioło, Zdzisław Nowak i Grzegorz Starosta przyznało po trzy miejsca w każdej kategorii oraz nagrodę GRAND PRIX dla najbardziej wyróżniającego się wykonawcy. Laureatem tej prestiżowej nagrody został zespół Trele Morele Rock Band działający przy Zespole Szkół w Nowej Słupi , kierowany przez Jacka Górę.

W kategorii przedszkola pierwsze miejsce jury przyznało Karolinie Marzec z Mirocic, drugą lokatę zajął zespół „Promyczek „ ze Szkoły w Pokrzywiance, zaś trzecie zespół „ Gwiazdeczki” z Jeleniowa.               .

W kategorii szkół podstawowych najlepszy okazał się zespół CRASH z Rudek, drugie miejsce wyśpiewali „Pastuszkowie i kolędnicy „ z Pokrzywianki, a trzecie Maksymilian Żebrowski.                             

Wśród wykonawców w kategorii gimnazja pierwsze miejsce wyśpiewała Angelika Kwiatkowska uczennica Zespołu Szkół w Paprocicach, druga była Marta Żelazowska, a trzecia lokata przypadła w udziale zespołowi Super Stars.

W ostatniej kategorii, w której rywalizowały grupy wokalne dorosłych wykonawców zwyciężył zespół KGW Chełmowianki, przed KGW Modrzewianki i zespołem Wesołe Kumoszki.

Po zakończeniu przesłuchań konkursowych jurorzy udali się  na obrady tymczasem licznie zgromadzonej widowni czas umilała grą na skrzypcach młoda, aczkolwiek niezwykle utalentowana artystka Marysia Sadrak ze Skał. Wykonała ona dwie kolędy.

Jednocześnie w holu Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach odbywał się kiermasz bożonarodzeniowy podczas, którego można było nabyć kartki i ozdoby świąteczne przygotowane w ramach konkursu organizowanego corocznie w przeddzień świąt Bożego Narodzenia przez Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Konkurs ten cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem o czym świadczy chociażby ilość nadesłanych prac. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 217 prac. Jury w skład, którego weszli Agnieszka Lewandowska, Izabela Pańtak, Włodzimierz Zaręba oraz Dawid Marzec, który był jednocześnie sponsorem nagród miało bardzo dużo pracy. Jak podkreślała przewodnicząca jury- Agnieszka Lewandowska nie lada wyczynem było ocenić ponad dwieście prac konkursowych w tym 120 kartek świątecznych oraz 97 ozdób, bardzo pomysłowo wykonanych za pomocą różnych technik plastycznych, przy użyciu wielu materiałów. Prace oceniano w dwóch kategoriach kartki świąteczne oraz stroiki i ozdoby. W każdej z kategorii wyłaniano laureatów spośród przedszkolaków, uczniów szkól podstawowych i gimnazjów oraz osób dorosłych.

Oto lista nagrodzonych w poszczególnych kategoriach.

Kartki świąteczne:

Przedszkola- Jolanta Krawczyk, Julia Sikora, Amelia Malinowska

Szkoła Podstawowa- Wiktoria Michalska, Emilia Żebrowska, Maria Iwan, Piotr Danielski, Wiktoria Pająk

Gimnazjum- Wiktoria Szczepaniak

Dorośli- KGW Stara Słupia, KGW Modrzewianki, Patrycja Mazur

Ozdoby świąteczne:

Przedszkola- Bartosz Dwojewski, Ida Krawczyk, Franek Turek

Szkoły podstawowe- Paweł Gołasa, Wiktor Agatowski , Paweł Zacharski, Mateusz Kupisz

Gimnazjum- Maciej Sala, Daniel Głowacki

Dorośli-  Ewa Bzymek, Wanda Zieja, Magdalena Kwiecień

Wszystkie prace zarówno te nagrodzone jaki pozostałe zostały wystawione na sprzedaż . Dochód z ich sprzedaży zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Punktem kulminacyjnym sobotniego przeglądu kolęd i pastorałek było wspólne odśpiewanie  na scenie kolędy przez wszystkich uczestników konkursu, dyrekcję i pracowników Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich oraz władze samorządu Nowej Słupi na czele z wójtem Andrzejem Gąsiorem.

 

Na zakończenie Wójt w imieniu władz gminnych złożył wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne.

czytano: 1335 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 12 grudnia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 1
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Baszowice Góry Świętokrzyskie Stara Słupia Nowa Słupia Andrzej Gąsior Dębniak Dymarki Jeleniów Rekreacja Kielce Turystyka Św. Krzyż Emeryk Łysa Góra Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej