Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 21 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Jan, Monika
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Spotkanie opłatkowe w Rudkach

Spotkanie opłatkowe w Rudkach

wielkość tekstu:A | A | A

Na kilka dni przed Wigilią Bożego Narodzenia w budynku Domu Kultury w Rudkach spotkała się liczna grupa osób związanych z krzewieniem kultury ludowej w naszej gminie. Z inicjatywy Dyrekcji Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, kół gospodyń wiejskich działających na terenie gminy oraz organizacji i stowarzyszeń zorganizowano spotkanie opłatkowe.

W poniedziałek 19 grudnia w godzinach wieczornych na sali widowiskowej Domu Kultury w Rudkach zebrali się przy wspólnym stole członkowie kół gospodyń wiejskich, dyrekcja oraz pracownicy Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich i władze gminy Nowa Słupia. Spotkanie opłatkowe rozpoczął Piotr Sepioło, który odczytał fragment Ewangelii według Św. Mateusza, dotyczący Narodzenia Jezusa, czytany zwyczajowo podczas wieczerzy wigilijnej. Ten nieodłączny element każdego spotkania wigilijnego nadał sakralnego charakteru całej uroczystości, a także pomógł stworzyć bardziej rodzinną atmosferę. Następnie Dyrektor- Piotr Sepioło w imieniu swoim i wszystkich pracowników Centrum złożył zebranym i ich rodzinom serdeczne życzenia świąteczne. Do życzeń dołączyły się władze samorządu lokalnego, Wójt - Andrzej Gąsior oraz Przewodniczący Rady Gminy- Sylwester Kozłowski. Życzyli oni by zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były spokojne, spędzone w gronie rodzinnym, w miłej atmosferze, by nie zabrakło radości i miłości we wszystkich rodzinach w tym szczególnym czasie.

Równie piękne życzenia składali sobie nawzajem uczestnicy spotkania wigilijnego łamiąc się opłatkiem. Całości świątecznego charakteru spotkania dopełniło wspólne kolędowanie oraz degustacja potraw wigilijnych, przygotowanych przez panie z kół gospodyń z Baszowic, Starej Słupi, oraz zespołów Modrzewianki, Chełmowianki i Wesołe Kumoszki. Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki rozbrzmiewały w Rudkach przez ponad godzinę łącząc przy wspólnym stole ludzi w różnym wieku i różnych profesji.

Na spotkanie wigilijne do Rudek przybyły władze gminy Wójt – Andrzej Gąsior, Przewodniczący Rady Gminy- Sylwester Kozłowski wraz z radnymi, radny Powiatu kieleckiego- Marek Partyka, sołtysi, przewodnicząca Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku- Barbara Czerwińska, prezes Stowarzyszenia Aktywni i Zdrowi NOVUM – Mariusz Dąbek, Sekretarz gminy- Agnieszka Lewandowska, Skarbnik- Danuta Fijas oraz członkowie Teatru „Święty Spokój” z Rudek, by wspólnie z członkami zespołów ludowych działających na terenie gminy stworzyć wokół wigilijnego stołu jedną,wielką rodzinę . Oby ta wspólnota trwała nie tylko od święta, a była widoczna na każdym kroku i w każdej dziedzinie naszego życia.

czytano: 1307 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 21 grudnia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Milanowska Wólka Dębniak Andrzej Gąsior Dymarki Rudki Łysa Góra Rekreacja Kielce Baszowice Jeleniów Św. Krzyż Nowa Słupia Stara Słupia Góry Świętokrzyskie Turystyka Emeryk
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej