Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 27 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Amanda, Julian
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Koncert kolęd i pastorałek na Świętym Krzyżu

Koncert kolęd i pastorałek na Świętym Krzyżu

wielkość tekstu:A | A | A

6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego zwaną również zwyczajowo świętem Trzech Króli, w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu odbył się koncert kolęd i pastorałek, w którym zaśpiewało aż dziewięć podmiotów wykonawczych z gmin Nowa Słupia, Bieliny oraz gościnnie z Sitkówki -Nowiny i Dobrzenia Wielkiego. Koncert został zorganizowany z inicjatywy Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża, we współpracy z Wójtem gminy Nowa Słupia- Andrzejem Gąsiorem, Wójtem gminy Bieliny- Sławomirem Kopaczem oraz Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi i Centrum Tradycji, Kultury i Turystyki Gór Świętokrzyskich w Bielinach.

W imieniu organizatorów wszystkich wykonawców, przybyłych gości przywitali Wójt Andrzej Gąsior oraz Ojciec Dariusz Malajka dziękując za przybycie życzyli miłego kolędowania. 

Galę koncertową prowadzona przez Annę Łubek i Piotra Sepioło rozpoczęła młoda, talentowana wokalistka z gminy Bieliny Zuzia Bera, laureatka wielu konkursów i przeglądów kolęd i pastorałek. Poprzez piękną interpretację kolędy „Nie było miejsca” wprowadziła publiczność w podniosły, świąteczny nastrój i mimo mroźnej aury na zewnątrz stworzyła ciepłą atmosferę stajenki,  u stóp której zaśpiewali również pozostali wykonawcy koncertu.

Zarówno repertuar jak i aranżacje były różne, ale cel pozostał niezmiennie ten sam stworzyć świąteczną atmosferę  wspólnego kolędowania do Maleńkiego Jezusa. Wszyscy wykonawcy poprzez swoje śpiewanie wyrażali na swój sposób uwielbienie dla Bożej Dzieciny.

Zespoły ludowe Chełmowianki, Modrzewianki, Kowalanki i Echo Łysicy odwołując się do tradycyjnych, może nieco dziś zapomnianych kolęd i pastorałek przeniosły publiczność do dawnej obrzędowości Świąt Bożego Narodzenia, natomiast młodzi wykonawcy z zespołów Solfa i Trele Morele Rock Band w bardziej współczesnych aranżacjach wyraziły swoją interpretację kolęd.

Zwieńczeniem koncertu był występ Orkiestry Dętej z Dobrzenia Wielkiego, która na świętokrzyskie kolędowanie przybyła aż z województwa opolskiego. Zachwyciła ona swym występem zgromadzona w Bazylice publiczność  wywołując burzę oklasków.

Po wspólnym śpiewaniu wszyscy uczestnicy koncertu udali się na krużganki, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez organizatorów.

 

czytano: 793 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 09 stycznia 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Andrzej Gąsior Góry Świętokrzyskie Jeleniów Dymarki Rekreacja Dębniak Św. Krzyż Łysa Góra Turystyka Kielce Milanowska Wólka Baszowice Nowa Słupia Rudki Stara Słupia Emeryk
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej