Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa

Strona główna » Aktualności » Spotkanie międzynarodowe w Badalonie

Spotkanie międzynarodowe w Badalonie

wielkość tekstu:A | A | A

W dniach: 16.01.-20.01.2017 r. w Badalonie w Hiszpanii , w regionie Katalonii odbyło się spotkanie delegacji szkół partnerskich, współpracujących w ramach programu Erasmus + w projekcie  „Budowanie tożsamości europejskiej poprzez dziedzictwo materialne i niematerialne”- Constructing European identity through material and intangible heritage”.

        W wizycie roboczej  uczestniczyło 16 nauczycieli  ze szkół  partnerskich z  Komotini w Grecji, Hatay-Dortyol w Turcji, Telesi Terme z Włoch, Badalony w Hiszpanii, oraz delegacja z naszej  szkoły reprezentowana przez koordynatora projektu p . Ewę Mądzik-Błosińską, oraz nauczycieli  p. Olgę Zyzman-Ponikowską i p.Piotra Bereszkę.

         Gospodarzami spotkania byli nauczyciele ze szkoły Institut Enrico Borras w Badalonie. Uczy się w niej ok. 700 uczniów w wieku 12-16 lat, pochodzących z 25 krajów. W pierwszym dniu spotkaliśmy się z nauczycielami, dyrekcją szkoły, którzy przedstawili zasady funkcjonowania systemu edukacji w Katalonii. Uczniowie, którzy byli przewodnikami w czasie wycieczki przez kolejne pracownie i sale zajęć praktycznych, zapoznali nas  z bazą szkoły.

    W czasie spotkań projektowych omówiono  budżet projektu, główne jego cele, zadania i założenia. Ustalono także terminy i program  wymiany uczniów, które odbędą się w Badalonie i w Komotini w przyszłym roku szkolnym.  Przedyskutowano także harmonogram kolejnych działań przewidzianych do realizacji w najbliższym czasie.

        Jednym z ważniejszych zadań spotkania było uczestnictwo w warsztatach tematycznych.  Gospodarze, którzy są koordynatorami projektu przedstawili zasady tworzenia aplikacji mobilnej GIS. Zapoznali nas  z podstawowymi narzędziami przydatnymi  w jej tworzeniu. Aplikacja będzie zawierać informacje dotyczące dziedzictwa materialnego i niematerialnego naszego regionu i będzie produktem końcowym dwuletniej pracy w projekcie.

W czasie pobytu poznawaliśmy także dziedzictwo materialne Badalony - Miejskie  Muzeum Archeologiczno-Historyczne.  Zwiedzając je, mogliśmy przenieść się czasie i poznać zasadę funkcjonowania miasta rzymskiego, gdyż Badalona została założona w III wieku p.n.e. przez Starożytnych Rzymian. Zwiedziliśmy także zabytkowe fabryki znajdujące się w mieście.

Jednym z najważniejszych zabytków przemysłowych Katalonii, jej dziedzictwem przemysłowym jest Colonia Güell, którą odwiedziliśmy realizując kolejne zadanie. Colonia Güell to osiedle robotnicze wybudowane na przedmieściach Barcelony w II połowie XIX wieku, na polecenie zamożnego przedsiębiorcy Güella. Osiedle było przeznaczone dla pracowników przedsiębiorstwa tekstylnego należącego do Güella. Z założenia miało być samowystarczalne, oprócz domów mieszkalnych wybudowanych z cegły znajdowały się w nim sklepy, szpital, kościół, szkoła, boisko sportowe, teatr. Najbardziej cenionym  budynkiem w Colonii Güell jest kościół zwany kościołem krzywych kolumn, ze względu na kształt kolumn , które go wspierają. Kościół znany jest też pod nazwą Krypty Gaudiego ponieważ  Antonio Gaudi jest jego projektantem.

W ostatnim dniu wizyty dokonaliśmy ewaluacji , omówiliśmy plan następnego spotkania międzynarodowego. Zaprosiliśmy nauczycieli do odwiedzenia naszego regionu, kraju, w którym nigdy nie gościli.

 szkolny koordynator projektu:

Ewa Mądzik-Błosińska

 

 

czytano: 793 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 03 lutego 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Turystyka Łysa Góra Nowa Słupia Emeryk Kielce Rekreacja Jeleniów Góry Świętokrzyskie Rudki Św. Krzyż Stara Słupia Andrzej Gąsior Baszowice Milanowska Wólka Dębniak Dymarki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej