Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Młodzież z Rudek z wizytą u seniorów

Młodzież z Rudek z wizytą u seniorów

wielkość tekstu:A | A | A

2 lutego władze gminy Nowa Słupia reprezentowane przez Wójta Andrzeja Gąsiora miały zaszczyt uczestniczyć w pięknych i wzruszających uroczystościach w Domu Pomocy w Skoszynie zorganizowanych z okazji Dnia Babci i Dziadka, z inicjatywy wikariusza parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Rudkach- Sylwestra Gawła. Ksiądz Sylwester wraz z 20- osobową grupą dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Rudkach oraz młodymi aktorami z Amatorskiego Teatru Święty Spokój udał się do pensjonariuszy Domu Pomocy w Skoszynie z zabawnym przedstawieniem teatralnym, obrazującym codzienne życie babć i dziadków. Młodzież przygotowana pod czujnym okiem polonistki- Bożeny Jop przedstawiła wzruszający spektakl o relacjach wnuków z dziadkami. Pensjonariusze skoszyńskiego domu spokojnej starości będąc pod ogromnym wrażeniem występów młodych aktorów nie kryli wzruszenia. Dla młodych ludzi wizyta w miejscu, gdzie przebywają ludzie samotni, pozbawieni najbliższych rodzin była równie ogromnym przeżyciem.

Towarzystwo Pomocy Św. Brata Alberta w Skoszynie „ Nasze gospodarstwo” jest organizacją pozarządową prowadzoną przez stowarzyszenie, którego założycielem i prezesem od 22 lat jest ks Jan Mikos. Utrzymuje się ono z wpłat podopiecznych domu oraz darów i dotacji. W przeciągu swej ponad 22- letniej działalności dało pomoc i schronienie 200 osobom samotnym ze środowiska wiejskiego. Wiele organizacji współpracuje ściśle z domem prowadzonym przez ks Jana Mikosa. Są to nie tylko instytucje z terenu gminy Waśniów, do której schronisko przynależy.

Inicjatywa wikariusza z Rudek pokazuje, iż pomagać można wszędzie i na różne sposoby. Liczą się przede wszystkim motywy jakimi kierują się inicjatorzy tego typu działań oraz integracja międzypokoleniowa , która niewątpliwie jest efektem wymiernym takich inicjatyw. Wyjazd młodzieży do Skoszyna, spotkanie ze starszymi, samotnymi niejednokrotnie doświadczonym przez los ludźmi to prawdziwa lekcja życia. Występy młodych aktorów z Rudek przyniosły pensjonariuszom Domu Pomocy wiele radości, co było niemal wymalowane na ich twarzach niemalże promieniejących uśmiechami. Dzięki takim osobom jak ks Sylwester Gaweł, aktorzy Amatorskiego Teatru Święty Spokój, którzy pomagali przy organizacji spektaklu min Bożena Jop, Agnieszka Lewandowska, Barbara Kowalska, Alicja Sala czy Agata Sałata można pokusić się o stwierdzenie, iż możemy być spokojni o wychowanie młodego pokolenia . Nasuwają się w tym momencie słowa wypowiedziane przez Stanisława Staszica „Takie będą Rzeczpospolite jakie ich młodzieży chowanie”

czytano: 774 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 17 lutego 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Dymarki Emeryk Baszowice Św. Krzyż Nowa Słupia Rekreacja Andrzej Gąsior Dębniak Rudki Stara Słupia Łysa Góra Turystyka Milanowska Wólka Góry Świętokrzyskie Kielce
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej