Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 25 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Łucja, Witold
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » IX Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych

IX Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 23 lutego odbył się już IX Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych, który zorganizowany został wokół Nowej Słupi, cieszył się w tym roku olbrzymim zainteresowaniem. Organizatorami Rajdu była Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi, Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska oraz Centrum dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Patronat Honorowy na IX Rajdem Powstańców 1863 objęli: Wojewoda Świętokrzyski – Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas, Starosta Powiatu Kieleckiego – Michał Godowski oraz Wójt Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior.

W rajdzie wzięli udział uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego imienia C.K. Norwida w Kielcach, ZS nr 3 w Chmielniku, Publicznego Gimnazjum w Rudkach, Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi. Razem około 100 osób uczestniczyło w trzech trasach rajdu, dwóch pieszych i jednej autokarowej. Pierwsza wiodła od Przełęczy Huckiej, Szklanej Huty poprzez Święty Krzyż do Nowej Słupi, druga – przez Łazy- ścieżką edukacyjną na Święty Krzyż  do Nowej Słupi, obydwie po 6 -7 kilometrów. Trzecia objazdowa ciągnęła się od Nowej Słupi przez Jeziorko, Bodzentyn, Ciekoty, Świętą Katarzynę i z powrotem do Nowej Słupi.

Podczas podsumowania IX Rajdu z montażem słowno – muzycznym wystąpiła młodzież z ZS w Nowej Słupi przygotowana przez Panią Paulinę Pawlik oraz Pana Jacka Górę.

            Podsumowaniu rajdu towarzyszyły tradycyjnie konkursy: plastyczny oraz wiedzy o Powstaniu Styczniowym.

Tegoroczny Rajd odbył się pod hasłem „ Ku pamięci Jerzego Kapuścińskiego” – regionalistę, przewodnika świętokrzyskiego i uczestnika pierwszych edycji Rajdu Powstańców. Ciekawe wspomnienia o Panu Jerzym Kapuścińskim przedstawił współorganizator Rajdu Pan Jacek Skrzypczak, który jednocześnie prowadził trasę autokarową. Następnie Pan Ryszard Garus – przybliżył wszystkim czarny szlak turystyczny prowadzący z Nowej Słupi przez Górę Chełmową, Grzegorzowice na Szczytniak, który od zeszłego roku nosi imię Jerzego Kapuścińskiego.

Z powodzenia rajdu cieszył się Jacek Skrzypczak ze Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska, który od wielu lat współpracuje już z nauczycielami z Nowej Słupi. –Przypominamy młodzieży wspaniałe karty naszej historii – mówił. – Luty to nie jest pora sprzyjająca dla imprez pieszych, ale chcemy pokazać, jak wyglądał trud powstańców 1863 roku. Nie zawsze była piękna, ładna pogoda. Z dokumentów wiemy, że wtedy był dżdżysty dzień, roztopy, śnieg z deszczem, kapuśniaczek.      

W uroczystościach uczestniczyli wspaniali goście: Doradca Wojewody Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Józef Szczepańczyk, Radna Powiatu Kieleckiego Danuta Żebrowska, Wójt Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior, prezes Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska Ryszard Garus,  dyrektor Zespołu Szkół w Nowej Słupi Rafał Karcz, dyrektor Zespołu Szkół w Rudkach Alina Cieśla

            Warto wiedzieć, że Nowa Słupia związana jest z pierwszymi dniami powstania styczniowego. To tutaj, po wcześniejszym pobycie w Wąchocku, na zboczu Łysej Góry niemal przez tydzień stacjonowali powstańcy. Potem po bitwie pod Skałką 11 lutego pomaszerowali w kierunku Staszowa. Ugrupowaniem dowodził Marian Langiewicz. Termin Rajdu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 – organizowany jest właśnie w okresie zimowym upamiętniającym to ważne w historii Nowej Słupi i Świętego Krzyża wydarzenie.

Klasztor Świętokrzyski oraz otaczające go błonia już dwa lata przed wybuchem Powstania Styczniowego były ważnym miejscem manifestacji i spotkań patriotyczno – religijnych, które ostatecznie przyczyniły się do wybuchu największego ze zrywów narodowo – wyzwoleńczych. Niestety zakończyło się ono niepowodzeniem, ale pamięć o tych, którzy w tym czasie walczyli była żywa wśród tych którzy ostatecznie w 1918 roku przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego organizując Rajd pragniemy przypominać młodym ludziom o naszej bogatej historii i popularyzować wiedzę dotyczącą Powstania z 1863 roku oraz podkreślać jego znaczenie dla regionu i całego kraju powiedział Piotr Sepioło – dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich – współorganizator Rajdu.

Powstanie w Nowej Słupi upamiętnił wieloletni proboszcz, ksiądz Walenty Ślusarczyk, który przy kościele w 1973 r. wybudował pomnik. Na miejscowym cmentarzu znajduje się  mogiła, gdzie pochowano 17 powstańców poległych 11 lutego w „Bitwie pod Skałką”. Organizatorzy składają szczególne podziękowania Przewodnikom Świętokrzyskich, którzy każdego roku prowadzą Rajd na trzech trasach: Pani Ewa Krakowiak, Ewa Ramian, Jacek Skrzypczak, Ryszard Garus, Grzegorz Niedbała, Piotr Sepioło.

Patronat medialny objęło Radio Kielce oraz dziennik Echo Dnia

 

czytano: 876 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 24 lutego 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rekreacja Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Jeleniów Kielce Nowa Słupia Łysa Góra Dębniak Stara Słupia Emeryk Baszowice Dymarki Andrzej Gąsior Św. Krzyż Rudki Turystyka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej