Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
piątek 25 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Borys, Magda
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Święty Krzyż zostanie wpisany na Listę ...

Święty Krzyż zostanie wpisany na Listę Pomników Historii.

wielkość tekstu:A | A | A

15 marca 2017 r. na uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Klasztor na Świętym Krzyżu zostanie wpisany na Listę Pomników Historii. Żmudne i pracochłonne starania o wpis trwały prawie dwa lata.

W ceremonii weźmie udział gospodarz Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, który od Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy otrzymał specjalne zaproszenie.

- Gmina Nowa Słupia to obszar o wybitnych walorach kulturowych, przyrodniczych, którego historia i praca pokoleń uczyniła Perłą Ziemi Świętokrzyskiej. Jako mieszkańcy Gminy Nowa Słupia jesteśmy dumni, że na naszym terenie znajduje się Skarb Narodowy – Najstarsze Sanktuarium w Polsce, gdzie wielowiekowa tradycja podejmowania pielgrzymów, silne tradycje kultury chrześcijańskiej stworzyły niepowtarzalny klimat do poznawania tego  wyjątkowego dziedzictwa kulturowego.

- Gratuluję Ojcu Superiorowi Klasztoru na Świętym Krzyżu - Zygfrydowi Wiecha ogromnego sukcesu jakim jest wpis zabytku na Listę Pomników Historii. To właśnie dzięki wysiłkom i staraniom Ojca Superiora - Święty Krzyż powraca na mapę największych wartości kulturowych i materialnych  ziem polskich. To uświęcone miejsce Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego zyskuje nowy blask i należne mu miejsce w historii Polski  – podsumował Andrzej Gąsior Wójt Gminy Nowa Słupia.

Wniosek o wpisanie Świętego Krzyża na tę prestiżową listę opracowywał dr Hadamik, który od lat prowadzi badania archeologiczne w klasztorze świętokrzyskim.

Wpisanie zespołu klasztornego oraz przedchrześcijańskich obwałowań na Świętym Krzyżu na listę Pomników Historii wzmocni prestiż obiektu, jego znaczenie i poczucie kulturowej wartości dla regionu, ale całej Polski.

Wpisanie na listę Pomników Historii jest jedną z form ochrony zabytków w Polsce, która znalazła się w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Status Pomnika Historii przyznawany jest rozporządzeniem Prezydenta RP. Zgodnie z opracowanymi wytycznymi mogą go uzyskać obiekty lub zespoły obiektów zabytkowych, które posiadają szczególną wartość historyczną, naukową, artystyczną, utrwaloną w powszechnej świadomości i o dużym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

  

czytano: 958 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 09 marca 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dębniak Emeryk Góry Świętokrzyskie Andrzej Gąsior Rudki Milanowska Wólka Nowa Słupia Św. Krzyż Jeleniów Rekreacja Stara Słupia Kielce Turystyka Dymarki Łysa Góra Baszowice
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej