Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Dzień Kobiet. Dziękujemy.

Dzień Kobiet. Dziękujemy.

wielkość tekstu:A | A | A

Uroczyste obchody Dnia Kobiet, które miały miejsce w Domu Kultury w Rudkach zgromadziły liczne rzesze Pań z ternu całej gminy. Przybyli na nie również przedstawiciele władz lokalnego samorządu: Wójt Gminy- Andrzej Gąsior, zastępca - Włodzimierz Zaręba, przewodniczący Rady Gminy - Sylwester Kozłowski, sekretarz gminy – Agnieszka Lewandowska, skarbnik gminy - Danuta Fijas, radna powiatowa - Danuta Żebrowska oraz pracownicy Urzędu Gminy i członkowie organizacji społecznych działających na terenie gminy.

Odrobiną poezji wszystkie Panie przywitał dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich - Piotr Sepioło składając im jednocześnie serdeczne życzenia z okazji Święta Kobiet. Do tych życzeń dołączyli się również wójt – Andrzej Gąsior i przewodniczący RG Sylwester Kozłowski. Przy okazji składania życzeń dla Pań wójt przedstawił piękną i wzruszającą historię,  obrazującą specyfikę kobiecej egzystencji w świecie, w którym jest miejsce i na miłość i również na łzy i cierpienie.

Wzorem lat poprzednich władze gminy postanowiły uhonorować kobiety szczególnie zasłużone dla społeczności lokalnej. W tym roku grono wyróżnionych było bardziej liczne niż w latach poprzednich, a znalazło się w nim aż 8 kobiet, które sprawują na co dzień opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. W tym zaszczytnym gronie znalazły się: Sylwia Adamska, Marianna Pierzchała, Aneta Pustuła, Małgorzata Kozłowska, Grażyna Płatek, Irena Binkowska, Anna Marzec oraz Bożena Grudzień.

Wójt gminy Andrzej Gąsior wręczając okolicznościowe grawertony podkreślał, iż kobietom tym, które niejednokrotnie w zaciszu domowym, samotnie podejmują ten ogromny trud opieki nad osobami niepełnosprawnymi należy się szczególny szacunek . Jednocześnie mówił,  iż przyznane wyróżnienia maja być wyrazem wdzięczności wszystkich mieszkańców gminy dla pracy i serca, które kobiety te wkładają w codzienna opiekę nad niepełnosprawnymi członkami swych rodzin.

Podczas, gdy władze gminy składały życzenia wszystkim kobietom, pozostała męska część publiczności zgromadzonej w Domu Kultury w Rudkach wręczyła Paniom piękne kwiaty.

Po części oficjalnej, na którą złożyły się życzenia i podziękowania przyszedł czas na występy artystyczne. Duchową ucztę stanowił trwający ponad godzinę koncert duetu Dominika Żukowska i Andrzej Korycki. Duet ten występuje razem od 10 lat,  z powodzeniem łącząc wzruszające ballady rosyjskich bardów Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy i Żanny Biczewskiej z utworami typu szanty, oraz autorskimi tekstami Jerzego Porębskiego i Andrzeja Koryckiego.

Podczas koncertu w Rudkach duet wykonał zarówno po rosyjsku jak i w polskich tłumaczeniach wiele wzruszających ballad; Trzy miłości, Modlitwa, Aleksander Siergiejewicz, Struna za struną, Plasterek cytryny i ja, Kamienie. Wykonawcy wyśpiewując rosyjskie pieśni nacechowane dużą emocjonalnością oraz wymownością tekstów zabrali publiczność w świat wspomnień i wzruszeń, łamiąc jednocześnie klasyczny podział na artystę i widza. Przy każdej niemal pieśni można było zaobserwować żywą reakcję publiczności, która chętnie angażowała się we wspólny śpiew z artystami.

Te żywe reakcje zgromadzonej w Rudkach widowni,  która co i rusz nagradzała wykonawców gromkimi brawami były  dowodem na trafność decyzji organizatorów koncertu, co do wyboru artystów na środowy występ z okazji Dnia Kobiet. 

 

czytano: 2011 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 09 marca 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Dymarki Św. Krzyż Emeryk Baszowice Turystyka Kielce Dębniak Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Nowa Słupia Andrzej Gąsior Rekreacja Stara Słupia Łysa Góra Jeleniów
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej