Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 27 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Amanda, Julian
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Z kart historii Rudek

Z kart historii Rudek

wielkość tekstu:A | A | A

"Ocalić od zapomnienia."

Z tą też myślą Towarzystwo Przyjaciół Rudek oraz Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich zorganizowało spotkanie zatytułowane „Z kart historii Rudek”, mające na celu promowanie publikacji związanych z działalnością nieistniejącej już Kopalni Pirytu „Staszic” oraz jubileuszem 70- lecia parafii w Rudkach. Nota bene obydwie te instytucje miały ogromny wpływ na powstanie i rozwój miejscowości Rudki.

Spotkanie zorganizowano w niedzielne popołudnie 12 marca na sali widowiskowej Domu Kultury w Rudkach. Przybyli na nie oprócz członków Towarzystwa Przyjaciół Rudek, Wójt Gminy – Andrzej Gąsior, przewodniczący Rady Gminy – Sylwester Kozłowski, radna powiatowa – Danuta Żebrowska, dyrektorzy Zespołu Szkół w Rudkach- Alina Cieśla i Bożena Jop, proboszcz parafii w Rudkach – Jan Mazur, znany świętokrzyski poeta – Stanisław Rogala oraz zespoły śpiewacze z terenu gminy Nowa Słupia - Modrzewianki, Chełmowianki i Wesołe Kumoszki.

Spotkanie rozpoczął Piotr Sepioło utworem Stanisława Majchra, opiewającym piękno naszej, małej ojczyzny. Był to doskonały wstęp do wypowiedzi samego mistrza, który pokrótce przedstawił genezę powstania publikacji o historii parafii w Rudkach. Ta dość obszerna i szczegółowa publikacja zatytułowana „ Zarys dziejów parafii w Rudkach 1946-2016” była przygotowywana jak podkreślał autor przez kilka lat a ukazała się drukiem pod koniec 2016 roku z okazji 70- lecia powstania parafii. Stanisław Majcher nakreślając tematykę swojej książki przedstawił specyfikę działalności parafii w poszczególnych latach, jej związek z Kopalnią Pirytu „Staszic”, której rozwój wywarł ogromny wpływ na losy parafii. Autor podziękował sponsorom dzięki , których udało się wydać książkę a także wszystkim , którzy pomagali w jej redagowaniu, a więc kapłanom pracującym w parafii oraz działającym przy niej instytucjom świeckim.

Niejako kontynuacja wypowiedzi Stanisława Majchra były słowa , które do zgromadzonych na sali widowiskowej w Rudkach skierował Henryk Gąsior, autor kilku publikacji poświęconych historii Kopalni Pirytu „Staszic” w Rudkach. Opowiadał on o swojej najnowszej książce , poruszającej problematykę związaną z działalnością kopalni w Rudkach.  Oprócz nowych informacji jakie udało mu się zebrać na temat wydobycia w kopalni w Rudkach rud uranu, co odbywało się w całkowitej tajemnicy przez kilka lat , Henryk Gąsior zawarł wypowiedzi byłych pracowników kopalni. Rozmowy te dają czytelnikowi bardziej wiarygodny obraz tego jak wyglądała praca w kopalni, jak przedstawiały się relacje między załogą a kadrą kierowniczą.  Dopełnieniem publikacji Henryka Gąsiora była wystawa fotografii pokazujących lata świetności kopalni ,jak również to co udało się zachować do dnia dzisiejszego.

Książka Stanisława Majchra i publikacje Henryka Gąsiora stanowią swoistego rodzaju skarbnicę wiedzy historycznej o miejscowości Rudki i jej okolicach. Motto jakie z pewnością przyświecało obydwu autorom to ocalenie od zapomnienia ważnych wydarzeń związanych z historia regionu i zachowanie ich dla przyszłych pokoleń. Społeczeństwo, które nie szanuje historii i nie pielęgnuje tradycji traci swą tożsamość. Dzięki takim ludziom jak Stanisław Majcher i Henryk Gąsior być może uda się zachować tę tożsamość.

Wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior wypowiadając się podczas niedzielnego spotkania nie  omieszkał podziękować obydwu panom za ich trud i pracę jaka włożyli w tworzenie publikacji promujących ziemię nowosłupską.  Podkreślił również jak ogromne znaczenie ma działalność takich osób jak Stanisław Majcher i Henryk Gąsior, należy wspierać tego typu inicjatywy.

Pomiędzy poszczególnymi wypowiedziami autorów publikacji poświęconych historii Rudek organizatorzy wpletli występy artystyczne zespołów śpiewaczych Chełmowianki, Modrzewianki i Wesołe Kumoszki. Zespoły te wykonały po dwa utwory, do których teksty napisał Stanisław Majcher.

Wzruszającym momentem niedzielnego spotkania była recytacja utworów znanego świętokrzyskiego poety Stanisława Rogali przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół w Rudkach, Michała Kozłowskiego i Kingę Kałuża. Młodzież do występu przygotowała polonistka Agnieszka Cedzyńska.

Na zakończenie wieczoru wystąpił Stanisław Rogala recytując zebranym kilka utworów ze swego tomiku poezji” Wschodni wiatr” nawiązujących do tematyki żołnierzy wyklętych.

Po niemal dwugodzinnym spotkaniu słuchacze udali się na poczęstunek, by jeszcze przez kilka chwil podyskutować na tematy poruszane podczas prezentacji.

czytano: 1721 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 13 marca 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dymarki Jeleniów Rekreacja Turystyka Kielce Nowa Słupia Milanowska Wólka Rudki Św. Krzyż Dębniak Baszowice Emeryk Łysa Góra Góry Świętokrzyskie Stara Słupia Andrzej Gąsior
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej