Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 21 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Jan, Monika
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Poznaliśmy Mistrza Ortografii

Poznaliśmy Mistrza Ortografii

wielkość tekstu:A | A | A

Niedzielne popołudnie 9 kwietnia w Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich przebiegało pod hasłem zabaw i konkursów. Rozpoczęły je zmagania ortograficzne w ramach IV edycji Gminnego Dyktanda. O godz. 16 na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach 15 śmiałków zmagało się z trudnymi zasadami polskiej ortografii. Podobnie jak w poprzednich edycjach autorką dyktanda była Bożena Jop, natomiast nad jego poprawnym przebiegiem czuwało jury w składzie Emilia Spelak i Paulina Pawlik. Organizatorami tegorocznej edycji zmagań z ortografią byli Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, Wójt Gminy Nowa Słupia, zaś sponsorem nagród Polska Spółka Gazownictwa.

Przewodnicząca jury w konkursie ortograficznym – Bożena Jop podkreślała, iż poziom tegorocznego dyktanda był bardzo wysoki, poprawia się z roku na rok znajomość ortografii ,co napawa optymizmem. Ostatecznie mistrzem ortografii w tegorocznej edycji konkursu została Joanna Hawełek z Górek Wielkich koło Cieszyna. Z zawodu jest handlowcem, przybyła do ziemi świętokrzyskiej z pielgrzymką na Święty Krzyż. Za namową męża zgłosiła się do konkursu w ostatniej chwili. Podkreślała, iż brała udział już w kilku konkursach tego typu ale dopiero pierwszy raz została mistrzem . Zwycięstwo w IV Gminnym Dyktandzie było dla pani Joanny ogromnym zaskoczeniem. Nie kryła zadowolenia podczas odbioru nagrody ufundowanej przez Polska Spółkę Gazownictwa. Pozostali uczestnicy dyktanda otrzymali okolicznościowe dyplomy.

Tuż po zakończeniu zmagań z ortografią salę widowiskową Domu Kultury w Rudkach zapewniły dzieci, które przybyły na „ Zdrowe popołudnie”.Projekt ten powstał z inicjatywy Amatorskiego Teatru Święty Spokój, we współpracy z Ośrodkiem Zdrowia w Rudkach, OSP Stara Słupia i OSP Włochy. Pomysł organizacji tego typu spotkania zrodził się z potrzeby edukacji młodego pokolenia na temat zdrowego trybu życia. Wybór terminu nie był przypadkowy jako że 7 kwietnia obchodzono Światowy Dzień Zdrowia. Organizatorzy   zadbali, by nie zabrakło ciekawych konkursów, zabaw podczas, których młodzi ludzie mogli wykazać się wiedzą na temat zdrowia. Czynny udział w niedzielnej pogadance o zdrowiu wzięli pracownicy służby zdrowia, dr Jacek Zakrzewski oraz pielęgniarka Małgorzata Nowak z miejscowego ośrodka zdrowia. Oprócz licznych konkursów i zabaw, w których dzieci bardzo chętnie uczestniczyły zorganizowano również pokaz pierwszej pomocy, który przeprowadzali strażacy z OSP Włochy i OSP Stara Słupia. Przy pomocy profesjonalnego sprzętu ratownictwa medycznego, fachowo instruowani przez ratownika i lekarza pokazali zasady resustytacji, pozycje bezpieczne oraz pierwsze kroki jakie należy poczynić w przypadku sytuacji zagrożenia życia ludzkiego. Zainteresowanie wśród dzieci było ogromne. Chętnie uczestniczyły w pokazie, a nawet same wykonywały czynności pokazywane przez ratowników.

Podczas niedzielnego popołudnia w Domu Kultury w Rudkach rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „ Zwiedzaj Nowa Słupię kosmicznym pojazdem zasilanym gazem”. Sponsorem w tym konkursie była Polska Spółka Gazownictwa. Na konkurs wpłynęło dużo ciekawych prac. Jurorzy mieli bardzo trudne zadanie, by wybrać spośród nich najlepsze projekty. W skład jury weszli: Anna Tańska- Zbróg, Andrzej Gąsior, Włodzimierz Zaręba, Grzegorz Marczewski, Grażyna Wojtachnia i Tomasz Andzela. Prace oceniano w trzech kategoriach wiekowych ; przedszkole, klasy I-III, klasy IV- VI. W pierwszej kategorii zwyciężyła Amelia Styczeń. Wśród klas I-III pierwsze miejsce zajął Piotr Matysek, drugie exequo- Julia Klefas i Dominik Styczeń, zaś trzecie Gabriela Klusek. W ostatniej kategorii klasy IV-VI najlepsza okazała się praca Macieja Sałaty. Drugie miejsce przypadło Zuzannie Bryła i Pawłowi Sałacie, a trzecie zajął projekt Laury Rebusińskiej. Jurorzy przyznali również wyróżnienie, które powędrowało na ręce Anieli Kucharczyk. Uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody, które wręczyli przedstawiciele Spółki Gazownictwa wraz z Komisją Konkursową.

 

czytano: 952 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 11 kwietnia 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Milanowska Wólka Dębniak Andrzej Gąsior Jeleniów Łysa Góra Dymarki Kielce Św. Krzyż Baszowice Turystyka Stara Słupia Emeryk Góry Świętokrzyskie Rekreacja Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej