Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Katyń. Ocalić od zapomnienia.

Katyń. Ocalić od zapomnienia.

wielkość tekstu:A | A | A

5 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół w Rudkach odbyło się niezwykłe spotkanie. W tym dniu gościliśmy panią Annę Łakomiec - prezesa Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”. Stowarzyszenie to zrzesza członków rodzin polskich oficerów, policjantów i służb mundurowych, którzy zostali zamordowani przez radzieckie NKWD (tajną policję polityczną) wiosną 1940 roku na mocy decyzji władz Związku Radzieckiego. Do stowarzyszenia należą dzieci, wnuki i krewni ofiar zamordowanych w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie oraz  w innych obozach i więzieniach  na terenie ZSRR, a także spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni, Kuropatach i w miejscach nieznanych.

Spotkanie to odbyło się w przededniu 74 rocznicy odkrycia grobów oficerów Wojska Polskiego, którzy zostali zamordowani przez sowieckie NKWD w 1940 roku. Rocznica przypada na 13 kwietnia, ponieważ w 1943 roku odkryli je żołnierze hitlerowskich Niemiec.

Ta nietypowa lekcja historii odbyła się dzięki inspiracji dyrekcji szkoły, czyli p.p. Aliny Cieśla i Bożeny Jop oraz zaangażowaniu nauczyciela historii p. Przemysława Stelmaszczyka. Głównym celem spotkania było przedstawienie uczniom informacji związanych ze zbrodnią katyńską oraz tzw. kłamstwem katyńskim.

Uczniowie klas I – III gimnazjum oraz klasy VI szkoły podstawowej wysłuchali niezwykłych wspomnień związanych nie tylko ze zbrodnią katyńską, ale również z kłamstwem katyńskim. Pani Anna Łakomiec przedstawiła również dzieje swojej rodziny. Wujek pani Anny, pochodzący z Tarnopola, kapitan Władysław Kruk osadzony był w obozie w Starobielsku, a ciało spoczywa w Charkowie. Wspominała, jak członkowie jej rodziny znaleźli się na zesłaniu w Kazachstanie i jak wyglądało życie rodziny na „nieludzkiej ziemi”. Babcia pani Anny - Anna Sekuła, czyli siostra Władysława Kruka, razem z pięciorgiem dzieci i swoją siostrą Stefanią Kruk została wywieziona w 1940 roku do katorżniczej pracy do wsi Rudniki Majskie. Do Polski powróciła tylko jedna osoba - ciotka pani Anny Łakomiec. Jej wspomnienia pani Anna zapisała w zeszycie, który jest dziś dokumentem opisującym tamte straszne czasy.

Pani prezes mówiła o tym, jak bolesne było to, że przez lata losy pomordowanych były nieznane, a rodziny nie mogły głośno dopominać się  prawdy, bo władza komunistyczna na to nie pozwalała.

Artykuł z Zespołu Szkół w Rudkach.

Uczniowie wręczając wiązankę kwiatów, podziękowali pani Annie Łakomiec za poruszające spotkanie.

 Mamy nadzieję, że ta niezwykła lekcja historii zapadnie uczniom naszego Zespołu Szkół na długo w pamięci. Żywym pomnikiem będzie „Dąb Pamięci”, który zostanie zasadzony przy naszej szkole i będzie on poświęcony bohaterowi – ofierze zbrodni katyńskiej. Szkoła tym samym włączyła się w  Program Edukacyjny „KATYŃ… ocalić od zapomnienia”.

Artykuł z Zespołu Szkół w Rudkach.

 

czytano: 559 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 12 kwietnia 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Góry Świętokrzyskie Kielce Jeleniów Andrzej Gąsior Emeryk Stara Słupia Św. Krzyż Milanowska Wólka Baszowice Rekreacja Dębniak Dymarki Nowa Słupia Turystyka Rudki Łysa Góra
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej