Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Promowanie zdrowego stylu życia w SP w Nowej ...

Promowanie zdrowego stylu życia w SP w Nowej Słupi

wielkość tekstu:A | A | A

W Szkole Podstawowej w Nowej Słupi właśnie została zakończona realizacja kolejnego bloku tematycznego w ramach projektu Erasmus plus pt. „GOAL!”. Od stycznia do marca zajmowano się „zdrowym stylem życia”. Przed przystąpieniem do działań wśród uczniów  i rodziców została przeprowadzona ankieta na temat nawyków żywieniowych. Wyniki pokazały, że wielu naszych uczniów nie jada śniadania przed wyjściem do szkoły, wybiera słodycze i kaloryczne przekąski zamiast owoców czy nabiału. W trosce o nieutrwalanie niezdrowych przyzwyczajeń zorganizowano poranne spotkanie pt. Zdrowe śniadanie”, które poprowadziła ekspert z dziedziny żywienia pani Magdalena Jaworska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Prelekcja dotyczyła nie tylko zdrowego śniadania, ale także zdrowej, zbilansowanej diety. Następnie uczniowie mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Dobrali się w pięcioosobowe grupy  i według własnej inwencji, pod kierunkiem rodziców przygotowali śniadanie, które później oceniła pani ekspert. Na stołach pojawiły się między innymi naleśniki z serem i domową konfiturą, płatki z mlekiem, kanapki przygotowane z ciemnego pieczywa, wędliny, żółtego sera, pomidora, ogórka oraz twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem. Największą atrakcją było samodzielne wyciskanie soku ze świeżych pomarańczy i grejpfrutów oraz degustacja posiłku. Przeprowadzone warsztaty uświadomiły wszystkim, jak ważne jest zdrowe odżywianie, że nie jest to kosztowne i każdy sam potrafi przygotować wartościowe posiłki. 

            Zadaniem klas młodszych było poznanie zdrowych produktów żywnościowych. Uczniowie pod kierunkiem swoich rodziców, wychowawców oraz nauczycieli wykonali wspaniałe plakaty przedstawiające  flagi i mapy krajów partnerskich. Wykorzystali do swoich prac błonnik, ryż, kaszę, soczewicę, płatki kukurydziane, wafle ryżowe, fasolę, rodzynki, makaron itp. Plakaty można było podziwiać na wystawie zorganizowanej na górnym korytarzu.

            Kolejnym działaniem promującym zdrowy styl życia był „Tydzień zmian”. Celem tego zadania było zachęcenie uczniów do zmiany dotychczasowych nawyków, które nie zawsze służyły ich zdrowiu. W poniedziałek zrezygnowali  z napojów słodzonych. Zamienili je na wodę mineralną, do której  mieli dostęp przez cały dzień. We wtorek „pożegnali się” z batonikami, chrupkami i cukierkami, zamiast tego częstowani byli świeżymi, smacznymi owocami. W środę niektóre dowożone dzieci nie skorzystały z transportu gminnego lub prywatnego tylko przybyły do szkoły pieszo, na rowerach i deskorolkach. W kolejnym dniu, przed każdą lekcją prowadzona była gimnastyka przy otwartym oknie. Ostatnia zmiana to zabawy ruchowe na przerwach, wykonywane  na korytarzu szkolnym oraz boisku sportowym.

            Mamy nadzieję, że zaproponowane działania zaszczepią wśród uczniów i ich rodziców nawyk interesowania się tym, co jedzą, a zainicjowane zmiany staną się rutyną dla naszych uczniów przyczyniając się do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia i uzyskania lepszej kondycji fizycznej.

 

                                koordynator projektu „GOAL!”

                                            Ewa Pikus

 

 

 

czytano: 577 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 18 kwietnia 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Góry Świętokrzyskie Stara Słupia Dymarki Rekreacja Turystyka Rudki Andrzej Gąsior Łysa Góra Milanowska Wólka Emeryk Baszowice Kielce Jeleniów Dębniak Św. Krzyż Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej