Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Gminne obchody Święta Strażaka

Gminne obchody Święta Strażaka

wielkość tekstu:A | A | A

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka zostały zorganizowane przez władze samorządu gminy, we współpracy z Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich oraz kołami gospodyń wiejskich KGW Modrzewianki, KGW Chełmowianki i KGW Baszowice. Rozpoczęły się tradycyjnie od wspólnej modlitwy, którą celebrowali księża z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Rudkach, proboszcz Jan Mazur oraz wikariusz Sylwester Gaweł.

3 maja o godz.11.30 podczas uroczystej Mszy Świętej , w przeddzień wspomnienia Św. Floriana, patrona strażaków władze gminy na czele z wójtem Andrzejem Gąsiorem, zastępcą Włodzimierzem  Zarębą, przedstawiciele Rady Gminy, sołtysi, druhowie z jednostek OSP z terenu gminy zebrali się w kościele parafialnym w Rudkach, by wspólnie modlić się o potrzebne łaski dla strażaków.

Poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Polski, której święto przypada na dzień 3maja, proboszcz Jan Mazur modlił się o wszelką pomyślność, siły i zdrowie dla całej braci strażackiej z terenu gminy Nowa Słupia.

W wygłoszonej homilii porównał służbę strażaków do służby i poświęcenia jaką wobec każdego człowieka sprawuje Jezus Chrystus. Strażacy w swej niebezpiecznej pracy niejednokrotnie ratując dobytek ludzki podczas pożaru ryzykują swoje życie. Dziękował  za ich ofiarność i trud w służbie niesienia pomocy drugiemu człowiekowi w obliczu tragedii.

W uroczystej oprawie Eucharystii sprawowanej w intencji strażaków wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, radni Grażyna Wojtachnia i Rafał Piasecki oraz reprezentanci powiatowych struktur Państwowej Straży Pożarnej z Kielc. Do wspólnej modlitwy za strażaków przyłączyli się radni powiatowi Danuta Żebrowska i Marek Partyka oraz pracownicy Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na czele z dyrektorem placówki Piotrem Sepioło

Po zakończeniu uroczystej Eucharystii wszyscy uczestnicy gminnych obchodów Dnia Strażaka udali się w barwnym pochodzie do restauracji „ U Jana” , gdzie odbyła się część artystyczna.

Na placu tuż obok budynku restauracji do pamiątkowej fotografii ustawili się druhowie z jednostek straży pożarnej z terenu gminy; OSP Stara Słupia, OSP Włochy, OSP Sosnówka, OSP Mirocice oraz OSP Paprocice. W jednym szeregu jak jedna wielka rodzina prezentowali dumnie swoje stroje galowe i piękne sztandary. Wreszcie nadszedł czas na życzenia i gratulacje. W imieniu władz gminy  do strażaków zwrócił się wójt Andrzej Gąsior. Podziękował  druhom za ofiarną służbę dla dobra społeczności lokalnej, za gotowość niesienia pomocy o każdej porze, życzył satysfakcji z pełnionej misji. Równie miłe słowa do strażaków skierował przedstawiciel Komendanta Państwowej Straży Pożarnej z Kielc- Ireneusz Góra dziękując za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi. Swoje życzenia dla strażaków przygotowały także zespoły śpiewacze Chełmowianki i Modrzewianki, okraszając je śpiewem. 

Oczywiście oprócz rozrywek i strawy duchowej nie mogło zabraknąć gorącego poczęstunku, o który postarały się  koła gospodyń wiejskich i pracownicy Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich we współpracy z właścicielem restauracji Janem Rybka.

czytano: 724 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 04 maja 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Stara Słupia Rekreacja Nowa Słupia Św. Krzyż Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Jeleniów Emeryk Turystyka Andrzej Gąsior Dębniak Baszowice Rudki Łysa Góra Kielce Dymarki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej