Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 23 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Albin, Wanda
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Wyjazdowe spotkanie w Irlandii

Wyjazdowe spotkanie w Irlandii

wielkość tekstu:A | A | A

W dniach od 8 do 12 maja 2017 roku delegacja nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Nowej Słupi brała udział w czwartym międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu Erasmus+  „GOAL”. Naszą reprezentację tworzyli: koordynator projektu Ewa Pikus oraz nauczyciele: Olga Zyzman-Ponikowska i Robert Domański. Meeting zorganizowała szkoła CBS Primary w Tralee, stolicy hrabstwa Kerry w Irlandii. Miasto liczy ok. 20 tys. mieszkańców.

Celem spotkania było podsumowanie działań projektowych za okres: październik 2016 r. – maj 2017 r. oraz szczegółowe zaplanowanie i omówienie kolejnych zadań. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele ze szkół partnerskich projektu oraz pięcioro uczniów z Finlandii.

Pierwszy dzień to podróż, lot z Warszawy do Dublina, a następnie czterogodzinna podróż autobusem. Tuż przed północą byliśmy w hotelu. Następnego dnia odbyła się część oficjalna spotkania. W sali gimnastycznej nauczyciele i uczniowie szkoły z Tralee powitali nas uroczystym apelem, prezentując swoją szkołę oraz kulturę Irlandii. Dzielnie im sekundowali fińscy uczniowie kreatywnie i dowcipnie porównując Irlandię i Finlandię. W powitaniu szkolnych delegacji z pięciu szkół partnerskich uczestniczyła także pani poseł do Europarlamentu Liadh NÍ RIADA. Kolejnym punktem programu była wizyta w klasach, gdzie dzieci prezentowały swoją wiedzę o krajach partnerskich. W jednej z klas spotkaliśmy aż sześcioro dzieci pochodzących z Polski. Z pozostałych 4 klas tylko w jednej nie spotkaliśmy naszych małych rodaków.

Gospodarze zaprezentowali nam swój region, pokazując malowniczą drogę Wild Atlanic Way z przepięknymi widokami na Ocean Atlantycki i wybrzeża hrabstwa Kerry. Mieliśmy okazję zobaczyć Oratorium Gallarus - świątynię z VI/IX wieku. Zbudowana została podobnie, jak neolityczne grobowce, w całości z kamienia. Wewnątrz znajduje się tylko jedno małe okno. Budowla mogła pomieścić maksymalnie 20 osób. Ok. 2 km dalej położony jest Kilmalkedar Church - kościółek wybudowany  w połowie XII wieku, który jest świetnym przykładem irlandzkiej architektury romańskiej.

Zwiedziliśmy również najstarszy i największy irlandzki park narodowy Killarney National Park (irl. Páirc Náisiúnta Chill Airne). Na jego terenie pokazano nam:

  • wodospad Torc (Torc Waterfall) – o wysokości 18 m;
  • zamek Ross (Ross Castle) – XIV-wieczna obronna wieża mieszkalna;
  • jezioro Lough Leane (irl. Loch Léin) – największe spośród trzech jezior Killarney (19 km² powierzchni).

Czwartek był kolejnym dniem projektowym, podczas którego zaplanowaliśmy działania na kolejne pół roku oraz następne spotkanie projektowe, tym razem w greckich Salonikach.

Fotogaleria TUTAJ

Relacja filmowa z wizyty TUTAJ

Robert Domański

czytano: 659 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 29 maja 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Stara Słupia Andrzej Gąsior Jeleniów Dębniak Św. Krzyż Turystyka Nowa Słupia Łysa Góra Góry Świętokrzyskie Dymarki Rekreacja Baszowice Kielce Rudki Emeryk Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej