Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Młodzi posłowie z Nowej Słupi

Młodzi posłowie z Nowej Słupi

wielkość tekstu:A | A | A

            1 czerwca bieżącego roku Lena Kozera i Grzegorz Łuszczyna – uczniowie klasy IIb gimnazjum w Zespole Szkół w Nowej Słupi reprezentowali województwo świętokrzyskie podczas obrad XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Znaleźli się w zaszczytnym gronie 16 deputowanych z naszego województwa i 460 reprezentantów z całego kraju. Aby móc uczestniczyć w obradach na ul. Wiejskiej należało wykonać zadanie, z którym uczniowie poradzili sobie doskonale. Temat tegorocznego projektu brzmiał "Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej." Uczniowie, po konsultacjach z władzami samorządowymi, nauczycielami i rodzinami stwierdzili, że w naszej miejscowości nie ma miejsc noszących imię osób lub wydarzeń związanych z systemami totalitarnymi i zajęli się drugą częścią tematu projektowego. Zaproponowali, aby patronem Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Słupi został pan Antoni Ponikowski – lokalny działacz, który całe swoje życie poświęcił Małej Ojczyźnie i jej mieszkańcom.

Dalsze działania Leny i Grzegorza to: przeprowadzenie badania ankietowego, którego celem było sprawdzenie czy mieszkańcom naszej gminy znana jest postać i działalność p. A. Ponikowskiego oraz czy uważają, że powinien On zostać patronem naszej biblioteki. Wyniki dały jednoznaczną odpowiedź, że akcja podjęta przez młodzież spotkała się z olbrzymim poparciem mieszkańców. Rozdawano też ulotki, w których zawarto informacje o panu Antonim Ponikowskim oraz bibliotece. Następnym etapem realizacji projektu był udział w XXXV Sesji Rady Gminy Nowa Słupia, która odbyła się 27 marca 2017 roku. Podczas obrad uczniowie przedstawili prezentację multimedialną, dzięki której zapoznali wszystkich z ideą Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz z własną lokalną inicjatywą. Zyskali akceptację naszego samorządu gminnego oraz zapewnienie, że na następnej Sesji Rady Gminy zostanie poddana głosowaniu sprawa dotycząca nadania imienia Antoniego Ponikowskiego Gminnej Bibliotece Publicznej i podjęta decyzja w formie uchwały.

Sprawnie przeprowadzona realizacja zadań zaowocowała sukcesem - Lena i Grzegorz uzyskali mandaty posłów na Sejm Dzieci i Młodzieży.

Podczas dwudniowego pobytu w Warszawie młodzież zwiedzała miejsca pamięci narodowej oraz gmach Sejmu, a 1 czerwca uczestniczyła, w momentami burzliwych, obradach przedstawicieli młodzieży.

"To było wyjątkowe, niezapomniane przeżycie. Wizyta w Sejmie, udział w obradach, kontakt z młodzieżowymi i dorosłymi posłami to fajne doświadczenie, które dało nam dużą dawkę emocji, wiedzy, nowych znajomości. Czuliśmy się wyróżnieni i tacy niby-dorośli. Udało nam się jednak zachować pewien dystans do wydarzeń, w których uczestniczyliśmy. Mamy świadomość, że była to pewna gra edukacyjna, rodzaj zabawy... Może się jednak okazać, że wpływ dnia 1 czerwca 2017 r. na naszą przyszłość będzie tak duży, że kiedyś wrócimy na ul. Wiejską 4/6/8." - mówią zgodnie Lena i Grzegorz. "Chcielibyśmy też podziękować p. Agnieszce Grzesik-Bereszce, która zapoznała i zainteresowała nas konkursem, a następnie pomagała i wspierała nas w każdym działaniu. "

Młodzi posłowie z naszej szkoły otrzymali pisemne gratulacje od Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pana Krzysztofa Lipca.

Przypominamy, że to już drugi raz uczniowie gimnazjum w Nowej Słupi reprezentowali województwo świętokrzyskie podczas obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży. Poprzednio (w 2009 r.) mandaty poselskie zdobyły uczennice: Izabela Paluch i Karolina Krakowiak, która jednocześnie pełniła funkcję Marszałka Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Dziękujemy Wójtowi Gminy Nowa Słupia Panu Andrzejowi Gąsiorowi i Radzie Gminy oraz pracownikom Urzędu Gminy za pomoc w wykonaniu projektu.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Lenie i Grzegorzowi wyjątkowego osiągnięcia !

                                                                                              Lena Kozera

                                                                                              Grzegorz Łuszczyna

                                                                                              opiekun Agnieszka Grzesik-Bereszka

 

czytano: 587 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 08 czerwca 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Nowa Słupia Emeryk Dębniak Rekreacja Łysa Góra Góry Świętokrzyskie Kielce Jeleniów Św. Krzyż Baszowice Dymarki Stara Słupia Turystyka Andrzej Gąsior Rudki Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej