Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Duch w Paprocicach ...

Duch w Paprocicach ...

wielkość tekstu:A | A | A

Bogactwo duchowe jest nieodzownym elementem umacniającym przekazywanie wiedzy i umiejętności uczniom Zespołu Szkół w Paprocicach.        

        We wtorek 25 kwietnia br. w  ramach „Wizytacji Kanonicznej” do naszej szkoły przybył biskup Edward Marian Frankowski, który mówił o cennym darze, jakim jest możliwość uczenia się, a także o istocie rodziny oraz o głębokim poczuciu wspólnoty charakterystycznej dla małej szkoły.

         W dniu 18 maja, w 97. rocznicę urodzin Karola Wojtyły uczniowie wystawili montaż słowno - muzyczny pt. "Uczymy się wypełniać papieskie zadania". Recytowane słowa przypominały o testamencie, jaki przekazał nam papież, szczególnie wyartykułowany został przekaz: "...musicie od siebie wymagać, choćby inni nie wymagali... musicie iść przez życie drogą przykazań bożych.”

         W szkole podjęto również działania wokół postaci św. br. Alberta, który decyzją sejmu RP został patronem roku 2017. Recytatorzy nawiązali także do tego wydarzenia przedstawiając harmonogram działań wokół postaci Adama Chmielowskiego.
W szkole znajduje się galeria portretów świętego wykonanych przez uczniów. Święty brat Albert to postać wyjątkowa dla środowiska Paprocic, gdyż jest patronem kaplicy, która stanowi nie tylko miejsce modlitwy, ale dla uczniów jest miejscem, gdzie mogą pochwalić się rękodziełami tematycznie związanymi ze świętami religijnymi i prezentacją programów artystycznych, jak w niedzielę 11 czerwca, gdzie na Mszy św.  mogliśmy usłyszeć teksty przekazywane przez naszych uczniów o św. Janie Pawle II, czy czynnym udziałem w uroczystościach odpustowych celebrowanych w kaplicy pw. Świętego Brata Alberta w dniu 18 czerwca przez księdza Mirosława Kuczałę CSMA. Uczniowie śpiewali pieśni przy akompaniamencie Angeliki Kwiatkowskiej i służyli przy ołtarzu podczas liturgii. Ksiądz Mirosław przybliżył nam postać św. br. Alberta, mocno artykułując to, iż Adam Chmielowski, który mógł żyć w dostatku, wszedł w środowisko ubogich, by móc im dać pomoc, którą rozszerzył zakładając zakon albertynów i albertynek. Wzywał nas kaznodzieja, aby "być dobrym jak chleb" – ponieważ  takim był św. Albert, który "habit miał szary i sztywny, przetyczką drewnianą spięty – w spojrzeniu jasność dziecięcą, dobroć i ciszę – jak święty."

         Tu wszystko się zaczęło …” słowa naszego rodaka, wypowiedziane w rodzinnym mieście wskazują na „Święto Rodziny”, które na stałe weszło do tradycji naszej szkoły,
a które to odbyło się 1 czerwca. Spotkanie dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń. Rodzice ze wzruszeniem słuchali programu z okazji Dnia Matki i Ojca. Wspólne grillowanie wytworzyło dobry klimat do swobodnych rozmów, a rozgrywki sportowe i zabawy na placu zabaw pokazały jak można spędzić czas z pożytkiem dla rodziny i zdrowia.

        Szkoła to nie tylko miejsce, gdzie trzeba przyswajać materiał  dydaktyczny z różnych przedmiotów, ale także miejsce dające bogactwo duchowe, bogactwo, które kształtuje tożsamość narodową.

 

 

czytano: 674 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 21 czerwca 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Dębniak Nowa Słupia Góry Świętokrzyskie Baszowice Stara Słupia Andrzej Gąsior Łysa Góra Turystyka Kielce Św. Krzyż Jeleniów Emeryk Dymarki Rekreacja Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej