Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 25 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Łucja, Witold
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Festyn w Baszowicach skąpany w słońcu i ...

Festyn w Baszowicach skąpany w słońcu i atrakcjach

wielkość tekstu:A | A | A

Tradycyjnie pod koniec czerwca władze samorządowe gminy Nowa Słupia wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych organizują festyn rodzinny oficjalnie otwierający sezon wakacyjny. Tegoroczny festyn w Baszowicach odbywał się już po raz 12.

Podobnie jak podczas poprzednich edycji tak i w tym roku rozstrzygnięto konkurs plastyczny i literacki, skierowany do uczniów szkół z terenu gminy Nowa Słupia, którego pomysłodawcą była  Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Liczba nadesłanych prac konkursowych świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu wśród dzieci i młodzieży tego rodzaju projektami.

Komisja konkursowa, której przewodniczącą była Danuta Żebrowska postanowiła nagrodzić  następujące osoby: Katarzynę Zielonka i Macieja Jabłońskiego z Zespołu Szkół w Paprocicach, Aleksandrę Gąsior z Zespołu Szkół w Rudkach, Oliwię Lauko, Gabrielę Sitek,Oliwię Klusek, Wiktorię Trepka,Wiktora Białackiego, Weronikę Kiciak  i Martę Żelazowską z Zespołu Szkół w Nowej Słupi. W konkursie literackim laureatami zostali Igor Błędziński, Paweł Sadrak i Maja Lorant ze Szkoły Podstawowej w Pokrzywiance, Weronika Chlewicka i Wiktoria Kozłowska ze Szkoły Podstawowej w Starej Słupi.

Nieodzownym elementem festynu w Baszowicach jest konkurs kulinarny. Organizatorzy dbają o to, by co roku zmieniała się formuła konkursu i motyw przewodni. W tegorocznej edycji zatytułowanej „ Naleśnik o bogatym wnętrzu” wzięło udział 9 sołectw z terenu gminy: Mirocice, Baszowice, Pokrzywianka, Cząstków, Serwis, Sosnówka, Rudki, Stara Słupia i Jeleniów.

Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością serwując jurorom naleśniki z prawdziwie bogatym wnętrzem. Jury w składzie Urszula Kozłowska, Magdalena Kwiecień i Łukasz Nowak stanęło przed nie lada wyzwaniem. Miało spośród 9 niezwykle smacznych, przepięknie podanych naleśników wybrać trzy najlepsze. Przewodniczący komisji konkursowej- Łukasz Nowak podsumowując obrady jury podkreślał, iż wybór był bardzo trudny. Wszystkie zespoły przygotowały bardzo smaczne potrawy, dostarczając urozmaiconych doznań smakowych, począwszy od słodkich, aż po te nieco bardziej wyraziste. Jury postanowiło po konsultacjach z organizatorami imprezy nie przyznawać konkretnych miejsc. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali takie same nagrody. Przewodniczący komisji - Łukasz Nowak powiedział jednak,że największe wrażenie na jurorach zrobiły naleśniki przygotowane przez sołectwa Stara Słupia, Baszowice i Cząstków i tym samych należy je wyróżnić.

Podczas gdy komisja konkursowa oceniała potrawy na scenie prezentowali się młodzi artyści z terenu gminy. Można było podziwiać młodych tancerzy z grupy działającej przy Domu Kultury w Rudkach, nad którą pieczę sprawuję Izabela Pańtak oraz zespół Red Rose ze Starej Słupi. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały ponadto Marta Żelazowska, Zuzia Bera, Maksymilian Żebrowski, Karolina Marzec i Weronika Kiciak. Prawdziwy pokaz kusztu tanecznego dały dzieci z Akademii Tańca "MAGIC” prowadzonej przez Ewelinę BARWICZ.

Pomiędzy poszczególnymi występami artystycznymi rozstrzygano kolejne konkursy. Wójt gminy – Andrzej Gąsior oraz przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wręczali puchary zwycięzcom Turnieju Piłki Nożnej i Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej.

Pierwszy turniej odbywa się już od kilku lat na boisku Orlik w Rudkach. W tegorocznej edycji turnieju wzięło udział 4 sołectwa: Rudki, Sosnówka, Serwis i Baszowice. Zwyciężyła podobnie jak przed rokiem ekipa piłkarzy z Serwisa, spośród której wyłoniono również króla strzelców. Został nim Bartosz Wiecha. Drugie miejsce na podium przypadło drużynie z Sosnówki, zaś trzecie wywalczyli piłkarze z Rudek.

Z kolei w Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej rozgrywanym o Puchar Emeryka zwyciężyła drużyna z Jeziorka, przed Rudkami i Baszowicami. Puchary zwycięskim drużynom wręczyli wójt Andrzej Gąsior i Danuta Żebrowska.

Po rozstrzygnięciu wszystkich konkursów scenę ponownie opanowali artyści z terenu gminy. Podczas  krótkich kilkuminutowych  występów zaprezentowały swój dorobek zespoły śpiewacze Chełmowianki, Modrzewianki i Wesołe Kumoszki oraz młodzież ze Szkoły w Mirocicach.

Jako, że festyn w Baszowicach ma formułę imprezy rodzinnej, dlatego też wszyscy członkowie rodzin mogli znaleźć tu coś ciekawego dla siebie. Nie brakowało przede wszystkim atrakcji dla najmłodszych. Były zjeżdżalnie, kule wodne, malowanie twarzy, zabawy i konkursy przeprowadzane przez panie z bawialni „Bajkowa Kraina” oraz policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Dzieciaki bardzo chętnie brały udział w różnego rodzaju zabawach i konkursach. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymywali ciekawe nagrody, sponsorowane przez Gminna Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i wójta gminy Andrzeja Gąsiora.

Festyn zakończył się wieczorem zabawą taneczną przy muzyce zespołu  EGO.

 

czytano: 1567 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 26 czerwca 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 12
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Łysa Góra Emeryk Andrzej Gąsior Św. Krzyż Baszowice Jeleniów Rekreacja Milanowska Wólka Góry Świętokrzyskie Dębniak Stara Słupia Nowa Słupia Turystyka Dymarki Kielce
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej