Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 25 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Łucja, Witold
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Reprezentacja gminy Nowa Słupia na Dożynkach ...

Reprezentacja gminy Nowa Słupia na Dożynkach Powiatowych w Łagowie

wielkość tekstu:A | A | A

27 sierpnia w gminie Łagów odbywały się tegoroczne dożynki powiatu kieleckiego, na których pojawiły się delegacje z wieńcami ze wszystkich gmin powiatu. Nie mogło  więc i zabraknąć przedstawicieli gminy Nowa Słupia. Delegacja na czele z Wójtem Andrzejem Gąsiorem przybyła z wieńcem  przygotowanym przez mieszkańców Trzcianki i Bartoszowin na Mszę Świętą inaugurującą uroczystości dożynkowe, która odbyła się w kościele Św. Michała Archanioła w Łagowie. Mszy dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył proboszcz tejże parafii ks kanonik Jerzy Beksiński, zaś aktu poświęcenia wieńców dożynkowych, ustawionych wokół kościoła dokonał ks dr Jacek Beksiński.

Po modlitwie dziękczynnej delegacje z wieńcami, władze powiatowe oraz samorządowe udały się w pięknym korowodzie dożynkowym na plac w Woli Łagowskiej, gdzie odbyła się część artystyczna powiatowego święta plonów.

Uczestników uroczystości dożynkowych powitali Wójt gminy Łagów – Paweł Marwicki oraz Starosta Kielecki- Michał Godowski. Do powitań dołączyli się również parlamentarzyści, poseł Anna Krupka, senator Krzysztof Słoń oraz Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, która skierowała do uczestników dożynek stosowny list, który odczytała jej asystentka Diana Głownia.

Po oficjalnych powitaniach przyszedł czas na występy artystyczne. Rozpoczął je zespół śpiewaczy Chełmowianki, który dokonał tradycyjnego obrzędu „ ośpiewania” wieńców dożynkowych przy pomocy dawnych, świętokrzyskich przyśpiewek. Reprezentantki naszej gminy dały w Łagowie wspaniały popis swoich wokalnych umiejętności. Całości ich występu na scenie dopełniła adekwatna do uroczystości dożynkowych charakteryzacja. Panie z zespołu ubrane były w wianki z żywych kwiatów i ziół, własnoręcznie przez siebie przygotowane. Zespół Chełmowianki gościł na dożynkowej scenie w Łagowie aż dwukrotnie prezentując kilka utworów, charakterystycznych dla naszego regionu , robiąc w ten sposób doskonałą promocję gminie Nowa Słupia.

Powodów do dumy podczas niedzielnych uroczystości dożynkowych powiatu kieleckiego dostarczył również wieniec reprezentujący gminę Nowa Słupia, wykonany przez mieszkańców Trzcianki i Bartoszowin. Prezentował się on okazale na tle innych wieńców, nie odbiegając od innych kompozycji, i chociaż nie zwyciężył w rywalizacji o laur najpiękniejszego zasłużył na wyróżnienie, jak 14 pozostałych kompozycji. Komisja powołana do oceny wieńców pod przewodnictwem Joanny Skotnickiej miała dużo pracy przy ocenie, gdyż wszystkie wieńce zostały wykonane bardzo starannie zasługując tym samym na wyróżnienie. Ostatecznie przyznano dwa trzecie i dwa pierwsze miejsca. Exequo pierwsze miejsce zajęły wieńce z Miedzianej Góry i Bielin.

Decyzją komisji konkursowej oraz organizatorów dożynek powiat kielecki na dożynkach wojewódzkich w Masłowie będzie reprezentował wieniec przygotowany przez gminę Bieliny.

czytano: 962 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 28 sierpnia 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Łysa Góra Nowa Słupia Dębniak Stara Słupia Rekreacja Turystyka Baszowice Św. Krzyż Dymarki Góry Świętokrzyskie Emeryk Milanowska Wólka Jeleniów Kielce Andrzej Gąsior
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej