Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 18 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Elżbieta, Marek
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Miasto Nowa Słupia. Towarzystwo Przyjaciół ...

Miasto Nowa Słupia. Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi chce przywrócenia praw miejskich dla Nowej Słupi.

wielkość tekstu:A | A | A

Na ostatniej sesji Rady Gminy Nowa Słupia w dniu 31 sierpnia 2017 r. został omówiony wniosek Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi (TPNS) w sprawie przywrócenia praw miejskich dla Nowej Słupi.

W swoich wystąpieniach Pani Anna Zyzman – Prezes TPNS oraz Pan Marek Partyka – Wiceprezes TPNS przedstawili historię miasta Nowa Słupia, jak również przybliżyli zebranym procedury formalno- prawne na drodze do przywrócenia praw miejskich.

Radni z uznaniem odnieśli się do tej inicjatywy, proponując na najbliższej sesji wprowadzenie do porządku obrad:

  • uchwałę w sprawie podjęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości Nowa Słupia statusu miasta
  • uchwałę w sprawie przeprowadzenia z mieszkańcami Gminy Nowa Słupia konsultacji dotyczących wniosku o nadanie miejscowości Nowa Słupia statusu miasta.

Po przeprowadzonych konsultacjach Rada Gminy powinna zawnioskować  do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Świętokrzyskiego o nadanie statusu miasta.

Miejscowość, która stara się o przywrócenie praw miejskich musi spełnić określone wymagania   Powinna tam być kanalizacja, wodociągi, a także zwarta, nie zagrodowa zabudowa. Przynajmniej 2/3 mieszkańców powinno być zatrudnionych poza rolnictwem. Argumentem jest też posiadanie praw miejskich w przeszłości lub instytucji o ponadlokalnym charakterze.  

- Popieram inicjatywę społeczną Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi w sprawie przywrócenia praw miejskich dla Nowej Słupi. Nowa Słupia i jej mieszkańcy zasługują na ten prestiż.  - Pragnę również podkreślić, że zmiana statusu na miasto nie wywołuje żadnych negatywnych skutków dla mieszkańców, ani dla Gminy.  Nie wzrosną podatki od nieruchomości, opłaty  za media (woda, ścieki),  nie trzeba będzie wymieniać dowodów osobistych. Dostęp do Funduszy Europejskich pozostanie na nie zmienionym poziomie. Co niezwykle istotne, miasto będzie mogło nadal ubiegać się o środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jestem przekonany, że już w niedługim czasie Nowa Słupia stanie się miastem, podobnie jak nasi sąsiedzi Łagów i Bodzentyn – podsumował inicjatywę Andrzej Gąsior  wójt Gminy Nowa Słupia.

 

czytano: 1147 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 01 września 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Baszowice Dymarki Nowa Słupia Św. Krzyż Turystyka Emeryk Milanowska Wólka Góry Świętokrzyskie Stara Słupia Andrzej Gąsior Dębniak Jeleniów Rudki Łysa Góra Rekreacja Kielce
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej