Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
wtorek 17 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Aleksy, Martyna
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Nagrodzone za pierogi z kawiorem

Nagrodzone za pierogi z kawiorem

wielkość tekstu:A | A | A

Zespół Modrzewianki zdobył trzecie miejsce w konkursie na najsmaczniejsze pierogi zorganizowanym podczas VI Święta Pieroga Świętokrzykiego w Bobrzy w gminie Miedziana Góra. Nasze panie zachwyciły podniebienia jurorów zawijając w tradycyjne ciasto „kawior świętokrzyski”, czyli... kaszankę.

Tysiące pierogów z nadzieniem, jakiego tylko dusza zapragnie, występy artystyczne i dyskoteka pod gwiazdami. W niedzielę, 3 września w Bobrzy odbyło się VI Święto Pieroga Świętokrzyskiego. Główny element programu imprezy stanowił konkurs na najsmaczniejszą wersję tej tradycyjnej polskiej potrawy. W rywalizacji uczestniczyło 13 zespołów reprezentujących koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz gospodarstwa agroturystyczne. W sumie przygotowano... 12 tysięcy 600 sztuk pierogów. Były z mięsem i kapustą, grzybami, ale także z kaszanką, słodkimi śliwkami, a nawet... bananami. Wszystkie potrawy znikały błyskawicznie.

Zdaniem profesjonalnego jury (szefowie kuchni Mirosław Ciołak, Robert Kopacz, Michał Markowicz oraz Jacek Kowalczyk – dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach) w tym roku na miano najlepszych zasługują pierogi z kaszą jęczmienną, płuckami i wątróbką przygotowane przez zespół ludowy „Piekoszowianie”.

Drugie miejsce przypadło reprezentującemu gminę Miedziana Góra Kołu Gospodyń Wiejskich „Macierzanka”, które przygotowało pierogi z kaszą pęczak, wędzonym boczkiem i borowikami, które również znalazły się w sosie.

Natomiast trzecią lokatę zajęli: "Modrzewianki" za pierogi z "kawiorem świętokrzyskim" czyli kaszanką oraz Stowarzyszenie Miejska Góra z Bodzentyna, którego pierogi nadziewane były z farszem sojowo-drobiowym.

Wyróżnienie otrzymało również KGW Chełmowianki.

Wrześniowe święto pieroga w Bobrzy to nie tylko uczta dla ciała, ale i ducha. Rozśpiewana i roztańczona scena oklaskiwana była przez licznie zgromadzoną publiczność. W bloku regionalnym wystąpili: „Bobrzanki”, „Wolanie spod Łysicy”, KGW Chełmowianki, ZPiT Ziemia Świętokrzyska, zespół „Miejska Góra”, „Piekoszowianie”, KGW „Madrzewianki”, a także solistki – Patrycja Żak oraz Diana i Joanna Stolarczyk.

 

czytano: 630 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 18 września 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Baszowice Stara Słupia Turystyka Góry Świętokrzyskie Łysa Góra Emeryk Jeleniów Andrzej Gąsior Dymarki Nowa Słupia Św. Krzyż Kielce Milanowska Wólka Dębniak Rekreacja Rudki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej