Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Pierwszy Klub Seniora w gminie Nowa Słupia

Pierwszy Klub Seniora w gminie Nowa Słupia

wielkość tekstu:A | A | A

Pierwszy Klub Seniora w gminie Nowa Słupia. Wyjątkowy prezent na jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Słupi. 

Zajęcia kulinarne, warsztaty rękodzieła artystycznego, nauka obsługi komputera, wieczorki taneczne, wyjścia do kina, czy wspólne spacery. Wszystko to czeka na tych, którzy wezmą udział w zajęciach w Klubie Seniora w Starej Słupi. To pierwsza taka placówka w gminie. Powstała dzięki dotacji pozyskanej z Unii Europejskiej. Jej oficjalne otwarcie odbyło się 22 września.

W piątkowe popołudnie w remizie OSP w Starej Słupi zjawiło się kilkadziesiąt osób. Wszystko za sprawą otwarcia pierwszego w gminie Klubu Seniora. Na uroczystości przybył wójt gminy Andrzej Gąsior, Jerzy Pyrek doradca marszałka województwa ds. seniorów. Pracownicy urzędu gminy zaangażowani w pozyskanie dotacji na klub oraz jego tworzenie: sekretarz Agnieszka Lewandowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Moruś-Mergalska. Były panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Słupi oraz druhowie z miejscowej jednostki. Nie zabrakło również radnych gminy na czele z Przewodniczącym Sylwestrem Kozłowskim oraz radnych powiatowych w osobach Danuty Żebrowskiej i Marka Partyki.

Najliczniejszą grupę stanowili oczywiście nasi seniorzy, dla których powstał Klub.

MIEJSCE NIEPRZYPADKOWE

- To miejsce na Klub Seniora nie zostało wybrane przypadkowo. Wyjątkowa atmosfera panująca w tej miejscowości, zintegrowane środowisko, prężnie działające oraz współpracujące ze sobą Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna. Wszystko to sprawiło, że postanowiliśmy iż Klub Seniora będzie właśnie w tej miejscowości – mówi Andrzej Gąsior, wójt gminy Nowa Słupia. Nie ukrywa, że liczy, iż nowo otwarta placówka sprawi, że starsi mieszkańcy miejscowości wyjdą ze swoich domów i jeszcze bardziej niż dotychczas będą się integrować. - Życzę seniorom mile spędzanych chwil w Klubie Seniora, ciekawych zajęć i sympatycznych rozmów – dodaje wójt.

AKTYWNI ŻYJĄ DŁUŻEJ

Przybyły na uroczystość przedstawiciel marszałka gratulował wszystkim utworzenia Klubu Seniora. - Z dużą satysfakcją patrzę na takie inicjatywy. Jest ich coraz więcej w województwie, a to za sprawą  także pieniędzy od marszałka – mówił Jerzy Pyrek, doradca marszałka ds. seniorów, który uważa, że aktywizacja osób starszych jest rzeczą bardzo ważną. - Problem z seniorami polega na tym, że tylko niewielka grupa jest aktywna. Tymczasem badania naukowe potwierdzają, że osoby aktywne, angażujące się w życie społeczne żyją dłużej – informuje Jerzy Pyrek.

ATRAKCJI NIE ZABRAKNIE

Marta Kończak przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Słupi i jednocześnie opiekun Klubu Seniora, zapewnia, że seniorzy biorący udział w zajęciach na pewno nie będą się nudzić.

- Planów mamy mnóstwo. Będą zajęcia kulinarne pod tytułem „Kuchnia mojej babci”. Będziemy robić potrawy przyrządzane w naszym regionie wiele lat temu, ale nie tylko. Będziemy uczyć seniorów jak zrobić na przykład pizzę – informuje Marta Kończak. - Będą zajęcia rękodzielnicze pt. „Zabawki mojego dziadka”, będziemy uczyć robić kwiatki z krepiny, kartki i ozdoby świąteczne – wymienia nasza rozmówczyni. Będą także wspólne zajęcia dla starszego i młodszego pokolenia. Młodzież będzie uczyć swoich dziadków obsługi komputera. - Będą także wspólne spacery, wieczorki taneczne wyjścia do kina i wiele innych – zapowiada Marta Kończak.

ZA PIENIĄDZE Z UNII

Pieniądze na Klub Seniora gmina Nowa Słupia z Unii Europejskiej. Projekt który uzyskał pozytywną ocenę stworzyli pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Słupi pod kierownictwem Anny Moruś-Mergalskiej. - Dofinansowanie z projektu Rozwój Wysokiej Jakości Usług Społecznych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, pozwoli na prowadzenie działalności klubu przez rok z możliwością przedłużenia o kolejny rok.

Partnerem projektu jest jednostka OSP w Starej Słupi i Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Słupi. To właśnie strażacy wyszli z inicjatywą, by w tej miejscowości otworzyć Klub Seniora – informuje kierownik  Moruś-Mergalska.

PREZENTY, TORT I TAŃCE

Otwarcie Klubu Seniora stało się okazją do zaprezentowania historii Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Słupi. Oba stowarzyszenia powstały równo 90 lat temu.

Nie mogło więc zabraknąć prezentów. Wójt Andrzej Gąsior przekazał paniom z KGW komplet garnków do gotowania, radny Ryszard Karpiński podarował dla klubu seniora telewizor, zaś dyrektor PGE w Skarżysku-Kamienej Barbara Czerwińska -  bilety do kina.

OCALAŁY SZTANDAR KGW POWRÓCIŁ DO MACIERZY

Wyjątkowy prezent dla KGW w Starej Słupi przekazał Henryk Trepka, który przez kilkanaście lat przechowywał w swoich zbiorach stary, oryginalny sztandar Koła. Sztandar otrzymał od Kazimierza Kaczmarskiego (byłego naczelnika gminy Nowa Słupia), którego matka Kazimiera była długoletnią przewodniczącą KGW. Obchody Jubileuszu 90-lecia KGW były zatem  doskonałą okazją, aby reaktywowane Koło w 2016 roku otrzymało na własność symbol swojej tożsamości. Regionalista przekazał sztandar na ręce przewodniczącej koła Marty Kończak za pośrednictwem syna Mariusz Trepki, który również z tej okazji odczytał w imieniu ojca wzruszający list skierowany do Koła. Zarówno postawa Henryka Trepki, jak i treść samego listu spotkała się z dużym aplauzem uczestników uroczystości.

SENIORZY SIĘ CIESZĄ

Mieszkańcy Starej Słupi, którzy przybyli na otwarcie Klubu Seniora nie szczędzili słów uznania dla władz gminy, strażaków i pań z KGW. Dziękowali, że ktoś o nich pomyślał, że będą mieli się gdzie spotykać i że nie będą się nudzić.

- Ogromnie się cieszę że powstał ten klub. Byłam już w nim na zajęciach kulinarnych. Wspólnie robiliśmy pizzę. Na pewno będę tu przychodziła – powiedziała Henryka Salwerowicz, która wraz z kilkudziesięcioma innymi seniorami przybyła na otwarcie Klubu.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości dla seniorów zagrała Kapela Łysogórska z Ciekot.

 

czytano: 1322 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 23 września 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Stara Słupia Rudki Baszowice Łysa Góra Nowa Słupia Dymarki Góry Świętokrzyskie Dębniak Turystyka Andrzej Gąsior Św. Krzyż Emeryk Kielce Jeleniów Milanowska Wólka Rekreacja
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej