Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 21 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Jan, Monika
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Z wizytą w Badalonie

Z wizytą w Badalonie

wielkość tekstu:A | A | A

Relacja z I krótkoterminowej wymiany uczniów w Badalonie (Hiszpania) w ramach projektu Erasmus + „Budowanie tożsamości europejskiej poprzez dziedzictwo materialne i niematerialne”. Projekt  realizowany  w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi (klasy gimnazjalne) 

 

16 października, o godzinie 5:30 grupa projektu Erasmus + w składzie: Izabela Stępień, Paulina Masternak, Antonina Bereszka, Adam Ponikowski i Kacper Gryszka pod opieką pani Ewy Mądzik-Błosińskiej – koordynatora projektu i pani Olgi Zyzman-Ponikowskiej wyruszyła w podróż. Pierwszym jej etapem był przejazd na lotnisko w Modlinie. Tam przeszliśmy (dość stresującą) odprawę i udaliśmy się do samolotu. Dla niektórych uczestników był to pierwszy lot w życiu. Po 3 godzinach wylądowaliśmy w Barcelonie. Z lotniska, metrem udaliśmy się do Badalony. Po dotarciu na miejsce zakwaterowaliśmy się w hotelu Alessia Beach Port Apartment. Wieczorem, po odpoczynku, odbyliśmy krótki spacer po okolicy.

            Drugiego dnia rano niecierpliwie skierowaliśmy swoje kroki w stronę stacji metra, na pierwsze spotkanie z rówieśnikami  ze szkół partnerskich. Zostaliśmy ciepło powitani – wszyscy przedstawili się i rozpoczęliśmy rozmowy. Wspólnie udaliśmy się  do ratusza. Tam zostaliśmy przyjęci przez przedstawicieli władz miasta, od których otrzymaliśmy upominki i którym wręczyliśmy materiały promujące naszą gminę i region. Następnym punktem był spacer nadmorskim deptakiem La Rambla. Dzień zakończyliśmy poznawaniem dziedzictwa przemysłowego - wizytą w fabryce bawełny - Fàbrica de Creació Fabra i Coats w Barcelonie w dzielnicy Sant Andreu.

            Kolejny dzień rozpoczęliśmy od warsztatów kulinarnych w słynnej hali targowej Boqueria w Barcelonie. Mieliśmy unikatową szansę własnoręcznie wykonać i zjeść potrawę o nazwie Fideua wg oryginalnego katalońskiego przepisu pod okiem profesjonalnego szefa kuchni. Nie wszystkim potrawa smakowała ponieważ jej bazą były „egzotyczne” dla nas składniki: kalmary czy małże. Ale większość zjadła ze smakiem sięgając również po dokładki. Czas wolny przeznaczyliśmy na zakupy na targowisku. Następnie zwiedzaliśmy dzielnicę gotycką Barri, obejrzeliśmy kościół Basilica de Santa Maria del Mar i wysłuchaliśmy jego historii. Na koniec, każdy indywidualnie mógł przespacerować się krętymi uliczkami starego miasta, poznać i zapamiętać jego atmosferę oraz kupić pamiątki.

            Następnego dnia, pogoda nie dopisywała, więc spędziliśmy czas w szkole Institut Enric Borras integrując się z nowymi znajomymi. Odbyły się także warsztaty z geolokalizacji i warsztaty plastyczne podczas których, każdy mógł stworzyć zaprojektowaną przez siebie prestiżową przypinkę. Najszybsi z nas wykonali ich aż 13.

            Ostatniego dnia rano, po spakowaniu się i wymeldowaniu, udaliśmy się  do szkoły, aby jeszcze raz zobaczyć się z poznanymi tam osobami. W ramach pożegnania z Barceloną obejrzeliśmy kościół Sagrada Familia. Był to też ostatni moment, aby poczuć promienie śródziemnomorskiego słońca. Powrotna podróż samolotem przebiegła bez problemów. Około godziny 21:30 wylądowaliśmy na Lotnisku Chopina w Warszawie, a o 1:00 w nocy byliśmy już w domach.

            Podczas całego pobytu spotykaliśmy się z wielką życzliwością i serdecznością Hiszpanów. Dzięki znajomości języka angielskiego nie mieliśmy żadnych problemów z porozumiewaniem się   z rówieśnikami. Mamy nadzieję, że zawarte znajomości będą się rozwijać, a przeżycia i wspomnienia zostaną z nami na zawsze.

Bardzo dziękujemy koordynatorowi projektu pani Ewie Mądzik-Błosińskiej i pani Oldze Zyzman-Ponikowskiej za możliwość udziału w tej niezapomnianej przygodzie.

 

                                                                                 Uczestnicy wymiany

czytano: 500 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 06 listopada 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rekreacja Łysa Góra Dymarki Rudki Św. Krzyż Andrzej Gąsior Stara Słupia Emeryk Jeleniów Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Dębniak Kielce Turystyka Baszowice Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej