Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 28 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Augustyna, Inga
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Patriotyzm, pamięć i szacunek - Narodowe ...

Patriotyzm, pamięć i szacunek - Narodowe Święto Niepodległości w Nowej Słupi

wielkość tekstu:A | A | A

Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości połączono w Nowej Słupi z poświęceniem odnowionego pomnika na Skałce, który upamiętnia ofiary II wojny światowej zamordowane przez okupanta niemieckiego w latach 1939-1945.

Patronat nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. www.prezydent.pl


Wydarzenie miało niezwykle uroczysty charakter, który podkreśliła wojskowa asysta honorowa i poczty sztandarowe, a uczestnicy święta otrzymali biało-czerwone kotyliony. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele Świętego Wawrzyńca. Liturgii przewodniczył ksiądz biskup Edward Frankowski z Diecezji Sandomierskiej, a uczestniczyli w niej między innymi ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru na Świętym Krzyżu i proboszcz nowosłupskiej parafii ks. Krzysztof Bartochowski, ks. prof. Adam Kończak. Liturgię słowa przeczytały Grażyna Wojtachnia oraz Lidia Wiącek - radne gminy Nowa Słupia.

W homilii biskup, nawiązując do niedzielnego czytania, powiedział, że Ewangelia pochwala mądrość i potępia głupotę. – Ci, którzy dążyli do niepodległości to byli mądrzy ludzie, a ci którzy chcieli odebrać niepodległość to byli głupcy – powiedział. Przypomniał także naszą historię, opowiadał o czasach II wojny światowej, o tym że hitlerowscy najeźdźcy chcieli wyniszczyć polskie elity i polskie społeczeństwo. – Te niemieckie represje wobec społeczeństwa polskiego powiększały się w miarę jak Niemcy zajmowali coraz to nowe tereny ziem polskich. Dzisiejsze uroczystości mają oddać należny hołd wszystkim represjonowanym obywatelom II Rzeczpospolitej Polskiej. Tegoroczne święto przypomina, że odzyskanie niepodległości było cudem, oddajemy dziś hołd bohaterom walczącym o niepodległość. Polscy żołnierze złożyli najwyższą ofiarę dla kraju i dla przyszłych pokoleń, dlatego o wywalczoną niepodległą Polskę należy dbać. Niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, ale trzeba ją wciąż zdobywać. Najważniejsze dziś to ją umacniać i to ponad podziałami – powiedział biskup Edward Frankowski.

Wspomniał także o roli Kościoła w odzyskaniu niepodległości. – To właśnie Kościół odegrał istotną  rolę w tych trudnych momentach dla całej Polski, bo kształtował ducha narodu i formował sumienia Polaków, bo pracował nad odnową życia religijnego, duchowego i moralnego, bo kształtował postawy patriotyczne, zwłaszcza młodzieży i dzieci. Jednym z przejawów tego patriotyzmu jest szacunek do godła i barw narodowych. Bo to godło naszej ojczyzny i biało-czerwona flaga na każdym kroku zobowiązują nas byśmy byli prawdziwymi Polakami i przypominają, że mamy myśleć po polsku, mówić po polsku i żyć po polsku. Polska to twierdza tego co Boskie, co wartościowe - podkreślił biskup.

Mszę zakończyła pieśń „Boże, coś Polskę”. W kościele uczniowie gimnazjum w Nowej Słupi zaprezentowali piękne i wzruszające przedstawienie słowno-muzyczne pod kierownictwem Grażyny Czechowskiej, Justyny Cieślik oraz Jacka Góry. Młodzież zaprezentowała nie tylko swoje talenty muzyczno-recytatorskie, ale także miłość do Ojczyzny.

Mieszkańcy uroczystości przemaszerowali z kościoła fragmentem Drogi Królewskiej do granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w pobliże Skałki. Według kwerendy Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach na Skałce zostało zamordowanych 38 osób przez pluton żandarmerii niemieckiej Alberta Hugo Schustera. Wyremontowany pomnik został zrobiony z marmurowych płyt, a remont mogiły został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przemarsz prowadziła Orkiestra Dęta z Piekoszowa, potem maszerowali żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach pod dowództwem majora Arkadiusza Radzińskiego, poczty sztandarowe z OSP z Sosnówki, Włoch, Nowej Słupi i Paprocic oraz ze szkół w Nowej Słupi, Rudek, Jeziorka, Związku Kombatantów RP i BWP Nowa Słupia na czele z Prezesem Jarosławem Chrobotem,  delegacja Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi na czele z Anną Zyzman - Prezesem Koła, zaproszeni goście, rodziny pomordowanych na Skałce oraz mieszkańcy Nowej Słupi i okolicznych miejscowości.

Nie zabrakło również Radnych Gminy Nowa Słupia na czele z Przewodniczącym Sylwestrem Kozłowskim oraz sołtysów. W dużej liczbie pochód reprezentowali pracownicy Urzędu Gminy w Nowej Słupi i jednostek organizacyjnych oraz dyrektorzy szkół.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: Krzysztof Słoń – Senator RP, Posłowie: Anna Krupka, Krzysztof Lipiec, Andrzej Kryj, Andrzej Bętkowski – Wicewojewoda Świętokrzyski, Mieczysław Gębski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego  Tomasz Zbróg – Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego,  Michał Godowski – Starosta Powiatu Kieleckiego, Bogdan Gierada - Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego, radni powiatowi Danuta Żebrowska, Marek Partyka, Paweł Marwicki – Wójt Gminy Łagów, Marek Bartkiewicz - Przewodniczący Rady Gminy Łagów, Jan Reklewski – Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Służby mundurowe były reprezentowane w osobach dowódcy Garnizonu  Kielce ppłk. Grzegorza Wtykło, Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kielcach ppłk. Mirosława Smerdzyńskiego oraz w zastępstwie Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach ppłk.  Bogdana Kołkowskiego, Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach Sławomira Karwata.


Odśpiewano hymn narodowy, a gości przywitał Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi. – Dziękuję wszystkim tu obecnym, świadkom tego wydarzenia za to, że swoją obecnością dajecie wyraz wdzięczności wszystkim upamiętnionym. Spotykamy się z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość poświęcona ojczyźnie i wolności - 11 listopada - to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa, a ważnymi
zgłoskami w drodze do niepodległości zapisała się gmina Nowa Słupia i cała Ziemia Świętego Krzyża, która stanowi swoistą kolebkę tradycji i historii regionu świętokrzyskiego. To na tym terenie znajduje się najstarsze polskie sanktuarium – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – Święty Krzyż, który stanowi jednocześnie ważny element tożsamości kulturowej i narodowej regionu – powiedział Piotr Sepioło.

Następnie głos zabrał gospodarz gminy Nowa Słupia – wójt Andrzej Gąsior. – Radość z odzyskania przez naszych przodków niepodległości była wielka. Dzisiaj ich entuzjazm powinien się udzielić również i nam, mobilizować do działania oraz wywoływać dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść. W tym szczególnym dniu rodzi się refleksja czy potrafimy wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia, czy umiemy się z niej cieszyć, czy pielęgnujemy ją należycie. Zdajemy sobie sprawę, że wolna ojczyzna jest dla nas wielkim darem, ale jest ona także wielkim zadaniem. Należy więc uczyć się szacunku dla dnia niepodległości, trzeba zabiegać o to, aby niepodległość utrwalała się w naszych sercach i umysłach, żeby zakorzeniła się w naszej kulturze i obyczajach. Składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń – powiedział Andrzej Gąsior.  

O niepodległości, bohaterach, historii i współczesności mówili także parlamentarzyści i samorządowcy. Poseł Anna Krupka powiedziała o tych co walczyli o niepodległą Polskę, że „dzisiaj wspominamy ich bohaterstwo, wspominamy tę najwyższą ofiarę jaką oddali za niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej”. – Dzisiaj w przededniu jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości musimy traktować tę niepodległość i ten wysiłek naszych przodków jako zadanie, jako wyzwanie. Musimy tę niepodległą Polskę wzmacniać, rozwijać – jej obronność, gospodarkę, dobrobyt i dbać o to, aby wszyscy Polacy mogli korzystać z owoców tego rozwoju. I to musimy traktować jako nasze najważniejsze zadanie, musimy wykorzystać nasze talenty, nasze doświadczenie, po to aby dbać o tą najwyższą wartość jaką jest Polska. Bo warto być Polakiem i warto by Polska trwała. Dzisiaj i zawsze musimy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami – powiedziała Anna Krupka, która przeczytała także list od Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Senator Krzysztof Słoń porównał niepodległą Polskę do matki. – Jakże cierpieć musiała ta młoda kobieta, ta polska matka, ta nasza ojczyzna, niespełna dwudziestoletnia. Tyle co wróciła na swoje miejsce w Europie, a już musiała opłakiwać swoje córki i swoich synów. Także tu, w Nowej Słupi -  na Skałce, jakże musiała szlochać z bezsilności, że nie może ich obronić, nie może ocalić ich przed męczeńską śmiercią. Jakże też potrzebowała wtedy i potrzebuje nadal tego by ci, którzy pozostali przy życiu, w których biło polskie serce, przytulili ją do swego każdego serca, żeby wstawili się za nią u Boga, by mogła znowu powstać. Nawet po tylu latach kolejnej niewoli przetrwała – dzięki tym sercom Polaków – przez lata czarnego, niemieckiego terroru, a potem niewoli i sowieckiego terroru – także dzięki waszym przodkom. To miejsce jest potrzebne dla was, jest waszym zadaniem, dla każdego z Was – i dla tych, którzy tulą się w tej chwili do swoich mam, i dla tych, którzy już nieco przygarbieni, patrzą na tę świętokrzyską, u stóp Świętego Krzyża, rozpostartą ziemię. To dla was zadanie, przyjmijcie je z wdzięcznością i z pamięcią o tych wszystkich, którzy tu spoczywają – powiedział Krzysztof Słoń.

Także poseł Krzysztof Lipiec mówił o wolności jako o wielkim darze, o który należy dbać. – My dzisiaj żyjąc w wolnym kraju nie wyobrażamy sobie pewnie co to znaczy być zniewolonym, nie móc mówić językiem ojczystym i nie móc kultywować narodowych tradycji, ale nasi pradziadowie doskonale to wiedzieli i to przeżyli. Dzięki temu wielkiemu narodowemu entuzjazmowi, który w nich trwał, pomimo tego, że we własnym kraju czuli się obcy, wynieśli nas na niepodległość. To dla nas wielki dar, którego musimy strzec jak źrenicy w oku – powiedział Krzysztof Lipiec.

Poseł Andrzej Kryj powiedział, że uroczystość to hołd, który oddajemy naszym przodkom. – Dzisiaj jednocześnie oddajemy hołd tym wszystkim, którzy w 1918 roku wywalczyli nam niepodległość, ale także oddajemy hołd tym, którzy w latach II wojny światowej za to, iż byli Polakami, iż wierni byli hasłu „Bóg, Honor, Ojczyzna” złożyli ofiarę swojego życia – powiedział Andrzej Kryj.

Wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski przypomniał historię, wielkie i znane postacie, które walczyły o polską niepodległość. – I dzisiaj tu, na Skałce będziemy oddawać cześć osobom, które na drodze do tej niepodległości położyły ofiarę swojego życia – powiedział Andrzej Bętkowski.

Starosta kielecki Michał Godowski podkreślił, że rocznica i miejsce uroczystości mają szczególne znaczenie. – Święty Krzyż zawsze przywołuje nam na pamięć losy ojczyzny poprzez całokształt jej funkcjonowania. Wiele słów było powiedziane na temat wartości jaką jest ojczyzna, na temat tego jak to dobro jest cenne i pożądane, jak wiele utrzymanie tego wspaniałego dobra – wolnej ojczyzny – kosztuje całe pokolenia. Ważnym, a może najważniejszym jest to, ażeby w wolnej, niepodległej ojczyźnie każdy z nas, każdy obywatel czuł się wolny, suwerenny w ramach swojego jestestwa. Aby nikomu przez myśl kiedykolwiek nie przyszło tej swobody i wolności ograniczać obywatelom – powiedział Michał Godowski.

Odczytany został Apel Pamięci, a żołnierze Wojskowej Asysty Honorowej z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oddali salwę honorową. Przy pomniku zgromadzeni przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, parlamentarzyści, przedstawiciele Stowarzyszeń, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, uczniowie, harcerze, a także mieszkańcy i rodziny złożyli wieńce oraz zapalili znicze. Na zakończenie odegrany został sygnał „Śpij Kolego”.

Warto podkreślić, że wartę przy pomniku pełnili żołnierze z Kielc i harcerki z Nowej Słupi - Maria Iwan i Antonina Gałka, a uroczystość uświetniły sztandary kombatantów, szkół i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Nowa Słupia. Po części oficjalnej na uczestników uroczystości czekała gorąca herbata i grochówka.

Fot. Łukasz Zarzycki / www.lukaszzarzycki.pl

 Widok - po remoncie mogiły   

      
  Widok - przed remontem mogiły                                                                      

 

                 

Piszą media:

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-63545

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/powiat-kielecki/a/w-nowej-slupi-hucznie-obchodzili-dzien-niepodleglosci-odslonieto-pomnik-poswiecony-ofiarom-wojny,12669760/

 

 

czytano: 1517 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 13 listopada 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 8
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Rekreacja Milanowska Wólka Dymarki Św. Krzyż Turystyka Andrzej Gąsior Stara Słupia Emeryk Baszowice Góry Świętokrzyskie Kielce Łysa Góra Dębniak Nowa Słupia Jeleniów
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej