Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 28 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Augustyna, Inga
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Podwójny jubileusz szkoły w Pokrzywiance

Podwójny jubileusz szkoły w Pokrzywiance

wielkość tekstu:A | A | A

Pierwsi uczniowie rozpoczęli w niej naukę w okresie międzywojennym. Pięć lat temu niewiele brakło, aby została zamknięta. Dzięki determinacji nauczycieli i mieszkańców wsi, placówka wciąż istnieje. 10 listopada świętowano 80-lecie jej istnienia oraz 30-lecie działalności w obecnym budynku.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Pokrzywiance została oddana do użytku 1 września 1937 roku. Uczęszczało do niej wówczas 236 uczniów z Pokrzywianki, Włoch, Cząstkowa, Skał i Grzegorzowic. Pierwszym kierownikiem był Mieczysław Gałkowski. Administracyjnie szkoła przyporządkowana była gm. Grzegorzowice, pow. Opatów. W czasie wojny budynek zajmowali żołnierze niemieccy. Po zakończeniu okupacji w szkole uczyły się nie tyko dzieci, ale także dorośli. Zajęcia prowadzono od godz 8 aż do godz. 20. W 1987 roku uczniowie przenieśli się do nowego budynku. Rok 2012 był czasem kiedy nad szkołą zawisło widmo likwidacji. Ówczesne władze gminy uznały, że prowadzenie szkoły jest nieopłacalne ze względu na małą liczbę dzieci i planowały ją zlikwidować. Wówczas nauczyciele, rodzice i mieszkańcy Pokrzywianki, postanowili „wziąć sprawy w swoje ręce”. Założyli stowarzyszenie, które prowadzi szkołę do dnia dzisiejszego.

PODWÓJNY JUBILEUSZ

10 listopada w budynku Szkoły Podstawowej w Pokrzywiance odbyły się uroczystości związane z obchodami jubileuszu.

- Świętujemy 30-lecie funkcjonowania szkoły w obecnym budynku oraz 80-lecie istnienia szkoły w naszej miejscowości. Pomysł zorganizowania obchodów narodził się we wrześniu kiedy odeszła kolejna osoba związana z placówką – mówi Agnieszka Pustuła dyrektor Szkoły Podstawowej w Pokrzywiance.

Na uroczystości przybyły władze gminy na czele z wójtem Andrzejem Gąsiorem i jego zastępcą Włodzimierzem Zarębą, radni: Jerzy Roman i Rafał Piasecki, sołtysi: Krystyna Sielicka, Sławomir Marzec, Szymon Roman. Byli dyrektorzy praktycznie wszystkich szkół działających na terenie gminy Nowa Słupia. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć członków komitetu budowy szkoły między innymi: Barbary i Eugeniusza Fijasów, Stanisława Sadraka, Barbary Kaczor czy Józefa Kusiaka. Przybyli emerytowani nauczyciele, którzy brali czynny udział w budowie szkoły: Anna Mazur, Maria Pustuła i Izabela Borowiecka. Nie mogło zabraknąć oczywiście Teresy Woźniak,  która do 2012 r była dyrektorem placówki, a obecnie pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Pokrzywiance.

JEST JUBILEUSZ – SĄ PREZENTY

Podczas obchodów jubileuszów przypomniana została historia szkoły. Nie tylko o niej mówiono. Przygotowana została Galeria „starej fotografii” - specjalna wystawa obrazującą dzieje placówki.

Nie zabrakło występów uczniów. Program artystyczny z racji zbliżającego się Dnia Niepodległości wypełniony był wierszami i pieśniami patriotycznymi.

- W naszej szkole kultywujemy tradycje obywatelskie i patriotyczne, to jedno z ważniejszych zadań które sobie stawiamy – podkreśla dyr. Pustuła.

Z okazji jubileuszu były także prezenty. Z rąk wójta Andrzeja Gąsiora dzieci otrzymały sprzęt sportowy, przepiękne chusty wykorzystywane w trakcie wycieczek, zwiększające bezpieczeństwo oraz pamiątkowy grawerton. Z kolei miejscowy radny przekazał darowiznę na zorganizowanie dla dzieci imprezy okolicznościowej.

WIELKIE PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Jubileusz zawsze skłania do wspomnień, ale także do tego, by pomyśleć o przyszłości.

- Marzeń  nam nie brakuje – zapewnia Agnieszka Pustuła, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pokrzywiace. - Przez ostatnie lata kiedy szkołę prowadzi stowarzyszenie udało nam się wyremontować dużą część pomieszczenia, choć prac jest jeszcze wiele. Cały czas doposażamy szkołę, dzieci uczą się na nowym sprzęcie komputerowym i najnowszymoprogramowaniu, są tablice multimedialne. Dzięki zaangażowaniu gminy oraz Gminnego Klubu Sportowego, mamy przy szkole wymarzony plac zabaw. Borykamy się z trudnościami finansowymi, bo jest mało dzieci, ale staramy się być szkołą nowoczesną. Bycie szkołą XXI wieku to nasz cel – podkreśla nasza rozmówczyni i dodaje. - Nasi absolwenci nieźle sobie radzą oraz chętnie do nas wracają, co świadczy, że dzieci dobrze się czują w naszej szkole – mówi dyrektor szkoły w Pokrzywiance.

 

 

 

 

czytano: 609 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 17 listopada 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Góry Świętokrzyskie Jeleniów Dębniak Stara Słupia Nowa Słupia Św. Krzyż Emeryk Andrzej Gąsior Kielce Baszowice Rudki Milanowska Wólka Dymarki Turystyka Rekreacja Łysa Góra
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej