Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa

Strona główna » Aktualności » Promowali gminę w Grecji

Promowali gminę w Grecji

wielkość tekstu:A | A | A

W dniach 06.11. – 10.11.2017 r. odbyło się piąte międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „GOAL!”. Uczestniczyli w nim nauczyciele wszystkich szkół partnerskich. Naszą szkołę reprezentowały: Olga Zyzman –Ponikowska – nauczyciel języka angielskiego oraz Ewa Pikus – koordynator projektu. Wizytę zorganizowała Primary School of Evosmos  w Salonikach.

Saloniki to prawie półtoramilionowe miasto, stolica Macedonii. Jego nazwa to greckie imię kobiety: Thessalonike, przyrodnia siostra Aleksandra Wielkiego, była żoną króla macedońskiego Kasandra, założyciela Salonik.

Nadrzędnym celem spotkania było podsumowanie wszystkich działań projektowych realizowanych w okresie od maja do października 2017r., omówienie kolejnych zadań oraz zaplanowanie ostatniej wizyty roboczej.

Pierwszy dzień to przelot z Warszawy do Salonik. Następnie przejazd autobusem do hotelu, zakwaterowanie, a wieczorem krótki spacer nadmorską promenadą.

We wtorkowy ranek odwiedziliśmy szkołę. Uczęszcza do niej 130 uczniów. Już po wejściu odczuwało się wspaniałą, serdeczną, iście rodzinną atmosferę. Na korytarzach powiewały, wykonane przez uczniów, chorągiewki wszystkich krajów partnerskich. Na ścianachi w gablotach widniały pamiątki, zdjęcia, książki oraz plakaty przedstawiające nasze regiony. Uczniowie zaprosili nas do swoich sal lekcyjnych. Każda klasa witała przedstawicieli innego państwa. W „sali polskiej” dwie dziewczynki, ubrane w biało-czerwone stroje, zatańczyły mazurka. Uczniowie zadawali pytania dotyczące naszego kraju, a jeden z chłopców powiedział, że jest fanem Roberta Lewandowskiego.

Po zwiedzaniu szkoły udaliśmy się do ratusza, gdzie odbyło się oficjalne powitanie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz lokalnych. Uczniowie w pięknych strojach zaprezentowali różne greckie tańce i piosenki ludowe.

W godzinach popołudniowych udaliśmy się na wycieczkę autobusem wycieczkowym z otwartym dachem. Zobaczyliśmy między innymi gmach Muzeum Miasta Salonik, posąg Aleksandra Macedońskiego zwanego Wielkim, pomnik Filipa II – ojca Aleksandra, bazylikę Świętej Mądrości Bożej, łuk triumfalny cesarza Galileusza oraz Rotundę – najstarszy istniejący budynek Salonik.

W środę zwiedzaliśmy Werginę. W starożytności było to potężne miasto, dziś jest zaledwie wioską, którą z przeszłością łączą cenne zabytki oraz świetne położenie na tarasie na zboczach gór Pieria. Zwiedziliśmy tam muzeum archeologiczne. Jego niezwykła ekspozycja obejmuje cztery groby z II połowy  IV w.p.n.e., wraz z zawartością, m.in. grobowiec Filipa II usytuowane w oryginalnym miejscu: pod ziemią, wewnątrz ogromnego kurhanu. Następnie odbyliśmy krótki spacer na górę Olimp. To niesamowite uczucie znaleźć się w pobliżu miejsca, gdzie według mitologii, przed wiekami miał swoją siedzibę najważniejszy z bogów greckich – Zeus.

W czwartek po krótkiej wizycie w szkole, podczas której widzieliśmy codzienny poranny apel przed budynkiem, wspólną modlitwę uczniów i nauczycieli w obrządku greckokatolickim, przejechaliśmy do Departamentu Edukacji Fizycznej i Nauki o Sporcie. Tam mieliśmy kolejne spotkanie projektowe, na którym omówiliśmy realizowane wyzwania sportowe, wprowadzane w naszych szkołach innowacje oraz zaplanowaliśmy ostatnią wizytę roboczą. Odbędzie się ona w Finlandii w maju 2018r.  W departamencie zorganizowane zostały dla nas zajęcia sportowe z łucznictwa i wspinaczki.

Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie charakterystycznego obiektu miasta – Białej Wieży. Okrągła kamienna baszta o wysokości 35 metrów z grecką flagą na szczycie, jest symbolem Salonik. Pochodzi z I poł. XV wieku. W czasach niewoli tureckiej było tam więzienie, a obecnie w wysklepionych pomieszczeniach na kilku kondygnacjach budowli mieści się bardzo atrakcyjne Muzeum Miasta Salonik.

Program wizyty był bardzo wypełniony, gospodarze zadbali, aby goście poczuli niezwykłą atmosferę Grecji z jej kulturą, tradycjami, historią, kuchnią, a nawet pogodą.

 

                          Koordynator projektu GOAL!

                               Ewa Pikus

 

 

czytano: 565 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 17 listopada 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Rekreacja Kielce Św. Krzyż Dymarki Stara Słupia Góry Świętokrzyskie Emeryk Nowa Słupia Milanowska Wólka Turystyka Andrzej Gąsior Łysa Góra Baszowice Dębniak Jeleniów
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej