Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 21 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Jan, Monika
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Wspominamy prof. Kazimierza Bielenina

Wspominamy prof. Kazimierza Bielenina

wielkość tekstu:A | A | A

19 listopada 2017 roku przypada szósta rocznica śmierci Profesora Kazimierza Bielenina  /29.I. 1923 – 19.XI.2011/

 

Wybitny uczony, zasłużony badacz hutnictwa świętokrzyskiego, autor licznych prac naukowych, wieloletni pracownik i wicedyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Profesor Kazimierz  Bielenin zmarł 19 listopada 2011 roku w Krakowie. 

Dzięki pracy archeologicznej oraz współpracy metalurgów Akademii Górniczo Hutniczej, możliwe było wydobycie na światło dzienne tego ważnego rozdziału historii starożytnej ziemi świętokrzyskiej jaki obecnie nosi nazwę STAROŻYTNE HUTNICTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE.

   Tu należy dodać, że w tym dużym przedsięwzięciu  zawsze towarzyszyła Profesorowi życzliwość i poparcie kieleckiego środowiska naukowego, kieleckich władz administracyjnych , Władz Gminy Nowa Słupia jak i Dyrekcji miejscowych szkół oraz mieszkańców północno wschodniego regionu Gór Świętokrzyskich.  

        Profesor K.  Bielenin   był współtwórcą nowosłupiańskiego Muzeum, które otwarto dla publiczności 29 maja  1960 roku .

       Nowo otwarta placówka muzealna spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Stała się dodatkową atrakcją w terenie żywym turystycznie i licznie odwiedzanym, wzbogaciła region oraz reprezentatywny  szlak królewski o nowe wartości historyczne, społeczne i kulturowe. 

     Profesor był  współzałożycielem i członkiem honorowym Koła Przyjaciół Nowej Słupi działającego od 1978 roku, którego siedzibą do 1990 roku było  Muzeum  Starożytnego Hutnictwa.

    Współpracując z władzami województwa świętokrzyskiego i Gminy Nowa Słupia, czynił starania m.in. o przywrócenie świetności zabytkowego pobenedyktyńskiego obiektu z XVI wieku zwanego "Opatówką" przy szlaku królewskim wiodącym na Święty Krzyż.

      Na uroczystej sesji Rady Gminy Nowa Słupia z okazji 30. lecia Dymarek Świętokrzyskich  7 września 1996 roku Profesor otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Nowa Słupia.

     W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski  za wybitne zasługi w pracy naukowej w dziedzinie archeologii i działalność popularyzatorską.  Symbolicznego aktu przekazania odznaczenia  dla Muzeum w  Nowej Słupi dokonano w czasie uroczystych Dymarek Świętokrzyskich.

     W 2006 roku z rąk Marszałka Województwa Świętokrzyskiego otrzymał statuetkę za szczególne zasługi dla rozwoju turystyki w województwie świętokrzyskim.  

        Marzeniem Profesora było wytyczenie trasy turystycznej szlakiem jego odkryć archeologicznych.

     Często mówił cyt. „...Region świętokrzyski ze swoim bogactwem źródeł archeologicznych z dziedziny starożytnego górnictwa i hutnictwa żelaza z przepięknymi walorami krajobrazu może stać się terenem międzynarodowych interdyscyplinarnych badań starożytnej problematyki górniczo hutniczej dla tej części Europy „. 

    Dotychczasowe prace oraz rozpoznanie całokształtu problematyki starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego dają szerokie podstawy do dalszej kontynuacji tych badań, w czym również duża rola Muzeum w Nowej Słupi jak i skutecznej ochrony tych śladów hutniczych w skali międzynarodowej.

 

                                                  Muzeum w Nowej Słupi

 

czytano: 651 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 17 listopada 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Emeryk Św. Krzyż Milanowska Wólka Kielce Baszowice Dymarki Dębniak Nowa Słupia Turystyka Stara Słupia Rudki Rekreacja Jeleniów Góry Świętokrzyskie Andrzej Gąsior Łysa Góra
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej