Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa

Strona główna » Aktualności » KGW Chełmowianki opowiadały o wróżbach.

KGW Chełmowianki opowiadały o wróżbach.

wielkość tekstu:A | A | A

Spotkanie dla młodzieży związane z obrzędowością ludową naszego regionu odbyło się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach. W pokazach przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Chełmowianki” uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kielcach. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy pt. „Święta Katarzyna wróżby rozpoczyna” prezentującej tradycje związane z Andrzejkami i Katarzynkami.


- Zaprosiliśmy Koło Gospodyń Wiejskich „Chełmowianki” z Rudek w gminie Nowa Słupia, aby zaprezentować zwyczaje związane z obchodami zbliżających się świąt tzw. Andrzejek i Katarzynek. Obrzędy skierowane są zarówno do mężczyzn jak i kobiet. Zależy nam, aby te tradycje przetrwały i aby młodzież znała ich pochodzenie - mówiła Urszula Salwa, dyrektor  Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

W ramach spotkania odbył się pokaz najpopularniejszych obrzędów praktykowanych na wsiach w okresie poprzedzającym świętowanie Bożego Narodzenia. Zwyczaje te najczęściej odbywały się w wigilię obchodów świętego Andrzeja i świętej Katarzyny. Andrzejki adresowane były do panien, z kolei ze świętą Katarzyną związane były wróżby przeznaczone dla kawalerów. Młodzież poznała nie tylko obrzędy ale sposoby ich interpretowania oraz okoliczności w jakich się odbywały.

- Najczęściej wróżono z wykorzystaniem wosku i klucza, obierzyn z jabłka czy słomek. Wyciąganie słomek to typowa wróżba znana w naszym regionie. Polegała na losowaniu słomek przez panny, ich długość zapowiadała przybliżony okres panieństwa - mówiła Wioletta Krzyżanowska, szefowa KGW „Chełmowianki”. - Chcemy pokazać, że tak bywało kiedyś na wsiach. Tradycja to podstawa i dlatego staramy się ją pozyskiwać od starszych mieszkańców regionu, przyswajać i przekazywać młodemu pokoleniu - dodała.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Chełmowianki” zaprezentowały także typowy odświętny strój świętokrzyskiej kobiety, śpiew gwarą ludową, taniec oraz rękodzieło artystyczne. 

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy pt. „Świętka Katarzyna wróżby rozpoczyna” nawiązującej do tradycji związanych z Andrzejkami i Katarzynkami. Eksponaty wypożyczone zostały z Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Prezentowane w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej zbiory to pierwsza część wystawy pod wspólnym tytułem "Od św. Katarzyny do kolędników" poświęconej także zwyczajom bożonarodzeniowym.
 

Źródło:

http://www.sejmik.kielce.pl/item/57392-swietka-katarzyna-wrozby-rozpoczyna?start=10

 

 

czytano: 610 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 20 listopada 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dębniak Kielce Rudki Góry Świętokrzyskie Jeleniów Nowa Słupia Rekreacja Andrzej Gąsior Dymarki Św. Krzyż Milanowska Wólka Baszowice Stara Słupia Emeryk Turystyka Łysa Góra
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej