Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
piątek 25 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Borys, Magda
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Wójt gminy podpisał preumowę na rozbudowę i ...

Wójt gminy podpisał preumowę na rozbudowę i przebudowę Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi.

wielkość tekstu:A | A | A

24 listopada 2017 r. wójt gminy Andrzej Gąsior podpisał preumowę z Zarządem Województwa Świętokrzyskiego na realizację projektu „Rozbudowa i przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im M. Radwana w Nowej Słupi”. 

Projekt został bardzo dobrze oceniony przez ekspertów i został zatwierdzony do dofinansowania w ramach dwuetapowego konkursu zamkniętego nr RPSW.07.02.00-IZ.00-26-078/16 w ramach Osi Priorytetowej VII "Sprawne usługi publiczne" Działania 7.2. "Rozwój potencjału endogenicznego jako element strategii terytorialnej dla określonych obszarów RPOWŚ na lata 2014-2020 dla projektów realizowanych w zakresie potencjału endogenicznego"

Całkowity koszt projektu wynosi 10 244 916,00 zł.  Kwota dofinansowania wynosi 7 079 820,00 zł. Pozostała część projektu stanowi wkład własny 1 249 380,00 zł oraz podatek VAT w kwocie 1 915 716,00 zł stanowiący niekwalifikowaną część kosztów.
 

Nowoczesny design i multimedia.

Projekt zakłada rozbudowę i przebudowę Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi, a także przygotowanie nowych ekspozycji, które mają zapewnić poznawanie historii pradawnych hutników poprzez scenografię, multimedialne i interaktywne instalacje, przekaz wiedzy, budowany nastrój i symbolikę. Niektóre zagadnienia i treści związane ze starożytną historią Gór Świętokrzyskich zostaną wyeksponowane na kilku spójnych ścieżkach edukacyjnych.

Nowe Muzeum na 60. lecie powstania placówki.


Dokładne uszczegółowienie ekspozycji zostanie opracowane projektu architektonicznego. W wyniku realizacji prac budowlanych obiekt zyska większą powierzchnię zabudowy – ok. 1 200 m2 i kubaturę – ok. 5 000 m3
Zakończenie projektu przewidywane jest na 2020 rok, który pokryje się z sześćdziesiątą rocznicą utworzenia Muzeum w Nowej Słupi.
- Po przejęciu w 2016 roku od Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie budynku Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi planujemy całkowitą przebudowę tej placówki muzealnej dostosowanej do nowoczesnych form wizualizacji i ekspozycji. Przez dziesiątki lat ten obiekt nie był modernizowany. Obecny stan budowli jest zatrważający i zamiast przyciągać ruch turystyczny odstrasza. To zupełna ruina. Warto przypomnieć, że Gmina uregulowała wszystkie zobowiązania jakie pozostawił będący w dużych kłopotach finansowych NOT. To pozwoliło nie tylko uratować placówkę muzealną ale również zachować stan zatrudnienia.

- Pojawiły się możliwości pozyskania środków z Unii Europejskiej i w pełni je wykorzystaliśmy – podsumował zwycięski projekt Andrzej Gąsior Wójt Gminy Nowa Słupia.
 

czytano: 737 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 24 listopada 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Emeryk Łysa Góra Andrzej Gąsior Św. Krzyż Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Stara Słupia Dębniak Milanowska Wólka Dymarki Rekreacja Rudki Kielce Turystyka Baszowice
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej