Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

13 milionów dofinansowania z UE na turystykę dla Nowej Słupi.

Strona główna » Aktualności » 13 milionów dofinansowania z UE na turystykę dla Nowej Słupi.

wielkość tekstu: A | A | A

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej. To wynik rozstrzygnięcia konkursu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego  na lata 2014-2020. Ogłoszony przez Urząd Marszałkowski konkurs z działania ,,Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego’’ realizowany był dla Obszaru Strategicznej Interwencji – Obszaru Gór Świętokrzyskich.

Złożony przez Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” projekt pn. „Ochrona i promocja wielowiekowej spuścizny kulturowej Gór Świętokrzyskich poprzez rozbudowę Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na terenie Gminy Nowa Słupia”  otrzyma dotację z RPOWŚ  w wysokości ponad 13 milionów zł. Całkowita wartość planowanego zadania to ponad 21 milionów zł.   

-Ta niezwykle ważna, kolejna inwestycja turystyczna dla Gminy Nowa Słupia. Dzięki temu przedsięwzięciu w klamrę zostaną spięte wszystkie płaszczyzny rozwoju turystyki w Nowej Słupi.  Dzięki przyznanemu już unijnemu dofinansowaniu modernizacji Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, rozbudowie Parku Dziedzictwa oraz budowie Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego również w Nowej Słupi, mamy okazję do stania się najważniejszym punktem turystycznym na mapie województwa świętokrzyskiego. Turystyka w gminie była tematem zapominanym, robionym od niechcenia. Jestem przekonany, że za parę lat Nowa Słupia już jako miasto będzie ulubioną trasą do spędzania aktywnie czasu. To szansa na rozwój gospodarczy gminy z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego ziemi świętokrzyskiej. Siłą i gwarantem powodzenia przedsięwzięcia jest partner projektu - Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, który posiada największe doświadczenie w promocji turystycznej – podsumowuje Andrzej Gąsior wójt gminy Nowa Słupia.

Założenie architektoniczne Parku opiera się na rozbudowie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w formie okrągłego budynku przykrytego kopułą. W głównej centralnej sali pod kopułą znajduje się kino 5D, wokół którego poprowadzono ścieżkę edukacyjną. Przestępując przez próg Parku, widz wsiada najpierw do wagoników kolejki, która przewozi go przez część budynku wprowadzając w rzeczywistość tajemnic, rzeczywistość puszczy jodłowej,  świat niezrozumiały dla żyjących w nim wówczas ludzi, którzy wiele zjawisk musieli sobie tłumaczyć legendami i magią. Po opuszczeniu kolejki widz zaczyna spacerować przez przechodnie sale, w których będzie poznawał bohaterów kolejnych legend. Przekona się wówczas, jaki był powód tworzenia legend. W kilku salach ekspozycja zostanie podzielona na umowny panel A i panel B, w którym panel A będzie zawsze legendą, zaś panel B wytłumaczy legendę naukowo, pokaże morał lub prawdziwą historię, skonfrontowaną z legendą. Przemierzając kolejne sale, widz pozna historię Gór Świętokrzyskich, ich tajemnice, których niewiele zachowało się sferze materialnej, takiej jak choćby klasztor na Świętym Krzyżu, ale bardzo wiele zachowało się w sferze niematerialnej. W sferze, która była wielokrotnie badana przez etnografów i regionalistów.

Odwiedzający Góry Świętokrzyskie turyści mogli by namacalnie poczuć opowiadania i legendy słyszane do tej pory z ust przewodników lub przeczytane w książkowych publikacjach.

Podczas zwiedzania, stając się elementem kolejnych  legend,  postaci widz poznaje przede wszystkim zagadnienia z zakresu  botaniki, geologii, klimatologii, ale też historii bardziej współczesnej, historii wojen, historii powstania kolejnych budowli itp. Park zamienia opowieści spisane tylko na kartach książek przez historyków i etnografów w świat niemal realny, stworzony poprzez najnowocześniejsze multimedia, które gwarantują poczucie rzeczywistości 3D lub nawet 5D, a więc takie, gdzie widz nie tylko widzi, ale i czuje. Czuje mgłę, czuje zapachy, itp., a przez okulary VR widzi dodatkowo rzeczywistość rozszerzoną, której nie zobaczy na co dzień. Wchodząc do Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, odbiorca od razu zanurza się w świecie legend, jaki po raz pierwszy stanie się realny. Te legendy, które nie zostaną pokazane  w multimedialnych salach, będą zaprezentowane w ostatniej sali z kinem 5D, jako animacje, nagrane w filmie w technologii 5D. Film, który będzie stanowił kulminację zwiedzania, wprowadzi widza w świat legend we wszystkich wymiarach. W tym także przy pomocy ruszających się foteli, zapachów, efektu wiatru itp.

Zastosowane w kinie 5D efekty, to jednak nie jedyne multimedia zaplanowane w całym obiekcie. W parku zostaną zastosowane technologie wyświetlające doskonały obraz podłogowych paneli LED - owych, hologramów, gier sterowanych myślą, mappingu, gier interaktywnych, paneli dotykowych, tapet 3D, okularów VR itp. Jednocześnie, aby nierealny świat uczynić jeszcze bardziej realnym, Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich sięgnie także po techniki tradycyjne, stosowane w teatrze i filmie, a więc wysokiej jakości scenografię, budowaną po to, aby odtworzyć pomieszczenia legend, piwnice, jaskinie, zbocza skalne, szczyty gór, brzegi rzek, itp. Tradycyjna baśniowa scenografia, połączona ze zdobyczami najnowocześniejszych technik, stosowanych w rozrywce, zagwarantuje widzowi pełne i kompletne doznania w zakresie poznawanych przez niego legend, ale też pochłanianej przez niego wiedzy.

 

 

czytano: 1380 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2017-12-06 09:29:59

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"