Skróty klawiszowe:

Nagrodzeni za kulturę

Strona główna » Aktualności » Nagrodzeni za kulturę

wielkość tekstu: A | A | A

 

Talent sceniczny mieszkańców gminy Nowa Słupia można było podziwiać podczas Podsumowania Roku Kulturalnego, które odbyło się w 16 grudnia w Rudkach. Uroczystość stała się okazją do podziękowania tym wszystkim, dzięki którym ukryte pokłady artystyczne mieszkańców gminy są wydobywane i pokazywane szerokiej publiczności.

Wśród nagrodzonych byli ludzie zawodowo zajmujący się działalnością kulturalną, ale także Ci, którzy poświęcają swój wolny czas, aby rozwijać talenty innych. W gronie wyróżnionych znaleźli się regionaliści, muzycy, aktorzy, nauczyciele oraz ksiądz.

Podsumowanie Roku Kulturalnego odbyło się w 16 grudnia w Domu Kultury w Rudkach. Na uroczystość przybyło kilkaset osób z całej gminy. Sala widowiskowa wypełniona była niemal do ostatniego miejsca. Wśród przybyłych były władze gminy na czele z wójtem Andrzejem Gąsiorem, jego zastępcą Włodzimierzem Zarębą, przewodniczącym Rady Gminy Nowa Słupia Sylwestrem Kozłowskim. Byli obecni radni powiatowi Danuta Żebrowska i Marek Partyka, Wiceprzewodniczący RG - Ryszard Karpiński i Robert Klefas, radni Jadwiga Kot, Ewa Pastuszyńska, Halina Misiurska, Grażyna Wojtachnia, Jan Czaja, skarbnik gminy – Danuta Fijas, duchowni, wśród których nie zabrakło Superiora Klasztoru na Świętym Krzyżu ojca Zygfryda Wiechy, oraz ojca Dariusza Malajki, rektora Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu. Licznie przybyły panie z Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy, nauczyciele oraz dzieci i ich rodzice.

PODSUMOWAĆ I SPOJRZEĆ W PRZYSZŁOŚĆ

- Dzisiejsza uroczystość stanowi podziękowanie za zaangażowanie, kreatywność i pasję pracownikom instytucji kultury, twórcom, animatorom, ludziom kultury. Wykorzystajmy ją nie tylko jako podsumowanie kolejnego roku działalności kulturalnej, ale również jako okazję do świętowania i wyrażenia nadziei na dobrą, spokojną i pożyteczną przyszłość. Cieszmy się z możliwości jakie stwarza nam nasza gmina i ludzie. Bo wszystkie działania zaczynają się od nas samych – mówili rozpoczynając uroczystość prowadzący galę Agnieszka Lewandowska i Piotr Sepioło.

Chwilę później w kilkunastominutowej prezentacji wideo przypomniano najważniejsze wydarzenia kulturalne 2017 roku. Po niej przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu ogłoszonego przez Towarzystwo Przyjaciół Rudek i pierwszą prezentację artystyczną.  Zespół tańca przygotowany  przez Ewelinę Barwicz przypomniał legendę mówiącą o tym skąd się wzięło gołoborze. Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie nagród ustanowionych przez Radę Gminy Nowa Słupia „Za osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechniania i ochronę kultury”.

ŁZY WZRUSZENIA I OWACJA NA STOJĄCO

W kategorii Długoletnia Artystyczna Działalność w Sferze  Kultury i Sztuki, nagrodę przyznano Henrykowi Trepce -  regionaliście, który każdą wolną chwilę poświęca swojej małej ojczyźnie promując ją w kraju jak i poza granicami. Wyraźnie wzruszony laureat, odbierając statuetkę z rąk wójta Andrzeja Gąsiora dziękował za nią łamiącym się ze wzruszenia głosem. - Dziękuję Bogu każdego dnia, że urodziłem się i żyję na Ziemi Świętego Krzyża– powiedział ze łzami w oczach za co otrzymał jeszcze jedną nagrodę – owację na stojąco od zgromadzonej na sali publiczności.

W tej samej kategorii nagrodę odebrali przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół w Nowej Słupi. Stowarzyszenie zostało wyróżnione za  szereg przedsięwzięć kulturalnych prowadzonych na przestrzeni lat: m.in.  konkursów, wieczorów poezji i prozy ludowych twórców, sesji popularnonaukowych, wystaw i spotkań z artystami malarzami, wydawanie zeszytów krajoznawczych i regionalnych.

ZA EDUKACJĘ ARTYSTYCZNĄ

W kategorii Przedsięwzięcia w Zakresie Edukacji Artystycznej Dzieci i Młodzieży nagrodę otrzymała Bożena Jop – prowadząca społecznie warsztaty teatralne dla dzieci w Domu Kultury w Rudkach, aktorka amatorskiego teatru Święty Spokój i reżyser spektakli przez niego wystawianych.

W tej samej kategorii przyznano nagrodę jeszcze dwóm osobom – pasjonatom muzyki. Pierwszym był Jacek Góra – nauczyciel muzyki, nagrodzony w szczególności za to, że „wychodzi naprzeciw zainteresowaniom uczniów, rozbudzając ich zainteresowania oraz odkrywając talenty muzyczne, w szczególności zespołu muzycznego Trele Morele Rock Band”. Drugim laureatem tej kategorii został ksiądz Stanisław Bożętka opiekun Scholi Parafialnej w Nowej Słupi, która wydała już swoją drugą płytę. Duchowny jako opiekun dba również o integrację grupy organizując liczne wyjazdy i wycieczki.

PODWÓJNA NAGRODA INDYWIDUALNA

W kategorii Artystyczna Działalność Indywidualna wyróżniono dwie osoby: Stanisława Majchra oraz Henryka Gąsiora, prezesa i wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Rudek.

Z kolei w kategorii  Aktywność Kulturalna Promująca Gminę Nowa Słupia kapituła przyznała aż sześć nagród. Otrzymały ją wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich, które wykonują ogromną pracę na rzecz naszej gminy:  KGW Baszowice, KGW Chełmowianki, KGW Mirocice, KGW Modrzewianki, KGW Stara Słupia oraz KGW Wesołe Kumoszki.

NAJWAŻNIEJSZY  ŚWIĘTY SPOKÓJ

W ostatniej już kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku jury postanowiło przyznać nagrodę Teatrowi Święty Spokój za premierę spektaklu „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”. Sztukę można było obejrzeć trzykrotnie na scenie Domu Kultury w Rudkach oraz na deskach Kieleckiego Centrum Kultury. Aktorzy już mają zaplanowane występy na 2018 rok. Zaprezentują się między innymi w Kielcach oraz Ustrzykach Dolnych.

Oprócz wręczenia tych najważniejszych nagród uroczystość stała się okazją do podziękowania tym, którzy na co dzień dbają o rozwój kultury w naszej gminie. Słowa uznania oraz za zaangażowanie i działalność na rzecz szeroko pojętego rozwoju gminy usłyszał Piotr Sepioło, dyrektor Domu Kultury. Podziękowano także przyjaciołom gminy: Beacie Kępińskiej oraz Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

POMAGALI W ORGANIZACJI

Z kolei dyrektor Piotr Sepioło szczególne słowa podziękowania za pomoc organizacyjną, merytoryczną  w organizacji życia kulturalnego na terenie gminy skierował do: Parlamentarzystów Ziemi Świętokrzyskiej, Wojewody i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Starosty Powiatu Kieleckiego, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej, Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystyki „Łysogóry”, Stowarzyszenia Zdrowy Człowiek Emeryk, Stowarzyszenia Novum, Gminnego Klubu Sportowego w Rudkach, Stowarzyszenia Pro Sport Rudki, Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Dyrekcji i Pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Ochotniczych z Straży Pożarnych z trenu Gminy Nowa Słupia oraz dyrektorów szkół z terenu gminy.

 W BOŻONARODZENIOWEJ ATMOSFERZE

W wyjątkowy klimat świąt Bożego Narodzenia wprowadził uczestników Chór Parafialny  Con Anima działający przy Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Waśniowie – zdobywca Grand Prix IV Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Św. Krzyżu.  Chór zaśpiewał kolędy i pastorałki „Oj maluśki”, „Lulajże Jezuniu”, „Zaśpiewam Jezuskowi”, „Chrystus nam się rodzi”.

Po tym występie prowadzący spotkanie zaprosili na scenę księdza Stanisława Bożętkę oraz wójta gminy Nowa Słupia, którzy złożyli wszystkim życzenia świąteczne i zaprosili do wspólnego połamania się opłatkiem oraz kosztowania wigilijnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich

  


Wieczór pełen artystycznych wrażeń

Rozdaniu nagród dla ludzi kultury towarzyszyły występy artystyczne dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy. Prezentowane układy taneczne, przepełnione były elementami gimnastyki artystycznej, a nawet akrobatyki. Towarzysząca im gra dźwięków i świateł z wirtuozerią skomponowana w spójną całość, była prawdziwą ucztą dla duszy - jak na podsumowanie roku kulturalnego przystało.

 

czytano: 1117 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2017-12-19 08:12:44

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna