Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » UMOWA JUŻ PODPISANA. Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich powstanie w Nowej Słupi.
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, pierwszy taki kompleks rekreacyjno-edukacyjny w kraju, wart kilkadziesiąt milionów złotych, powstanie w Nowej Słupi. Właśnie podpisana została umowa na dofinansowanie tego zadania z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Zgodnie z założeniami pomysłodawców, Park Dziedzictwa w ciągu dwóch lat swojej działalności ma się przyczynić do 50-procentowego zwiększenia ruchu turystycznego w naszej gminie. Da także stałą pracę dla 12 osób, a dla kilku - kilkunastu kolejnych zatrudnienie w czasie sezonu turystycznego. Ma przyciągać turystów legendami świętokrzyskimi prezentowanymi przy użyciu najnowszych osiągnięć technologii multimedialnej. To będzie jedna z największych inwestycji w turystykę w historii Nowej Słupi. Jej wartość to ponad 21 milionów złotych. Co ciekawe na nowoczesne technologie wydanych zostanie ponad siedem milionów złotych. Turyści będą mogli przenieść się w czasy zbója Madeja, czy Emeryka dzięki okularom do wirtualnej rzeczywistości i podłogom LED. Będą także gry sterowane myślą, kino 5D i wiele innych atrakcji wirtualnych.
We wtorek 19 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na dofinansowanie budowy Parku Dziedzictwa w Nowej Słupi z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
W rejonie Gór Świętokrzyskich jest ogromny potencjał, który może stanowić duży wkład w rozwój gospodarczy naszego województwa. Turystyka jest coraz bardziej znaczącą gałęzią gospodarki naszego regionu – podkreślał Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, który podpisał umowę o dofinansowaniu inwestycji z Piotrem Sepioło, Dyrektorem Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. W uroczystości podpisania dokumentu wziął udział także Andrzej Gąsior, wójt gminy Nowa Słupia.
W tym samym czasie w urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na dofinansowanie drugiej inwestycji – budowy Szlaku Benedyktyńskiego na terenie gmin: Łagów, Bieliny, Bodzentyn, Pawłów i Nowa Słupia. Obie inwestycje konkurowały ze sobą o unijne dofinansowanie. Ostatecznie Zarząd Województwa zdecydował, że na obie znajdą się pieniądze.
- Rywalizacja tych projektów przyniosła dużo emocji, również tych negatywnych. Apeluję o porozumienie. Możemy odnieść turystyczny sukces, ale oba projekty muszą ze sobą współgrać. W obu upatrujemy jednej spójnej całości – mówił marszałek Jarubas.
- Dziś nie wygrał żaden z projektów. Dziś wygrały Góry Świętokrzyskie – stwierdził odnosząc się do tych słów Piotr Sepioło, Dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, podpisując umowę na dofinansowanie inwestycji.
Park Dziedzictwa jest wspólnym projektem Regionalnej Organizacji Turystycznej, Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi „Łysa Góra” oraz gminy Nowa Słupia.
- Cieszę się, że w Nowej Słupi powstanie Park Dziedzictwa Kulturowego. Ten projekt był wielokrotnie konsultowany z mieszkańcami, przedsiębiorcami i specjalistami branży turystycznej. Liczę, że dzięki niemu do naszej gminy będą przyjeżdżać ludzie z całego kraju – mówi Andrzej Gąsior, wójt gminy Nowa Słupia.
czytano: 1976 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2017-12-20 11:43:51
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"