Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 23 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Albin, Wanda
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » UMOWA JUŻ PODPISANA. Park Dziedzictwa Gór ...

UMOWA JUŻ PODPISANA. Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich powstanie w Nowej Słupi.

wielkość tekstu:A | A | A

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, pierwszy taki kompleks rekreacyjno-edukacyjny w kraju, wart kilkadziesiąt milionów złotych, powstanie w Nowej Słupi. Właśnie podpisana została umowa na dofinansowanie tego zadania z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Zgodnie z założeniami pomysłodawców, Park Dziedzictwa w ciągu dwóch lat swojej działalności ma się przyczynić do 50-procentowego zwiększenia ruchu turystycznego w naszej gminie. Da także stałą pracę dla 12 osób, a dla kilku - kilkunastu kolejnych zatrudnienie w czasie sezonu turystycznego. Ma przyciągać turystów legendami świętokrzyskimi prezentowanymi przy użyciu najnowszych osiągnięć technologii multimedialnej. To będzie jedna z największych inwestycji w turystykę w historii Nowej Słupi. Jej wartość to ponad 21 milionów złotych. Co ciekawe na nowoczesne technologie wydanych zostanie ponad siedem milionów złotych. Turyści będą mogli przenieść się w czasy zbója Madeja, czy Emeryka dzięki okularom do wirtualnej rzeczywistości i podłogom LED. Będą także gry sterowane myślą, kino 5D i wiele innych atrakcji wirtualnych.

We wtorek 19 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na dofinansowanie budowy Parku Dziedzictwa w Nowej Słupi z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

W rejonie Gór Świętokrzyskich jest ogromny potencjał, który może stanowić duży wkład w rozwój gospodarczy naszego województwa. Turystyka jest coraz bardziej znaczącą gałęzią gospodarki naszego regionu – podkreślał Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, który podpisał umowę o dofinansowaniu inwestycji z Piotrem Sepioło, Dyrektorem  Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. W uroczystości podpisania dokumentu wziął udział także Andrzej Gąsior, wójt gminy Nowa Słupia.

W tym samym czasie w urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na dofinansowanie drugiej inwestycji – budowy Szlaku Benedyktyńskiego na terenie gmin: Łagów, Bieliny, Bodzentyn, Pawłów i Nowa Słupia. Obie inwestycje konkurowały ze sobą o unijne dofinansowanie. Ostatecznie Zarząd Województwa zdecydował, że na obie znajdą się pieniądze.

- Rywalizacja tych projektów przyniosła dużo emocji, również tych negatywnych. Apeluję o porozumienie. Możemy odnieść turystyczny sukces, ale oba projekty muszą ze sobą współgrać. W obu upatrujemy jednej spójnej całości – mówił marszałek Jarubas.

- Dziś nie wygrał żaden z projektów. Dziś wygrały Góry Świętokrzyskie – stwierdził odnosząc się do tych słów Piotr Sepioło, Dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, podpisując umowę na dofinansowanie inwestycji.

Park Dziedzictwa jest wspólnym projektem Regionalnej Organizacji Turystycznej, Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi „Łysa Góra” oraz gminy Nowa Słupia.

- Cieszę się, że w Nowej Słupi powstanie Park Dziedzictwa Kulturowego. Ten projekt był wielokrotnie konsultowany z mieszkańcami, przedsiębiorcami i specjalistami branży turystycznej. Liczę, że dzięki niemu do naszej gminy będą przyjeżdżać ludzie z całego kraju – mówi Andrzej Gąsior, wójt gminy Nowa Słupia.

czytano: 1010 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 20 grudnia 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 1

  • Małgorzata

    data dodania: 2017-12-28

    Gratulacje dla Piotra Sepioło.

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Kielce Andrzej Gąsior Góry Świętokrzyskie Łysa Góra Milanowska Wólka Baszowice Stara Słupia Turystyka Jeleniów Św. Krzyż Nowa Słupia Dębniak Rudki Rekreacja Dymarki Emeryk
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej