Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 18 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Elżbieta, Marek
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » W świętokrzyskim będą uczyć się ...

W świętokrzyskim będą uczyć się programowania już od najmłodszych lat

wielkość tekstu:A | A | A

Blisko 400 zestawów klocków lego do nauki programowania i 200 tabletów ze specjalistycznym oprogramowaniem trafiło do szkół podstawowych z obszarów wiejskich pięciu powiatów woj. świętokrzyskiego. Już od marca uczniowie klas I-III, jako jedni z pierwszych w Polsce będą uczyć się zasad programowania oraz budowania i ożywiania robotów. Najpierw szkolenie z kompetencji cyfrowych czeka jednak nauczycieli.  

Już w najbliższy weekend, 13 – 14 stycznia br. odbędzie się pierwsze ze szkoleń dla nauczycieli z 55 publicznych szkół podstawowych z pięciu powiatów województwa świętokrzyskiego, które biorą udział w projekcie „ProgramujeMY kielecki”. Jego celem jest nabycie nowych umiejętności w obszarze nauki programowania przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych, w tym zwłaszcza nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego. W projekcie, który jest realizowany od stycznia 2018 roku przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, bierze udział 200 nauczycieli oraz blisko 2000 uczniów klas I-III.  

W pierwszym etapie projektu, w ramach szkolenia teoretyczno-praktycznego, nauczyciele poszerzą swoje kompetencje cyfrowe, dowiedzą się, jak można je wykorzystać w codziennym życiu oraz w codziennej pracy nauczyciela. Jednym z istotnych elementów tych zajęć będzie także szkolenie z metod nauki programowania w klasach I-III w oparciu o nowoczesne scenariusze zajęć, opracowane specjalnie na potrzeby projektu. Ponadto wszyscy nauczyciele uczestniczący w projekcie zostaną wyposażeni w tablety, a każda szkoła otrzyma odpowiednią liczbę zestawów klocków Lego WeDo do wsparcia nauki programowania.  

– Postęp technologiczny, który dokonuje się w ostatnich latach sprawia, że coraz częściej mamy do czynienia z różnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Projekt „ProgramujeMY kielecki” jest odpowiedzią na te nowe wyzwania. Poprzez podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli i innych osób dorosłych oraz wyposażenie ich w niezbędną wiedzę z zakresu programowania, którą będą mogli przekazać najmłodszym, inwestujemy nie tylko w rozwój zawodowy nauczycieli, ale również, a może przede wszystkim, w przyszłość i rozwój młodych pokoleń. W ramach projektu oferujemy nie tylko specjalistyczne szkolenia, ale również wsparcie metodyczne dla nauczycieli oraz narzędzia, które pozwolą im na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i dzielić się nią z innymi uczestnikami – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. 

Po zakończeniu szkolenia wprowadzającego w założenia projektu oraz po zapoznaniu się ze scenariuszami zajęć i zasadami programowania nauczyciele poprowadzą w swoich szkołach cykl 15 dwugodzinnych zajęć edukacyjnych z uczniami. Obejmą one zagadnienia nauki programowania i robotyki, podczas których wykorzystają wiedzę zdobytą w trakcie szkolenia.  

W ramach zajęć edukacyjnych, m.in. wykorzystując komputery i specjalistyczne oprogramowanie uczniowie będą programować i ożywiać, zbudowane własnoręcznie z klocków LEGO roboty. Taka forma warsztatów pozwoli im w sposób intuicyjny poznać zasady programowania oraz dwa różne języki programowania (Lego Mindstorms oraz Scratch). Jednocześnie uczniowie będą mieli szansę rozwijać umiejętności pracy zespołowej, komunikacji, intuicyjnego rozwiązywania problemów oraz pogłębiają swoje zainteresowania w zakresie nauk ścisłych, np. biologii czy geografii.

Przez cały okres trwania projektu oraz przez 6 miesięcy po jego zakończeniu, nauczyciele będą mogli korzystać ze wsparcia metodycznego trenerów, którzy będą służyli im pomocą i radą we wszystkich zagadnieniach związanych z projektem. 

Inauguracja projektu „ProgramujeMY kielecki” odbyła się 12 grudnia w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Chęcinach. Wzięli w niej udział dyrektorzy 55 publicznych szkół podstawowych z pięciu powiatów województwa świętokrzyskiego, którzy zapoznali się z założeniami i harmonogramem projektu.  

Projekt „ProgramujeMY kielecki” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”, na obszarze NUTS-3 podregion 52 kielecki, w gminach: Bodzechów, Pawłów, Mniów, Bieliny, Nowa Słupia, Chęciny, Końskie, Ruda Maleniecka, Waśniów, Łopuszno, Radoszyce, Mirzec oraz Bodzentyn. 

Łączna wartość projektu to 1.777.550 złotych.

 

***

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 28 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

 

 

Dodatkowych informacji udziela:

Justyna Iżycka
Biuro Prasowe Fundacji EFRWP
kom.: (+48) 509 331 791
e-mail: j.izycka@jipr.pl

czytano: 554 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 12 stycznia 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dymarki Rudki Kielce Andrzej Gąsior Baszowice Stara Słupia Turystyka Góry Świętokrzyskie Dębniak Jeleniów Rekreacja Łysa Góra Nowa Słupia Emeryk Św. Krzyż Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej