Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Dziesiątki milionów na inwestycje. Budżet na ...

Dziesiątki milionów na inwestycje. Budżet na 2018 rok uchwalony.

wielkość tekstu:A | A | A

Rekordowy, historyczny, proobywatelski - tak o tegorocznym budżecie mówią władze gminy Nowa Słupia i trudno się z tym nie zgodzić. Wpływy do urzędowej kasy mają być rekordowo wysokie – na poziomie 51,5 miliona złotych. Wydatki przekroczą 58,5 miliona z czego aż 24,5 mln zł pójdzie na inwestycje.

To właśnie inwestycje stanowią największą pozycję w planie gminnych wydatków na 2018 rok – ponad 24,5 mln zł. Na pomoc społeczną zaplanowano 12,7 mln zł zaś na oświatę i wychowanie – 12,3 mln zł.

- To największy budżet w historii naszej gminy. W przeszłości przychody osiągały maksymalnie 41 mln zł. Tak duży ich wzrost zawdzięczamy pozyskanym dotacjom unijnym – informuje skarbnik Danuta Fijas.

ROCZNE I WIELOLETNIE

W tym roku na inwestycje wydanych zostanie 24,5 mln zł. wiele przedsięwzięć będzie jednak realizowanych przez kilka lat. Zgodnie z prognozami wartość ogólna zadań wieloletnich (realizowanych na przestrzeni lat 2018-2023) przekroczy 80 milionów złotych.

W gronie inwestycji wieloletnich najbardziej kosztowna będzie rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Rudki i Nowa Słupia, wykonanie dokumentacji i budowa oczyszczalni w Starej Słupi oraz uzupełnienie sieci wodociągowej w gminie Nowa Słupia. Ogólna wartość tego zadania to 27,7 mln zł. W tym roku na ten cel wydanych zostanie 6,8 mln.zł

Drugą pod względem wielkości inwestycją wieloletnią będzie rozbudowa i przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa - 10,2 mln zł z czego w tym roku wydanych zostanie 2,2 mln.zł.

Nie lada wyzwaniem będzie także termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Chodzi o pięć budynków: szkoły, przedszkola, klubu sportowego i GOK w Rudkach oraz budynku po posterunku policji w Nowej Słupi. Ogólna wartość inwestycji to 5.6 mln zł. W tym roku wydane na ten cel zostaną 4 mln zł.

Ważną inwestycją będzie rewitalizacja Nowej Słupi, która kosztować ma 5,5 mln zł. W tym roku ma być wykonana dokumentacja projektowa tej inwestycji. Podobnie jak projekt kanalizacji i oczyszczalni ścieków dla miejscowości Jeziorko i Dębno – wartość inwestycji to 3,8 mln zł. Kolejną niezwykle ważną inwestycją jest również przebudowa targowiska w Rudkach za ok. 2 mln zł.

W planach wieloletnich znalazły się ponadto: budowa boiska wraz z podjazdem dla gimbusa przy szkole w Nowej Słupi, modernizacja boisk Orlik w Rudkach, modernizacja oświetlenia ulicznego na LED-owe w całej gminie, montaż instalacji OZE na terenie gminy, a także przebudowa dróg w ramach programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych.

INWESTYCJE ROCZNE

Tegoroczny plan finansowy naszej gminy obfituje także w inwestycje, które mają się rozpocząć i zakończyć w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W sumie jest ich aż 29. W tym gronie znalazły się między innymi takie zadania jak: przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Dębno – milion złotych pomocy dla powiatu na ten cel, przebudowa drogi wraz z budową chodnika w miejscowości Dębniak ul. Jeleniowska - kwota 200 tys. zł. pomocy dla powiatu, przebudowa ulicy Zakładowej w miejscowości Rudki – 300 tys. zł. oraz wiele innych mniejszych remontów dróg. Jest też dobra wiadomość dla strażaków. W tegorocznym budżecie zaplanowano sto tysięcy złotych na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP w Mirocicach.

HISTORYCZNY I PRZEŁOMOWY

- To jest trudny budżet, wymagający wiele pracy ode mnie, mojego zastępcy oraz pracowników urzędu, ale za to ambitny, prorozwojowy, przełomowy. Jeśli wykonamy go właściwie, to będzie duży bodziec rozwojowy dla gminy i regionu Świętego Krzyża. Myślę, że mieszkańcy powinni mu kibicować – mówi Andrzej Gąsior, wójt Nowej Słupi.

W podobnym tonie wypowiada się na temat budżetu przewodniczący Rady Gminy Sylwester Kozłowski.

- Trzeba życzyć wszystkim, aby zostało zrealizowane wszystko to, co zaplanowaliśmy. Ten budżet jest z pewnością dla mieszkańców. Inwestycje w nim zawarte dotyczą praktycznie nas wszystkich. Kanalizacja, wodociągi, ujęcie wody, a do tego działania zmierzające do ożywienia ruchu turystycznego – wymienia przewodniczący Kozłowski. - Tegoroczny budżet wbrew różnym opiniom rozpowszechnianym na temat Rady Gminy jest dowodem na to, że radni potrafią się porozumieć w sprawach ważnych, służących dobru mieszkańców – dodaje przewodniczący.

Inwestycyjny rekord

W tym roku z budżetu gminy na inwestycje wydanych zostanie 24,5 mln zł. Do tego dodać należy kolejne 21 milionów złotych na budowę Parku Dziedzictwa Kulturowego w Nowej Słupi (inwestycja realizowana będzie przez Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich  i Regionalną Organizacją Turystyczną). Biorąc to wszystko pod uwagę można stwierdzić, że w tym roku mamy do czynienia z niewątpliwym rekordem inwestycyjnym w naszej gminie.

 

czytano: 712 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 16 stycznia 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Nowa Słupia Baszowice Rekreacja Kielce Turystyka Jeleniów Rudki Św. Krzyż Milanowska Wólka Stara Słupia Andrzej Gąsior Góry Świętokrzyskie Dymarki Emeryk Dębniak Łysa Góra
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej