Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa

Strona główna » Aktualności » Wizyta Ambasador Węgier w Gminie Nowa Słupia

Wizyta Ambasador Węgier w Gminie Nowa Słupia

wielkość tekstu:A | A | A

7 lutego 2018 r. Ambasador Węgier Pani dr Orsolya Zsuzsanna Kovács gościła na Świętym Krzyżu.

O godz. 14.00 przedstawiciela Rządu Węgier przywitał gospodarz klasztoru Ojciec Superior Zygfryd Wiecha. Wizycie towarzyszyły delegacje reprezentowane przez Adama Jarubasa - Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz gmin współpracujących z samorządami węgierskimi: Sławomira Kopacza – Wójta Gminy Bieliny, Witolda Surowca – Wójta Gminy Samborzec oraz Andrzeja Gąsiora  - Wójta Gminy Nowa Słupia z regionalistą Henrykiem Trepką z Nowej Słupi.

Ambasador Węgier  złożyła kwiaty przed tablicą upamiętniającą na Świętym Krzyżu kontakty polsko-węgierskie oraz zapoznała się z historią Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które od tysiąca lat jednoczą w bratniej przyjaźni oba narody.  Ambasador była pod wrażeniem spotykanych na każdym kroku elementów węgierskiej kulturowości na Świętym Krzyżu: popiersia oraz ołtarza poświęconego osobie Świętego Emeryka. Elementem kulminacyjnym wizyty była modlitwa i ucałowanie Relikwiarza z cząstkami Drzewa Świętego na, którym umarł Jezus Chrystus.  

W części panelowej pobytu na Świętym Krzyżu Pani Ambasador podkreślała ogromną rolę w realizowaniu wspólnych projektów oraz popularyzacji wspólnych korzeni chrześcijańskich Polski i Węgier. Przypomniała postacie św. Emeryka, św. Jadwigi czy św. Kingi, których historia łączy oba kraje. Dodała, że będzie polecać wizytę w sanktuarium swoim rodakom. W dalszej części samorządowcy informowali Panią Ambasador o efektach współpracy zagranicznej z Węgrami  podkreślając rolę  wymiany młodzieżowej i ruchu pielgrzymkowego na Św. Krzyż jako miejsca wspólnej tożsamości  narodowej. W swoim wystąpieniu wójt Andrzej Gąsior mówił o potrzebie wzmacniania więzi i promowania kultur obu narodów jako elementu poznawczego a zarazem rozwijającego duchowość poprzez obcowanie z elementami chrześcijańskiego dziedzictwa historycznego skupionymi jak w soczewce w Klasztorze na Świętym Krzyżu.

Niezwykle ważnym elementem wizyty było zapoznanie się przez Panią Ambasador z kronikami kontaktów polsko-węgierskich prowadzonymi od 2000 roku przez regionalistę Henryka Trepkę, który wspólnie z Ojcami Oblatami zapoczątkował kontakty z Węgrami. Ambasador była pod wrażeniem kronikarskiej pracy i zasobów histograficznych opracowania. Dziękując za pielęgnowanie tradycji dokonała w Kronice okolicznościowego wpisu.  

Na koniec spotkania ojciec superior Zygfryd Wiecha wraz Adamem Jarubasem Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego zaprosili Panią Ambasador do dłuższego spędzenia czasu w Górach Świętokrzyskich.

 Test tłumaczenia wpisu do Kroniki kontaktów polsko-wegierskich:

"Köszönjük az ezeréves lengyel-magyar lelki kapcsolatok ápolását,Szent Imre örökségének gondozását!

Isten tartsa meg mindannyiukat eben a lelkületben."

 

"Dziękujemy za kultywowanie tysiącletnich polsko-węgierskich więzi duchowych,pielęgnowanie dziedzictwa św. Emeryka.
Niech Bóg zachowa wszystkich w tym duchu. Boże zachowaj wszystkich w tym duchu/Niech Bóg ma wszystkich w swojej opiece."

 

czytano: 690 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 08 lutego 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 11
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Góry Świętokrzyskie Baszowice Emeryk Dębniak Nowa Słupia Turystyka Rudki Stara Słupia Jeleniów Dymarki Łysa Góra Rekreacja Andrzej Gąsior Kielce Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej