Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
czwartek 24 stycznia 2019 r., imieniny obchodzą: Rafała, Franciszka
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Radni podjęli decyzję w sprawie praw miejskich ...

Radni podjęli decyzję w sprawie praw miejskich dla Nowej Słupi.

wielkość tekstu:A | A | A

Rada Gminy dała zielone światło.

Wkrótce zostanie złożony wniosek
do Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji.

 

Rada Gminy Nowa Słupia nie miała najmniejszych wątpliwości. 7 marca jednomyślnie podjęła dwie uchwały, które  pozwalają wójtowi wystąpić z wnioskiem do MSWiA  o nadanie statusu miasta miejscowości Nowa Słupia.

Uchwała w sprawie wyrażenia opinii w przedmiocie nadania statusu miasta miejscowości Nowa Słupia oraz uchwała w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie miejscowości Nowa Słupia statusu miasta. Te dwa akty prawa miejscowego zostały przegłosowane podczas sesji Rady Gminy 7 marca 2018 roku. Wszyscy obecni radni zagłosowali „za”. To kończy etap konsultacji rozważań i dyskusji na temat tego czy władze gminy mają się starać o to by stolica naszej gminy była miastem. Teraz zaczyna się etap konkretnych działań.

Środową decyzję Rady Gminy z zadowoleniem przyjął wójt Andrzej Gąsior. - Pogratulowałem Radzie. Cieszę się, że tak zdecydowała. To historia ważna dla nas i dla przyszłych pokoleń. To w pewnym sensie sprawiedliwość dziejowa. Po 150 latach mamy szansę znów być miastem. Na dodatek zbiega się to z setną rocznicą odzyskania przez Polską niepodległości – zaznacza wójt Andrzej Gąsior.

Sylwester Kozłowski, przewodniczący Rady Gminy mówi, że radni podjęli decyzję zgodnie z wolą mieszkańców. - Posiłkowaliśmy się wynikami konsultacji społecznych, w której wzięli udział obywatele naszej gminy. W 94%  opowiedzieli się za przywróceniem Nowej Słupi praw miejskich. Ubolewam tylko, że w konsultacjach  nie uczestniczyło więcej osób – mówi przewodniczący Kozłowski, który dodaje. - Prawa miejskie Nowej Słupi się należą. Nie występujemy o ich nadanie, tylko o ich przywrócenie – zaznacza nasz rozmówca.

Wójt Andrzej Gąsior zapowiada, że w najbliższym czasie złoży wniosek o nadanie statusu miasta miejscowości Nowa Słupia.

Dokument najpierw trafi do wojewody świętokrzyskiego, następnie zostanie przekazany premierowi. Jeśli decyzja Prezesa Rady Ministrów będzie pozytywna, od 1 stycznia 2019 roku Nowa Słupia po 150 latach znów stanie się miastem.

 

czytano: 958 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 08 marca 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Stara Słupia Góry Świętokrzyskie Jeleniów Milanowska Wólka Nowa Słupia Rekreacja Dębniak Dymarki Kielce Andrzej Gąsior Emeryk Św. Krzyż Baszowice Turystyka Łysa Góra
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej