Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 21 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Daniel, Wawrzyniec
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » PUCHAR POLSKI w Nowej Słupi

PUCHAR POLSKI w Nowej Słupi

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 7 kwietnia 2018 r. od godz. 10.00 do godz. 14.00 na Hali Sportowej w Nowej Słupi przy ul. Szkolnej 10 odbędą się zawody Otwartego Pucharu Polski w Kenjutsu i Kobudo. Zawody zostaną rozegrane w ramach Międzynarodowej Federacji Sztuk Walki IMAF Polska. W zawodach weźmie udział około 130 zawodników i zawodniczek w wieku od 6 lat z 10 ośrodków sportowych z całej Polski. Rozegranych zostanie 35 konkurencji w różnych kategoriach wiekowych i wzrostowych. Otwarty Puchar Polski jest organizowany przez Stowarzyszenie Aktywni i Zdrowi „NOVUM” z Nowej Słupi przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich ze Starej Słupi. Współorganizatorem zawodów jest Gmina Nowa Słupia.
Do kadry Sekcji Japońskich Sztuk Walki DOJO MAJO działającej przy Stowarzyszeniu „NOVUM” zostało powołanych 22 zawodników i zawodniczek  na co dzień trenujących Kobudo pod okiem instruktora sensei Mariusza DĄBKA. Reprezentanci Sekcji DOJO MAJO będą walczyć o medale w następujących konkurencjach i składzie:

NIHON KOBUDO KATA INDYWIDUALNE

Dzieci dziewczęta 6 – 9 lat.
1. Julia BILSKA ( 7l. )
2. Gabriela GRABOŃ ( 8l. )
3. Nikola KASPRZYK ( 8l. )
4. Martyna KRAKOWIAK ( 8l. )
5. Zuzanna LECH ( 8l. )
6. Julia LITWINEK ( 8l. )

Dzieci chłopcy 6 – 9 lat.
1. Kacper BOROŃ ( 7l. )
2. Dawid DURLEJ ( 9l. )
3. Kajetan DZIEKAN ( 8l. )
4. Bartosz GAŁKA ( 9l. )
5. Adam GRZEGORCZYK ( 8l. )
6. Franciszek MARUSZAK ( 8l. )
7. Wiktor WIECŁAW ( 8l. )

Młodziki 10 – 12 lat.
1. Michał LEWANDOWSKI ( 11l. )
2. Kacper MAŁECKI ( 10l. )
3. Karol METRYKA ( 11l. )
4. Mikołaj PRZEMYSKI ( 10l. )

Młodziczki 10 – 12 lat.
1. Kinga KOZŁOWSKA ( 11l. )
2. Aleksandra KWIATKOWSKA ( 10l. )

Kadeci 13 – 15 lat.
1. Maciej KWIATKOWSKI ( 13l. )

Kadetki 13 – 15 lat.
1. Maja SALA ( 13l. )

Seniorzy 19 +
1. Grzegorz KARBOWNICZEK ( 48l. )

NIHON KOBUDO KATA DRUŻYNOWE

Kategoria do 12 lat.
Drużyny w składzie:

1. Bartosz GAŁKA, Mikołaj PRZEMYSKI, Michał LEWANDOWSKI
2. Julia LITWINEK, Zuzanna LECH, Martyna KRAKOWIAK
3. Kacper BOROŃ, Adam GRZEGORCZYK, Kajetan DZIEKAN

Kenjutsu jest jedną z klasycznych japońskich sztuk walki mieczem. Przedmiotem nauczania jest skuteczne władanie mieczem w realnej walce. Kenjutsu była sztuką walki bardzo cenioną przez samurajów. Miecz na przestrzeni całej historii Japonii był uważany za symbol i główną broń stanu rycerskiego, nazywano go często „duszą samuraja”.
Ćwiczenia praktyczne w kenjutsu wykonuje się najczęściej w formie kata, do których używa się mieczy drewnianych bokken.
Do niektórych ćwiczeń kenjutsu stosuje się również prawdziwe miecze, przy czym rzeczywiste cięcia i pchnięcia wykonuje się wówczas na nasączonych wodą i zrolowanych matach ze słomy ryżowej lub na bambusowych rurach. Nazywa się to tameshigiri.

Sport Kenjutsu powstało na bazie Sport Chanbara, japońskim pomyśle na bezpieczną walkę "samurajską" z wykorzystaniem mieczy z miękkiego tworzywa, co z kolei oparte było o tradycyjne sztuki walki mieczem jak kenjutsu i iaido.
Zawodnicy przystępują do walki ubrani w tradycyjne GI i przewiązani niebieskim (AO) lub czerwonym (AKA) pasem. Dodatkowym elementem ubioru może być hakama i kask.
W walce używa się jednego z dwóch rodzajów mieczy: kodachi lub choken, oba wykonane z miękkiej pianki. O wyborze miecza decyduje wzrost zawodnika. Młodsi i niżsi zawodnicy trenują i walczą przy wykorzystaniu krótszego i poręczniejszego kodachi.
Walczący starają się wykonać skuteczny atak: pchnięcie lub cięcie mieczem na dowolną strefę ciała (za wyjątkiem pchnięcia w twarz, krtań i krocze). Atak musi być zadany mieczem trzymanym oburącz, ponadto sama technika musi być "czysta" w swojej formie i pozostająca w zgodzie z tradycyjnymi technikami kenjutsu. Chaotyczne "machanie" mieczem nie może być punktowane i zawsze powinno spotkać się z reakcją instruktora lub w trakcie zawodów sportowych sędziego.
W rywalizacji sportowej wykonanie punktowanej techniki skutkuje natychmiastowym przerwaniem walki, powrotem walczących na swoje miejsca i przyznaniem punktu jednemu z nich.

Kobudo oznacza starą sztukę wojenną. Nazwa ta określa system walki w, którym jako broni do samoobrony używa się zaadaptowanych prostych narzędzi rolniczych. Kobudo zwane posiada około 21 różnych rodzajów broni z, których każda stanowi odrębną dyscyplinę. Do najlepiej poznanych form Kobudo należą: Bo-jutsu, Sai-jutsu,Tunkua-jutsu, Kama-jutsu oraz Nunchaku-jutsu.
Na zawodach reprezentanci prezentują kata. Oceniane są w sposób punktowy. Przy ocenie kata sędziowie biorą pod uwagę: poprawność techniczną ruchów kata, ich kolejność, kontynuację technik, tempo charakterystyczne dla każdego kata, interpretację zastosowania poszczególnych technik kata. W kata drużynowym dochodzi jeszcze element synchronizacji i ruchów drużyny, składającej się z trzech zawodników.

Dekoracje zwycięzców w poszczególnych konkurencjach nastąpią po zakończeniu zawodów o godz. 14.00. Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów do kibicowania wszystkim zawodnikom.
Na zawody WSTĘP WOLNY !!!


Mariusz DĄBEK 

czytano: 550 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 19 marca 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Kielce Łysa Góra Rekreacja Góry Świętokrzyskie Emeryk Jeleniów Andrzej Gąsior Dymarki Baszowice Rudki Św. Krzyż Dębniak Milanowska Wólka Nowa Słupia Stara Słupia Turystyka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej