Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 21 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Daniel, Wawrzyniec
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » 410. rocznica Kalwarii Świętokrzyskiej

410. rocznica Kalwarii Świętokrzyskiej

wielkość tekstu:A | A | A

W Wielki Piątek, 30 marca odbędzie się Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Na to wyjątkowe misterium Męki Pańskiej zapraszają Księża Michalici w nowosłupskiej parafii oraz Misjonarze Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża.

Pierwsza stacja znajduje się przy kościele św. Wawrzyńca,  druga – przy Domu Opata, trzecia – za Muzeum Starożytnego Hutnictwa, kolejne siedem na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, ostatnie cztery na polanie przed klasztorem na Świętym Krzyżu.

Droga Krzyżowa wzdłuż Drogi Królewskiej wiodącej na Święty Krzyż jest jedną z najstarszych w kraju. W tym roku obchodzimy 410. rocznicę jej założenia przez opata Michała Maliszewskiego w 1608 roku, gdzie w 2004 roku została erygowana przez ówczesnego biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgę. Po historycznej drodze krzyżowej pozostały dwie murowane kapliczki widoczne ze szlaku „drogi królewskiej”.

Nowo powstała Kalwaria Świętokrzyska tworzy niezwykły, niepowtarzalny klimat pielgrzymowania w duchowej kontemplacji na Święty Krzyż, gdzie przechowywane są cząstki Drzewa Krzyża Świętego. To ważny element dziedzictwa narodowego, który stanowi o prawdziwym obliczu ziemi świętokrzyskiej.

Jak, co roku Droga Krzyżowa rozpocznie się o godzinie 12.00 w kościele pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca w Nowej Słupi, a godzinie 15.00 na Świętym Krzyżu przewidziane jest nabożeństwo Wielkiego Piątku, adoracji Krzyża, które poprowadzi biskup sandomierski.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest drogą, którą odbył Pan Jezus w Jerozolimie na Górze Oliwnej. Kalwaria jest najświętszym miejscem dla chrześcijan, miejscem męczeństwa Pana Jezusa, symbolem poświęcenia się dla innych. To dzieło zbawienia w chrześcijaństwie. Pierwsza Kalwaria została zbudowana w Hiszpanii, w XV wieku, potem powstawały następne, najwięcej Kalwarii jest w Austrii –164, Niemczech - 62, na Węgrzech – 111. W Polsce są 65.  Powstanie pierwszych kalwarii na ziemiach polskich przypada na I połowę XVII wieku.

Zebrał i opracował: Henryk Trepka

 


„Krzyżu Chrystusa, bądź pozdrowiony”. Idę ku Krzyżowi, Panie, z nadzieją. Widzę w nim źródło życia. Biegnę ku znakowi zbawienia. Zaczynam wątpić, nie wiem, czy warto postawić na Krzyż. Krzyże moje życia, są tak przerażająco ciężkie, iż zapominam o Twoim Panie. Lecz znów spoglądasz na mnie z miłosierdziem.

I już wiem „ Witaj Krzyżu, nadzieja jedyna”.

      /Jubileuszowa Droga Krzyżowa/

      Ks. Stanisław. Knap.

 

 

czytano: 538 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 28 marca 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Łysa Góra Andrzej Gąsior Św. Krzyż Stara Słupia Dębniak Emeryk Kielce Rudki Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Jeleniów Baszowice Turystyka Dymarki Rekreacja Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej