Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 21 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Daniel, Wawrzyniec
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » 20 lat Grupy Wsparcia "Emeryk"

20 lat Grupy Wsparcia "Emeryk"

wielkość tekstu:A | A | A

 

Zrzesza obecnie około czterdziestu osób. Pomaga mieszkańcom kilku gmin. Dzięki niej życie wielu ludzi nie zamieniło się w koszmar. Grupa Wsparcia „Emeryk” w Nowej Słupi działa już od 20 lat. W sobotę 7 kwietnia świętowała swój okrągły jubileusz.

 

W obchodach rocznicowych wzięło udział kilkadziesiąt osób. Zainaugurowała je msza święta w kościele w Nowej Słupi, podczas której kapłan mówił między innymi o sile wiary i modlitwy. - Cieszę się, że przyszliście dziś do kościoła, że rozpoczęliście jubileusz od mszy świętej, że to właśnie w Bogu pokładacie nadzieję i z eucharystii chcecie czerpać siłę do pokonywania swoich słabości – mówił do zgromadzonych celebrans.

Po błogosławieństwie uczestnicy obchodów udali się do restauracji U Jana w Rudkach. Tu zostali przywitani przez pracowników Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, którzy poprowadzili tę część uroczystości.

W gronie przybyłych gości byli między innymi: Bogdan Gierada - członek zarządu Powiatu Kieleckiego, Zbigniew Meducki - wiceburmistrz Łagowa, Andrzej Gąsior - wójta gminy Nowa Słupia oraz Krzysztof Gajewski - wójta Waśniowa. Na uroczystości przybyła także Teresa Tymińska, ordynator Oddziału Terapii Uzależnienia od Alkoholu, Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy, członkowie Grupy Wsparcia „Emeryk” jej założyciele oraz osoby, które na  co dzień pomagają w jej funkcjonowaniu.

Rzecznik grupy Sławomir Świetlik przypomniał historię powstania grupy, a następnie wspólnie ze skarbnikiem Małgorzatą Stolarską podziękowali wszystkim, którzy wspierają ich, wręczając okolicznościowe statuetki.

Przybyli na jubileusz goście w krótkich przemówieniach często wyrażali podziw dla członków grupy. Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu, składając życzenia cytował Wincentego Witosa, a Zbigniew Meducki, wiceburmistrz Łagowa, dziękował grupie, że pomaga innym ludziom znaleźć właściwą drogę i wrócić do społeczeństwa, przypominając słowa papieża Jana Pawła II.

- Gmina jest wdzięczna za to co robicie. Na szczególną pochwałę zasługują podjęte ostatnio przez was inicjatywy, choćby praca z dziećmi i młodzieżą czy założenie drużyny siatkarskiej – wymieniał wójt Andrzej Gąsior, który składając życzenia z okazji jubileuszu wyraził nadzieję, że grupa będzie świętowała jeszcze wiele rocznic. Danuta Żebrowska, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych cytując Marka Twaina, życzyła wytrwałości na kolejne lata oraz dalszego zapału, wiary, miłości i wszystkiego co najlepsze. Wspólnym prezentem dla grupy od wójta oraz komisji był okolicznościowy witraż z wizerunkiem Emeryka i datami 1998-2018.

Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy usiedli przy stołach, by zjeść kolację. Można też było potańczyć przy muzyce na żywo.

Uroczystość jubileuszowa stała się okazją do poznania niezwykłych ludzi, którym udało się wyjść z nałogu alkoholowego, którzy wspierają się nawzajem i pomagają innym pokonać uzależnienie. Przy tym są ze sobą i okazują sobie wsparcie w różnych sytuacjach. Wyjątkowo wzruszającym momentem podczas jubileuszu była chwila, gdy biorący udział w uroczystościach złapali się za ręce, utworzyli krąg i wspólnie modlili się o zdrowie dla swojego kolegi walczącego z chorobą nowotworową.

Niemal od początku grupą opiekuje się psychoterapeuta Henryk Kowalczyk. Nie ma on wątpliwości jak ważną rolę pełni „Emeryk”. Kiedy pytamy go ile osób mogłoby wrócić do nałogu gdyby w Nowej Słupi nie było Grupy Wsparcia, odpowiada krótko. - Wszyscy. Bez wsparcia takiej grupy osoba po leczeniu odwykowym nie ma szans wytrwać w trzeźwości - stwierdza.

 


Historia Grupy Wsparcia „Emeryk”

Grupa powstała w styczniu 1998 roku z inicjatywy Henryka Łosickiego i ówczesnego przewodniczącego Rady Gminy Mariana Moconia. Pierwszą siedzibą grupy była Opatówka. Początki działalności były wyjątkowo trudne. W małym środowisku wiejskim nie łatwo było się przyznać do nałogu, zaś brak wiedzy na temat choroby sprawiał, że ludzie walczący z uzależnieniem niechętnie brali udział w spotkaniach. Prawdopodobnie grupa by nie przetrwała, gdyby nie zapał i wytrwałość Henryka Łosickiego. To on przez pierwsze lata był jednocześnie  rzecznikiem, skarbnikiem i zaopatrzeniowcem. Od 1999 roku miejscem spotkań członków grupy jest Ośrodek Zdrowia w Nowej Słupi. W 2005 roku rzecznikiem grupy został Marek Adamiec, którego w 2009 roku zastąpił Sławomir Świetlik, zaś skarbnikiem została Małgorzata Stolarska. Osoby te pełnią swoje funkcje do dziś.

Grupa Wsparcia „Emeryk” pomaga osobom uzależnionym w walce z nałogiem, promuje także zdrowy tryb życia oraz prowadzi działania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży. Organizuje między innymi zajęcia dla uczniów w czasie ferii oraz wakacji. Niedawno członkowie grupy założyli Stowarzyszenie Zdrowy Człowiek Emeryk, które prowadzi zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży.

 

czytano: 579 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 10 kwietnia 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Nowa Słupia Andrzej Gąsior Stara Słupia Rekreacja Baszowice Dębniak Jeleniów Kielce Łysa Góra Turystyka Św. Krzyż Emeryk Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Dymarki Rudki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej