Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
czwartek 24 stycznia 2019 r., imieniny obchodzą: Rafała, Franciszka
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Strażacy świętowali

Strażacy świętowali

wielkość tekstu:A | A | A

Była uroczysta msza święta, medal i odznaczenia Za Zasługi dla Pożarnictwa, specjalne statuetki od wójta i kluczyki do nowych wozów gaśniczych. Gminne obchody Dnia Strażaka odbyły się 1 maja w Nowej Słupi oraz Rudkach.

Uroczystości rozpoczął przemarsz pododdziałów strażackich sprzed remizy w Nowej Słupi do pobliskiego kościoła św. Wawrzyńca. Zanim jednak druhowie udali się na eucharystię złożyli kwiaty przed figurą św. Floriana. Po nich to samo uczynili samorządowcy z gminy Nowa Słupia, parlamentarzyści oraz radni wojewódzcy i powiatowi.

Podczas mszy świętej ksiądz Krzysztof Bartochowski wielokrotnie podkreślał jak ogromną odpowiedzialność niosą na swoich barkach strażacy. - Wasza wspólnota strażacka jest szczególna bo oparta na poświęceniu i służbie. Służyć innym to wielka odpowiedzialność i wielki honor – mówił proboszcz w homilii, podkreślając jak wielkim zaufaniem społecznym cieszą się dziś strażacy. - Bierzcie przykład ze św. Floriana i patrona dzisiejszego dnia św. Józefa. Oni uczą, że służąc człowiekowi, bliźniemu, służycie Panu Bogu – zalecał kapłan.

Po eucharystii uczestnicy obchodów udali się do restauracji U Jana w Rudkach, gdzie na placu przed lokalem odbyła się główna cześć uroczystości.

PODZIĘKOWANIA I ŻYCZENIA

- Święto strażaka, które dziś obchodzimy jest okazją do podziękowań, gratulacji, ale także do refleksji. Strażak cieszy się wielkim zaufaniem społecznym pełniąc w nim niezwykle istotną rolę. To rola służby w trosce o nas i kolejne pokolenia. To szczególna służba, polegająca na tym, że gdy tylko rozlega się dźwięk syreny alarmowej zostawiacie wszystkie swoje sprawy i idziecie pomagać innym ludziom z narażeniem niejednokrotnie zdrowia i własnego życia. To dzięki waszej pomocy czujemy się bezpieczni – mówił wójt Nowej Słupi dziękując strażakom i życząc, by zawsze cali i zdrowi wracali z akcji.

MEDALE I ODZNACZENIA

Gminne obchody Dnia Strażaka były okazją do wręczenia odznaczeń. Uchwałą Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych jednostka OSP Włochy została odznaczona srebrnym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. Dekoracji sztandaru jednostki dokonał Ireneusz Żak, wiceprezes zarządu wojewódzkiego ZOSP. Były także medale i odznaczenia indywidualne. Złotym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni Jerzy Roman i Władysław Kłusek, srebrnym Łukasz Liszka, zaś brązowymi Szymon Roman i Marcin Liszka. Ponadto jedenastu druhów otrzymało odznakę wzorowego strażaka.

STATUETKI I NOWE WOZY GAŚNICZE

Wyjątkową niespodziankę dla wszystkich strażaków przygotował wójt gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, który ufundował dla każdej jednostki specjalną statuetkę.  Pod rzeźbą biegnącego, by gasić pożar mężczyzny umieszczono dedykację „w dowód uznania za trud pracy i odwagę Strażaków”.

Uroczystość stała się także okazją do oficjalnego przekazania kluczyków do wozów gaśniczych zakupionych do jednostek OSP Włochy oraz Paprocice. Do tej pierwszej trafił fabrycznie nowy lekki wóz Iveco z motopompą warty ponad 300 tys. zł.

WYSTĄPIENIA GOŚCI

Na koniec zaplanowano wystąpienia zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: posłowie Krzysztof Lipiec i Andrzej Kryj, wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś, członek zarządu powiatu kieleckiego Bogdan Gierada, radni powiatowi Danuta Żebrowska, Marek Partyka oraz radni gminni, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej oraz zarządu powiatowego i wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wszyscy dziękowali strażakom za ofiarną służbę i życzyli bezpiecznych powrotów z akcji oraz wszelkiej pomyślności.

Po uroczystości wszyscy udali się na wspólny obiad.

czytano: 837 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 02 maja 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Góry Świętokrzyskie Dębniak Turystyka Dymarki Andrzej Gąsior Kielce Rudki Baszowice Emeryk Milanowska Wólka Św. Krzyż Stara Słupia Nowa Słupia Łysa Góra Rekreacja
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej