Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
czwartek 24 stycznia 2019 r., imieniny obchodzą: Rafała, Franciszka
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » LEKCJA HISTORII: WIELCY POLACY A NIEPODLEGŁOŚĆ

LEKCJA HISTORII: WIELCY POLACY A NIEPODLEGŁOŚĆ

wielkość tekstu:A | A | A

25 kwietnia br. klasy II gimnazjum oraz VI szkoły podstawowej Zespołu Szkół w Rudkach wraz z opiekunami - panem Przemysławem Stelmaszczykiem i Markiem Sieńkiem oraz panią Agnieszką Cedzyńską i Beatą Cieślik udały się na wycieczkę do Kielc. 

Najpierw klasa VI zwiedziła Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Pani przewodnik przedstawiła młodzieży życie pisarza i nawiązała też do stuletniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym czasie pan Stelmaszczyk oprowadził klasy gimnazjalne po Pałacu Biskupów Krakowskich i opowiedział o wydarzeniach historycznych związanych z tym miejscem. Następnie gimnazjaliści też udali się do Muzeum Żeromskiego.

Po odpoczynku wszyscy udaliśmy się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na zajęcia pt. "Polskie drogi do niepodległości". Tam podzielono nas na grupy. Jedna z grup została skierowana na zwiedzanie więzienia, w którym za czasów wojny byli przetrzymywani, torturowani oraz zabijani powstańcy. Druga grupa odbyła warsztaty, w trakcie których uczniowie wykonali plakaty z informacjami na temat postaci tj: Stanisław Staszic, Tadeusz Kościuszko, Piotr Ściegienny, Stefan Żeromski i Józef Piłsudski. Pózniej grupy wymieniły się zadaniami. 

O godzinie 13:45 wsiedliśmy do autokaru, który zawiózł nas do Rudek. Około godziny 14:30 dotarliśmy pod szkołę, skąd wszyscy udali się do swoich domów. Wycieczkę uważamy za udaną i chętnie pojechalibyśmy na nią jeszcze raz :)

Zapraszamy do albumu:

http://zsrudki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=390

 

(zdjęcia udostępnione za zgodą Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej - http://www.ompio.pl/pl-PL/home/aktualnosci/1505-o-polske-niepodlegla)

 

Sekcja Medialna Samorządu Uczniowskiego
Ola Gąsior

 

czytano: 384 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 09 maja 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Baszowice Rudki Św. Krzyż Dymarki Góry Świętokrzyskie Turystyka Dębniak Jeleniów Andrzej Gąsior Kielce Milanowska Wólka Rekreacja Łysa Góra Nowa Słupia Stara Słupia Emeryk
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej