Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
czwartek 24 stycznia 2019 r., imieniny obchodzą: Rafała, Franciszka
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Patriotycznie na Świętym Krzyżu

Patriotycznie na Świętym Krzyżu

wielkość tekstu:A | A | A

Udany występ artystów z gminy Nowa Słupia na Jarmarku Świętokrzyskim. 

Kilkaset osób wzięło udział w Jarmarku Świętokrzyskim, dorocznej imprezie organizowanej na Świętym Krzyżu wspólnie przez powiat kielecki, gminy Nowa Słupia, Bieliny oraz klasztor Ojców Oblatów.

Jarmark połączony jest z odpustem w Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Uroczystości rozpoczęła procesja z relikwiami drzewa świętego z klasztoru, drogą królewską do ołtarza polowego, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą celebrowaną przez ojca Zygfryda Wiechę, superiora klasztoru na Świętym Krzyżu. Wzięli w niej udział parlamentarzyści z naszego regionu, wojewoda, starosta oraz członkowie zarządu powiatu, wójtowie gmin, w tym Nowej Słupi, Łagowa, oraz radni zarówno powiatowi jak i gminni.

Po eucharystii rozpoczął się Jarmark Świętokrzyski. Jednymi z pierwszych, którzy mieli możliwość zaprezentowania się podczas imprezy byli mieszkańcy naszej gminy, którzy wystąpili w widowisku patriotycznym pt. „W drodze do wolności”. 

Spektakl o charakterze montażu słowno-muzycznego mówił o ważnych datach oraz wydarzeniach jakie rozegrały się od 1772 roku: Powstaniu Listopadowym, działaniach księdza Piotra Ściegiennego, Powstaniu Styczniowym, twórczości Stefana Żeromskiego. Nie zabrakło pieśni niepodległościowych, sceny wkroczenia Legionów Polskich do Kielc, była mowa o okresie I wojny światowej aż do dnia odzyskania niepodległości.

W widowisku wystąpiło około 70 osób. Wśród nich członkinie oraz członkowie Kół Gospodyń Wiejskich: Chełmowianki, Wesołe Kumoszki, Modrzewianki, członkowie Amatorskiego Teatru Święty Spokój, instruktorzy instytucji kultury oraz młodzież szkolna.

Widowisko wyreżyserowała Bożena Jop, muzykę wybrał Wojciech Janus zaś uczniów Zespołu Szkół w Rudkach: Oliwię Niewadzi, Gabrysię Klusek, Maję Sala i Lenę Karcz, przygotowała Izabela Pańtak.

Zaprezentowany spektakl wyraźnie podobał się publiczności. Już poszczególne jego części przerywane były oklaskami, zaś na zakończenie aktorzy otrzymali głośny i długi aplauz.

Po występie naszych mieszkańców do wieczora na scenie prezentowały się różne zespoły, między innymi artyści z gminy Bieliny, Ustecka Orkiestra Dęta czy Chór Fermata z Kielc.

Wzdłuż drogi królewskiej ustawionych było mnóstwo kramów. Na specjalnie przygotowanych stoiskach promowały się także poszczególne gminy, w tym także Nowa Słupia.

czytano: 673 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 28 maja 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dymarki Św. Krzyż Milanowska Wólka Łysa Góra Rekreacja Kielce Góry Świętokrzyskie Turystyka Nowa Słupia Stara Słupia Jeleniów Emeryk Baszowice Dębniak Rudki Andrzej Gąsior
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej