Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
czwartek 24 stycznia 2019 r., imieniny obchodzą: Rafała, Franciszka
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Dzień Dziecka z upominkami nie tylko dla ...

Dzień Dziecka z upominkami nie tylko dla najmłodszych

wielkość tekstu:A | A | A

Konkursy z nagrodami, rywalizacja sportowa, wspólne tańce, występy młodych artystów, czy zabawa na dmuchanej zjeżdżalni. Między innymi takie atrakcje czekały na najmłodszych mieszkańców gminy w niedzielę, 3 czerwca. Rodzinny festyn z okazji Dnia Dziecka odbył się na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi. Tego dnia świętowali też druhowie z ochotniczych straży pożarnych, którzy otrzymali sprzęt z programu realizowanego przez Ministra Sprawiedliwości.

Do strażaków – ochotników była skierowana pierwsza część wydarzenia. Do czterech jednostek: w Nowej Słupi, Starej Słupi, Mirocicach i we Włochach trafiło nowoczesne wyposażenie. Były to zestawy ratownictwa medycznego wraz z noszami typu deska ortopedyczna i szynami Kramera wartości 5050 złotych oraz defibrylatory, każdy wart 6188 złotych. Sprzęt współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Do Funduszu wpływają środki od osób, które dopuściły się przestępstw. W imieniu Ministra Sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro, sprzęt przekazali senator RP Jacek Włosowicz i Mariusz Gosek – dyrektor biura ministra Ziobro.

 

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”

- Fundusz Sprawiedliwości nie jest nowością, natomiast w tym roku pan minister Ziobro zdecydował, że część ze zgromadzonych tu środków, trafi na zakup sprzętu, który może być potrzebny strażakom ochotnikom podczas ich działań – mówił senator Jacek Włosowicz.

Jak zaznaczył Mariusz Gosek, Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało na program wsparcia jednostek ochotniczych straży pożarnych środki w wysokości 100 milionów złotych: – Z tej kwoty 5,5 miliona trafiło do Świętokrzyskiego. Trzeba podkreślić, że wszystkie z 98 gmin z naszego województwa, które aplikowały w imieniu jednostek OSP, otrzymały sprzęt.

Goście nie mieli wątpliwości, że trafił on w dobre ręce.

- Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – to ta dewiza przyświeca wam od lat – przypomniał Mariusz Gosek. – Niesiecie pomoc innym, często narażając swoje zdrowie, czy życie. Dziś wasza praca to nie tylko gaszenie pożarów. Wyjeżdżacie do klęsk żywiołowych, ratując życie ludzkie oraz dobytek nawet kilku pokoleń. Wyjeżdżacie też do wypadków drogowych, i co pokazują dane, często na miejscu tych zdarzeń jesteście jako pierwsi. Chcielibyście pomóc poszkodowanym, ale nie zawsze dysponujecie odpowiednim sprzętem, stąd ta inicjatywa ministra Ziobro. Życzę Wam, żebyście jak najrzadziej musieli korzystać z tych rzeczy, które dziś otrzymaliście. Żeby wam służyły głównie do edukowania innych podczas takich festynów, jak ten dzisiejszy.

Szerszy zakres działań druhów

Do druhów zwrócił się też senator Włosowicz: – Chciałem wyrazić mój szacunek. W czasach komercyjnych, kiedy każdy przelicza swój czas na wynagrodzenie, państwo działają ochotniczo i społecznie. W naszej cywilizacji to cechy, których jest coraz mniej. Serdecznie Wam dziękuję.

Strażakom ochotnikom dziękował również wójt gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, przywołując ich zaangażowanie podczas usuwania skutków nawałnicy sprzed kilku dni.

- Zasługujecie na to, by coraz lepszy sprzęt trafiał do waszych jednostek – podkreślił wójt Gąsior. – Ponieważ dofinansowanie z ministerstwa otrzymały tylko cztery jednostki, dla pozostałych dwóch gmina postanowiła przekazać fundusze na doposażenie z własnych środków.

Z tej puli Ochotnicza Straż Pożarna w Paprocicach otrzymała agregat prądotwórczy, a druhowie z Sosnówki – prądownicę turbo.

Ze sprzętu cieszy się Grzegorz Marczewski, prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Nowej Słupi i jednocześnie prezes OSP Włochy. – W naszych jednostkach mamy ratowników, którzy dzięki temu sprzętowi będą mogli nieść profesjonalną pomoc, więc będziemy w stanie poszerzyć zakres naszych działań. Walczymy o lepsze wyposażenie, ale ten sprzęt tak naprawdę nie jest dla nas, ale dla wszystkich mieszkańców naszej gminy, którym służymy.

Rodzinna zabawa

Kiedy sprzęt został wręczony, rozpoczęła się zabawa z dziećmi w roli głównej. Wraz z nimi bawili się Andrzej Gąsior – wójt gminy Nowa Słupia, Włodzimierz Zaręba – wicewójt, Sylwester Kozłowski – przewodniczący Rady Gminy w Nowej Słupi, Barbara Czerwińska – dyrektor PGE Obrót w Skarżysku Kamiennej, Danuta Żebrowska – radna powiatu kieleckiego. Dopisali również gminni radni.

Nie zabrakło życzeń. – Wspaniałych prezentów, niezapomnianych wrażeń z tej zabawy i żeby rodzice zawsze mieli dla was czas – wymieniał wójt Gąsior.

Na najmłodszych mieszkańców gminy czekało wiele atrakcji. Za sprawą ratownika medycznego Rafała Liszki oraz strażaków z OSP Włochy dzieci mogły się dowiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy osobie, która straciła przytomność. Po części pokazowej mali ochotnicy mogli ćwiczyć na fantomie.

Były integracyjne tańce, oraz emocjonująca rywalizacja sportowa. Sprawdzić się mogli miłośnicy różnych dyscyplin. Fani futbolu podbijali nogą piłkę, czy biegali slalomem z piłką, kończąc strzałem do bramki. Była też rozgrywka dla fanów koszykówki oraz siatkówki.

Na scenie prezentowały się młode talenty muzyczne, wokalne i komediowe. Artyści mogli się wykazać w konkursie plastycznym, albo literackim. Nie zabrakło konkurencji sprawdzających zwinność, pomysłowość, ale też wiedzę na przykład z zakresu bezpieczeństwa.

Na uczestników zabaw czekały nagrody. Do dyspozycji małych uczestników były też darmowa dmuchana zjeżdżalnia, czy basen z kulkami, a także stoisko z watą cukrową i smacznymi przekąskami.

Zaproszenie na kolejny festyn

Festyn z okazji Dnia Dziecka w Nowej Słupi po raz trzeci zorganizowały: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Stowarzyszenie „Zdrowy Człowiek Emeryk” w Nowej Słupi oraz Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Impreza odbyła się pod patronatem wójta Andrzeja Gąsiora.

- Chcemy zapewnić naszym dzieciom i młodzieży jak najwięcej atrakcyjnych sposobów spędzenia wolnego czasu. Temu mają służyć między innymi takie wydarzenia. Już dziś zapraszam na kolejny rodzinny festyn, który odbędzie się 24 czerwca. Po raz trzynasty spotkamy się nad zalewem w Baszowicach – mówi Danuta Żebrowska, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

czytano: 595 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 04 czerwca 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dymarki Łysa Góra Kielce Stara Słupia Turystyka Rekreacja Nowa Słupia Góry Świętokrzyskie Dębniak Milanowska Wólka Emeryk Jeleniów Baszowice Św. Krzyż Andrzej Gąsior Rudki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej