Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
czwartek 24 stycznia 2019 r., imieniny obchodzą: Rafała, Franciszka
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Uczniowie z Gimnazjum w Nowej Słupi na wymianie ...

Uczniowie z Gimnazjum w Nowej Słupi na wymianie młodzieżowej w Grecji.

wielkość tekstu:A | A | A

Relacja z II krótkoterminowej wymiany uczniów w Komotini w Grecji w ramach projektu Erasmus + „Budowanie tożsamości europejskiej poprzez dziedzictwo materialne i niematerialne”

 

 W dniach 06.05-11.05.2018 r. w Komotini w Grecji odbyła się druga krótkoterminowa wymiana uczniów. Wzięło w niej udział 5 uczennic gimnazjum w Nowej Słupi: Marta Kwiatek z kl. II A, Aleksandra Wojciechowska z kl. II B, Julia Cebula i Julia Gębura z kl. III A, Katarzyna Mazur z kl. III B. Uczennice przebywały w Grecji pod opieką koordynator projektu p. Ewy Mądzik-Błosińskiej oraz nauczycielki języka angielskiego p. Olgi Zyzman-Ponikowskiej.

W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie ze szkół partnerskich: z Badalony z Hiszpanii, Telese Terme z Włoch, z Hatay z Turcji, no i oczywiście gospodarze - nauczyciele, uczniowie, oraz rodzice z 4o Gimnazjum z Komotini.

Wizyta rozpoczęła się w poniedziałkowy poranek od uroczystego powitania delegacji poszczególnych krajów. Goście i gospodarze zaprezentowali dziedzictwo materialne i niematerialne swoich regionów za pomocą wykonanych przez siebie pokazów multimedialnych i filmów, a także demonstrując tradycyjny taniec czy śpiewając piosenki. Po południu zorganizowano warsztaty poświęcone nauce ludowych tańców greckich oraz przygotowaniu regionalnego dania. W ten sposób uczniowie kształcili umiejętność pracy w międzynarodowej grupie rówieśniczej i doskonalili sprawność posługiwania się językiem angielskim.

           Zgodnie z założeniami projektu poznawałyśmy bogate dziedzictwo regionu Wschodniej Macedonii i Tracji. Zwiedziłyśmy urokliwe miasto Komotini, spacerując jego ulicami zobaczyłyśmy ruiny starożytnych budowli, podziwiałyśmy bogato zdobione  wnętrze Kościoła Zwiastowania obrządku greko-katolickiego, przeszłyśmy pod Pomnik Miecza, Wieżę Zegarową, Imaret. Zwiedziłyśmy bogatą ekspozycję miejscowego muzeum archeologicznego.

           We wtorek udałyśmy się na całodzienną wycieczkę do Kavali - skąpanego w słońcu, starożytnego miasta greckiego Filippi. Miasto leży w pobliżu wybrzeża Morza Egejskiego, na dawnej Via Egnatia - starożytnej drodze rzymskiej zbudowanej w latach 146-120 p.n.e. na Półwyspie Bałkańskim, łączącej wybrzeża Adriatyku ze Stambułem. Nazwa miasta została nadana przez Filipa Macedońskiego, który je rozbudował. W 2016 roku stanowisko archeologiczne w Filippi wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tutaj apostoł Paweł nauczał, działał i był więziony.


W drodze powrotnej do Komotini odwiedziłyśmy Ksanti, z pięknie zachowanym urokliwym Starym Miastem.

           Na trasie poznawania dziedzictwa przemysłowego wschodniej Grecji znalazło się Soufli, gdzie znajduje się dawna fabryka jedwabiu i Muzeum Jedwabiu. W muzeum mogłyśmy poznać kolejne etapy produkcji naturalnego jedwabiu. Bardzo ciekawe ekspozycje prezentowały stadia hodowli jedwabników. Nie bałyśmy się wziąć na rękę żerujące gąsienice jedwabnika morwowego. Zwiedzanie zakończyłyśmy poznaniem sposobu czyszczenia i sortowania kokonów, aż po tkanie jedwabiu. Następnie zwiedziłyśmy fabrykę jedwabiu założoną na początku XX w.

Ważnym elementem projektu jest poznawanie innych kultur oraz życia codziennego mieszkańców krajów partnerskich. Podczas całego pobytu spotykałyśmy się z wielką życzliwością i serdecznością Greków. Na twarzach mieszkańców, na każdym kroku widać było radość i uśmiech. Sposobem życia pokazywali, że potrafią cieszyć się życiem.

            Nasze uczennice miały możliwość spędzenia kilku dni w domach swoich rówieśników, co pozwoliło im poznać zwyczaje mieszkańców regionu wschodniej Grecji.  Pobyt zagranicą był kilkudniową, żywą „lekcją” języka angielskiego dla wszystkich uczestników, co z pewnością przyczyniło się do poprawy umiejętności komunikacyjnych i wzrostem motywacji do nauki języków obcych.  

 

szkolny koordynator projektu:

Ewa Mądzik- Błosińska

czytano: 286 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 05 czerwca 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Łysa Góra Nowa Słupia Rekreacja Emeryk Milanowska Wólka Andrzej Gąsior Góry Świętokrzyskie Kielce Św. Krzyż Turystyka Baszowice Stara Słupia Dymarki Dębniak Rudki Jeleniów
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej