Skróty klawiszowe:

Uczniowie z Gimnazjum w Nowej Słupi na wymianie młodzieżowej w Grecji.

Strona główna » Aktualności » Uczniowie z Gimnazjum w Nowej Słupi na wymianie młodzieżowej w Grecji.

wielkość tekstu: A | A | A

Relacja z II krótkoterminowej wymiany uczniów w Komotini w Grecji w ramach projektu Erasmus + „Budowanie tożsamości europejskiej poprzez dziedzictwo materialne i niematerialne”

 

 W dniach 06.05-11.05.2018 r. w Komotini w Grecji odbyła się druga krótkoterminowa wymiana uczniów. Wzięło w niej udział 5 uczennic gimnazjum w Nowej Słupi: Marta Kwiatek z kl. II A, Aleksandra Wojciechowska z kl. II B, Julia Cebula i Julia Gębura z kl. III A, Katarzyna Mazur z kl. III B. Uczennice przebywały w Grecji pod opieką koordynator projektu p. Ewy Mądzik-Błosińskiej oraz nauczycielki języka angielskiego p. Olgi Zyzman-Ponikowskiej.

W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie ze szkół partnerskich: z Badalony z Hiszpanii, Telese Terme z Włoch, z Hatay z Turcji, no i oczywiście gospodarze - nauczyciele, uczniowie, oraz rodzice z 4o Gimnazjum z Komotini.

Wizyta rozpoczęła się w poniedziałkowy poranek od uroczystego powitania delegacji poszczególnych krajów. Goście i gospodarze zaprezentowali dziedzictwo materialne i niematerialne swoich regionów za pomocą wykonanych przez siebie pokazów multimedialnych i filmów, a także demonstrując tradycyjny taniec czy śpiewając piosenki. Po południu zorganizowano warsztaty poświęcone nauce ludowych tańców greckich oraz przygotowaniu regionalnego dania. W ten sposób uczniowie kształcili umiejętność pracy w międzynarodowej grupie rówieśniczej i doskonalili sprawność posługiwania się językiem angielskim.

           Zgodnie z założeniami projektu poznawałyśmy bogate dziedzictwo regionu Wschodniej Macedonii i Tracji. Zwiedziłyśmy urokliwe miasto Komotini, spacerując jego ulicami zobaczyłyśmy ruiny starożytnych budowli, podziwiałyśmy bogato zdobione  wnętrze Kościoła Zwiastowania obrządku greko-katolickiego, przeszłyśmy pod Pomnik Miecza, Wieżę Zegarową, Imaret. Zwiedziłyśmy bogatą ekspozycję miejscowego muzeum archeologicznego.

           We wtorek udałyśmy się na całodzienną wycieczkę do Kavali - skąpanego w słońcu, starożytnego miasta greckiego Filippi. Miasto leży w pobliżu wybrzeża Morza Egejskiego, na dawnej Via Egnatia - starożytnej drodze rzymskiej zbudowanej w latach 146-120 p.n.e. na Półwyspie Bałkańskim, łączącej wybrzeża Adriatyku ze Stambułem. Nazwa miasta została nadana przez Filipa Macedońskiego, który je rozbudował. W 2016 roku stanowisko archeologiczne w Filippi wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tutaj apostoł Paweł nauczał, działał i był więziony.


W drodze powrotnej do Komotini odwiedziłyśmy Ksanti, z pięknie zachowanym urokliwym Starym Miastem.

           Na trasie poznawania dziedzictwa przemysłowego wschodniej Grecji znalazło się Soufli, gdzie znajduje się dawna fabryka jedwabiu i Muzeum Jedwabiu. W muzeum mogłyśmy poznać kolejne etapy produkcji naturalnego jedwabiu. Bardzo ciekawe ekspozycje prezentowały stadia hodowli jedwabników. Nie bałyśmy się wziąć na rękę żerujące gąsienice jedwabnika morwowego. Zwiedzanie zakończyłyśmy poznaniem sposobu czyszczenia i sortowania kokonów, aż po tkanie jedwabiu. Następnie zwiedziłyśmy fabrykę jedwabiu założoną na początku XX w.

Ważnym elementem projektu jest poznawanie innych kultur oraz życia codziennego mieszkańców krajów partnerskich. Podczas całego pobytu spotykałyśmy się z wielką życzliwością i serdecznością Greków. Na twarzach mieszkańców, na każdym kroku widać było radość i uśmiech. Sposobem życia pokazywali, że potrafią cieszyć się życiem.

            Nasze uczennice miały możliwość spędzenia kilku dni w domach swoich rówieśników, co pozwoliło im poznać zwyczaje mieszkańców regionu wschodniej Grecji.  Pobyt zagranicą był kilkudniową, żywą „lekcją” języka angielskiego dla wszystkich uczestników, co z pewnością przyczyniło się do poprawy umiejętności komunikacyjnych i wzrostem motywacji do nauki języków obcych.  

 

szkolny koordynator projektu:

Ewa Mądzik- Błosińska

czytano: 310 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2018-06-05 10:45:19

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna