Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
czwartek 24 stycznia 2019 r., imieniny obchodzą: Rafała, Franciszka
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Nauczyciele i uczniowie SP w Starej Słupi ...

Nauczyciele i uczniowie SP w Starej Słupi uczestniczyli w spotkaniu partnerskim

wielkość tekstu:A | A | A

Nauczyciele i uczniowie SP w Starej Słupi uczestniczyli w spotkaniu partnerskim projektu Erasmus+ we Francji

W dniach 27.05-02.06.2018r. odbyło się drugie spotkanie robocze w ramach projektu Learning Through Theatre and Technology realizowanego w ramach programu Erasmus+. Szkołą koordynującą wszystkie działania projektowe i organizującą spotkanie partnerskie było gimnazjum College La Plane z Lavardac we Francji.

Celem spotkania była integracja uczniów w trakcie zajęć teatralnych, prezentacja gry aktorskiej oraz udział w mini przedstawieniach teatralnych. Uczniowie korzystali z nowoczesnej technologii, która jest nieodłącznym elementem spektaklu. Wcielali się w rolę reżysera, aktora, czy choreografa. Zajęcia teatralne stanowiły dla uczniów formę rozrywki, ale również były warsztatem gry aktorskiej, formą rozwijania wyobraźni i kreatywności. Każdy dzień poświęcony był intensywnej pracy nad projektem, rozwijaniu pasji oraz talentów uczniowskich. Uczennice z klasy VII: Weronika Chlewicka, Małgorzata Sobkiewicz, Nicola Soboń oraz Aleksandra Sepioło, które reprezentowały naszą szkołę, chętnie uczestniczyły w warsztatach odrywając przydzielone im role.
Zaskoczeniem okazała się lekcja teatralna połączoną z historią II wojny światowej, w trakcie której poruszony został problem holokaustu. Historia małej dziewczynki pochodzenia żydowskiego oraz oficera niemieckiego wzruszyła wszystkich uczestników spotkania. Wiekowa kreacja Czerwonego Kapturka stworzona przez Charlesa Perraulta, francuskiego pisarza, została zapożyczona do omówienia problemów z jakimi zmagała się ludność żydowska.  Wilkiem w nowej adaptacji okazał się oficer niemiecki. Uczniowie odgrywali krótkie scenki teatralne w języku angielskim opowiadając historię dziewczynki uwikłanej w II wojnę światową.
Wspaniałe okazały się również dodatkowe zajęcia dla uczniów-lekcja muzyki, gra na instrumentach muzycznych, czy wspólne śpiewanie. Uczniowie chętnie angażowali się  w tworzenie muzyki, odgrywanie rytmu. Była to dla nich szansa na integrację i współpracę w zespole.
Każdy dzień w szkole obfitował w nowe doświadczenia, jednak po intensywnej pracy nad realizacją działań w projekcie, nie zabrakło również czasu na wspólne rozmowy, biesiadowanie i wymianę doświadczeń.
Uczniowie zakwaterowani byli w domach u rodzin francuskich, które okazały się bardzo gościnne, chętnie aranżowały czas dla naszych uczniów i zapewniały im dodatkowe atrakcje w czasie wolnym. Wspólny obiad w szkole z nauczycielami, rodzicami i uczniami był okazją do bliższego poznania się, degustacji kuchni francuskiej oraz poznania obyczajów panujących w szkole.
W czasie wolnym od pracy zaprezentowano nam również sztukę i budownictwo średniowiecznej Francji, zabytkowe miasteczka w rejonie Akwitanii i Gaskonii m.in. historyczne miasto Nérac – wrota Gaskonii, romański klasztor, kościoły i zamek. To był tylko przedsmak tego, co czekało na nas po drodze. W każdym odwiedzanym miasteczku można było podziwiać średniowieczną architekturę 
z wąskimi uliczkami, starymi miastami, domami z drewnianymi okiennicami i pięknymi zabytkowymi kościołami w stylu romańskim i gotyckim w Nerac, Barbaste, czy Agen.
Mieliśmy również możliwość zwiedzania Tuluzy po przylocie do Francji, była to dodatkowa atrakcja pobytu. Kolejnym miejscem niesamowitych wrażeń było miasto Bordeaux, położone nad rzeką Garonną, obfitujące w resztki budowli rzymskich, kościoły romańskie, czy gotyckie, jak katedra St. Andre z IV-XV w. Przechadzając się starymi uliczkami, każdy czuł się, jakby cofnął się w czasie do epoki średniowiecza.
Zachwyceni pobytem, gościnnością rodzin z Lavardac wróciliśmy pełni entuzjazmu i zapału do realizacji działań projektowych i organizacji kolejnej wizyty w szkole, która mieści się  na wyspie Procida blisko Neapolu.

czytano: 371 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 11 czerwca 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Andrzej Gąsior Stara Słupia Dębniak Św. Krzyż Emeryk Kielce Rudki Góry Świętokrzyskie Baszowice Jeleniów Nowa Słupia Milanowska Wólka Dymarki Łysa Góra Rekreacja Turystyka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej