Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
czwartek 24 stycznia 2019 r., imieniny obchodzą: Rafała, Franciszka
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Irena Gąsior wyśpiewała główną nagrodę.

Irena Gąsior wyśpiewała główną nagrodę.

wielkość tekstu:A | A | A

Koncert finałowy tegorocznych Buskich Spotkań z Folklorem oraz konkurs kulinarny "Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionów" odbył się 10 czerwca w kieleckiej "Muszli". Naszą Gminę muzycznie reprezentowała solistka Irena Gąsior (I. miejsce w kategorii soliści i śpiewacy), zaś kulinarnie KGW Modrzewianki. Byli to najlepsi z najlepszych, wyłonieni podczas wcześniejszych przeglądów rejonowych. Ale spośród tych najlepszych od momentu konkursu, do dziś, 10 czerwca, trwało wybieranie prawdziwych mistrzów. Tego dnia w Parku Miejskim w Kielcach podano wyniki i ogłoszono, kto zasłużył na miano ludowych wirtuozów. W tej edycji nagrodę Grand Prix imienia Piotra Gana otrzymuje Rodzinna kapela Całków z Zielonek w gminie Sędziszów. Chwilę później ogłoszono, że nagroda imienia Haliny Szelestowej wędruje do Zespołu Pieśni Ludowej z Marzysza w gminie Daleszyce. Następnie honorowano kolejnych wykonawców. W kategorii zespołów śpiewaczych zwyciężyły „Górnianecki” z Górna. Drugie miejsce zajął zespół „Ziemia Mirzecka” z Mirca, a trzecie – „Brodowianki” z Brodów. Wśród zespołów pieśni i tańca jurorzy uznali najlepszym „Sorbin” z Sorbina w gminie Bliżyn, za którym uplasowały się zespoły „Leśnianie” z Leśnej w gminie Bodzentyn i „Furmani” z Bodzentyna. Jeśli chodzi o tradycyjne kapele ludowe, to zwyciężyła tu Kapela Edwarda Goli z Sędziszowa, a za nią były – Kapela Heńka Cacka z Małogoszcza i Kapela Koła Gospodyń Wiejskich z Rykoszyna w gminie Piekoszów.

W kategorii soliści i śpiewacy wygrała Irena Gąsior z Rudek w gminie Nowa Słupia, druga była Elżbieta Młynarczyk w Morawicy, a trzeci – Marian Przeździecki z Wilkowa w gminie Bodzentyn. Pierwsze miejsce w kategorii tradycyjni soliści instrumentaliści zajęli ex aequo Adam Kocerba z Działoszyc (harmonia polska trzyrzędowa) i Henryk Cacek z Małogoszcza (akordeon), zaś drugie – Eugeniusz Karbownik z Łosienka w gminie Piekoszów (skrzypce). W kategoriach kapele ludowe w opracowaniu artystycznym oraz soliści i instrumentaliści w opracowaniu artystycznym nie przyznano pierwszych miejsc, a tylko trzecie. W tej pierwszej kategorii trzecią lokatę zajęła Kapela Łysogórska z Krajna w gminie Górno, a w drugiej – Edward Orłowski ze Skarżyska-Kamiennej (skrzypce). Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

 

czytano: 371 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 14 czerwca 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Andrzej Gąsior Rekreacja Rudki Kielce Góry Świętokrzyskie Baszowice Nowa Słupia Łysa Góra Św. Krzyż Milanowska Wólka Turystyka Dymarki Dębniak Stara Słupia Emeryk
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej